Biały Mustang

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Doctorek

Inne wydania

Jest to piękny zbiór, staro-indiańskich opowieści, które zainteresują na pewno niejedną osobę. Pokazuje ona świat Indian, ich życie, wierzenia oraz obyczaje. Jest to także lektura do czwartej klasy szkoły podstawowej.

veinylover | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Książkę przeczytałem traktując jej poznanie jako uzupełnienie zaległości, no i trochę z ciekawości.
Trzeba przyznać, że napisana z talentem i przybliża nam dziś już w zasadzie utracone (jeśli nie liczyć „cepeliady”) - kultury indiańskie Ameryki Płn.
Chyba warto z tą książką się zapoznać, choć jakoś tak z mojego punktu widzenia - nie jest ona jakimś nadzwyczajnie wielkim odkryciem.

sola255 | 2015-01-26

Sath Okh (Długie Pióro) -Stanisław Supłatowicz świetny gawędziarz , z intrgującym, ale tez dramatycznym zyciorysem.W połowie biały, w połowie Indianin. Wspaniały zwiadowca ps Kozak w okresie II wojny swiatowej. Polecam jego książki z czystym sumieniem .Nie tylko bajki indiańskie ,ale tez beletrystykę ,która stworzył.Link do muzeum :

Roman Dłużniewski | 2016-12-20

Fascynująca przygoda z dzieciństwa. Miałem tę książkę, ale gdzieś przepadła. Jakiś łach mi jej nie oddał. Sath-Okh. Polak Indianinem ?? Tak, Polak był półkrwi Indianinem. I przedstawił w książce piękne indiańskie legendy.

Książkomaniacy | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

"Wy, którzy kochacie legendy narodowe, którzy kochacie ludowe ballady, jak głosy z daleka wołające do nas, by przystanąć i posłuchać, co mówią w słowach tak prostych i dziecinnych, że zaledwie ucho może odróżnić, czy są śpiewane, czy też mówione - posłuchajcie tych indiańskich legend. "
Z "Pieśni o Hawajcie" H.W. Longfellowa

Indiańskie legendy od zawsze były dla mnie najbardziej magiczne. Złożyło się też tak, że również najtrudniej dostępne. Miałam oczywiście zarys kilku legend, ale nigdy nie wgłębiałam się w ich znaczenie. Teraz zdaję sobie sprawę z tego, jak wielki popełniłam błąd. Gdy po latach, na poważnie do nich powróciłam, odkryłam jeszcze większą magię, piękno i mądrość.

Sat-Okh (w języku shawnee - Długie Pióro), właśc. Stanisław Supłatowicz był żołnierzem AK, pisarzem, gawędziarzem, ale przede wszystkim wielkim artystą. W 1958 zaczął pisać książki, odnosząc się w nich do swojej indiańskiej przeszłości. Książki tłumaczone na wiele języków, zdobywały niesamowitą...

AgratBatMachlat | 2012-02-06

Jedno z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Dzięki tej książce moje zainteresowanie cywilizacją indian oraz innymi zaprzeszłymi, wciąż płonie. :)

Mateusz | 2012-07-03

Fascynujące baśnie i legendy indiańskie, które pobudzały moją wyobraźnie gdy je czytałem będąc dzieckiem. Szczególnie podoba mi się legenda, pt. "Niedźwiedź starej Mookhason", aż łza się w oku kręci.

Rysia | 2014-10-22

Bardzo ciekawy zbiór legend indiańskich napisany przez naszego polskiego Indianina Sat-Okha.

Shahrivar | 2017-01-21
Przeczytana: 1995 rok

Książka mojego dzieciństwa. :) Mam do niej ogromny sentyment!
Przepięknie opisane legendy i opowieści indiańskie.
Kraina Wiecznych Łowów po dziś dzień robi na mnie wrażenie.

Muhikons | 2011-11-15
Na półkach: A. Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 15 listopada 2011

Świetne opowieści. Najbardziej chyba spodobała mi się legenda o powstaniu człowieka.

Klucznik | 2016-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Legendy indiańskie posiadają swoiste piękno. Piękno w sposobie w jaki zostały wymyślone i w jaki zawsze są opowiadane. Piękno w pokazywaniu związku z przyrodą i tego, że człowiek "cywilizowany", człowiek "postępowy" niszczy przyrodę niemiłosiernie. Legendy, czy też mity, bo to w końcu również była kiedyś religia, jako chyba jedyne opowiadają o tym, że wielkie, wyimaginowane bóstwo stworzyło więcej niż jedną rasę. Oczywiście, ludzka mentalność i próżność zawsze pozostaje sobą, więc Indianie musieli być tymi najlepszymi. A przecież każdy człowiek ma wady i zalety. Jednak piękna legend, piękna trochę baśniowego odmówić nie można. Polecam.

Nowe stare lektury