Biały Mustang

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Doctorek

Inne wydania

Jest to piękny zbiór, staro-indiańskich opowieści, które zainteresują na pewno niejedną osobę. Pokazuje ona świat Indian, ich życie, wierzenia oraz obyczaje. Jest to także lektura do czwartej klasy szkoły podstawowej.

veinylover | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Książkę przeczytałem traktując jej poznanie jako uzupełnienie zaległości, no i trochę z ciekawości.
Trzeba przyznać, że napisana z talentem i przybliża nam dziś już w zasadzie utracone (jeśli nie liczyć „cepeliady”) - kultury indiańskie Ameryki Płn.
Chyba warto z tą książką się zapoznać, choć jakoś tak z mojego punktu widzenia - nie jest ona jakimś nadzwyczajnie wielkim odkryciem.

"Biały mustang” to zbiór legend i podań plemion indiańskich Ameryki Północnej. W książce znajdziemy dwanaście historii, z których każda niesie inne przesłanie, przybliża czytelnikowi inne wartości i prawdy życiowe. Autor wychował się wśród tych plemion, dlatego wszystkie ich opowieści zna doskonale i z ogromną dbałością o szczegóły opowiada je czytelnikowi. Wierne oddanie opowieści to cecha charakterystyczna tej książki, do tego wszystko zostało pięknie ubrane w słowa, nadające opowieściom wielowymiarowość.

Jako pierwszą poznamy historię Hanuate, która z powodu pychy doprowadziła do swojej zguby. Opowieść pokazuje, że to niezwykle zła cecha osobowości. Z powodu nadzwyczajnej urody Hanuate była przekonana o własnej wyższości nad innymi w plemieniu. To był właśnie powód jej kary. Wielki Duch czuwający nad plemieniami wyraźnie pokazał, że taka postawa jest niewłaściwa. Opowieść jest aktualna nawet dzisiaj, ponieważ pycha nigdy nie była cechą dobrą. Każdy, kto się nią charakteryzuje...

sola255 | 2015-01-26

Sath Okh (Długie Pióro) -Stanisław Supłatowicz świetny gawędziarz , z intrgującym, ale tez dramatycznym zyciorysem.W połowie biały, w połowie Indianin. Wspaniały zwiadowca ps Kozak w okresie II wojny swiatowej. Polecam jego książki z czystym sumieniem .Nie tylko bajki indiańskie ,ale tez beletrystykę ,która stworzył.Link do muzeum :

Roman Dłużniewski | 2016-12-20

Fascynująca przygoda z dzieciństwa. Miałem tę książkę, ale gdzieś przepadła. Jakiś łach mi jej nie oddał. Sath-Okh. Polak Indianinem ?? Tak, Polak był półkrwi Indianinem. I przedstawił w książce piękne indiańskie legendy.

Książkomaniacy | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

"Wy, którzy kochacie legendy narodowe, którzy kochacie ludowe ballady, jak głosy z daleka wołające do nas, by przystanąć i posłuchać, co mówią w słowach tak prostych i dziecinnych, że zaledwie ucho może odróżnić, czy są śpiewane, czy też mówione - posłuchajcie tych indiańskich legend. "
Z "Pieśni o Hawajcie" H.W. Longfellowa

Indiańskie legendy od zawsze były dla mnie najbardziej magiczne. Złożyło się też tak, że również najtrudniej dostępne. Miałam oczywiście zarys kilku legend, ale nigdy nie wgłębiałam się w ich znaczenie. Teraz zdaję sobie sprawę z tego, jak wielki popełniłam błąd. Gdy po latach, na poważnie do nich powróciłam, odkryłam jeszcze większą magię, piękno i mądrość.

Sat-Okh (w języku shawnee - Długie Pióro), właśc. Stanisław Supłatowicz był żołnierzem AK, pisarzem, gawędziarzem, ale przede wszystkim wielkim artystą. W 1958 zaczął pisać książki, odnosząc się w nich do swojej indiańskiej przeszłości. Książki tłumaczone na wiele języków, zdobywały niesamowitą...

AnnaSikorska | 2017-03-20

Zabawa w Indian należy do jednej z popularnych zabaw wśród dzieci. Piękne pióropusze, odmienne obyczaje i przede wszystkim tipi (stożkowe namioty) przyciągają uwagę małych odkrywców. W prawdziwej wiosce małych pasjonatów odmienną kulturą nie może zabraknąć indiańskich opowieści, w których natura, duchy, przodkowie mają moc wpływania na nasze otoczenie.
Sat-Okh (Długie Pióro) już od ponad pół wieku wprowadza młodych czytelników w świat gawęd przybliżających kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki. Losy tego polskiego pisarza, który przez II wojną światową otrzymał nowe nazwisko (Stanisław Supłatowicz) są zawiłe i nieznane. Możemy polegać tylko na jego opowieściach zgodnie, z którymi urodził się w osadzie Indian w dorzeczu rzeki Mackenznie w Kanadzie, jako syn Stanisławy Supłstowicz (uciekinierkiz Syberii) oraz wojennego wodza plemienia Szawanezów, Leoo-Karko-Ono-Ma (Wysokiego Orła). Te korzenie stały się inspiracją do podzielenia się z polskim czytelnikiem niezwykłymi opowieściami z...

AgratBatMachlat | 2012-02-06

Jedno z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Dzięki tej książce moje zainteresowanie cywilizacją indian oraz innymi zaprzeszłymi, wciąż płonie. :)

Mateusz | 2012-07-03

Fascynujące baśnie i legendy indiańskie, które pobudzały moją wyobraźnie gdy je czytałem będąc dzieckiem. Szczególnie podoba mi się legenda, pt. "Niedźwiedź starej Mookhason", aż łza się w oku kręci.

Rysia | 2014-10-22
Przeczytana: wrzesień 2014

Bardzo ciekawy zbiór legend indiańskich napisany przez naszego polskiego Indianina Sat-Okha.

Shahrivar | 2017-01-21
Przeczytana: 1995 rok

Książka mojego dzieciństwa. :) Mam do niej ogromny sentyment!
Przepięknie opisane legendy i opowieści indiańskie.
Kraina Wiecznych Łowów po dziś dzień robi na mnie wrażenie.

Nowe stare lektury