Fort nad Athabaską

1996-01-01
1985-01-01
8371620802
Ameryka Indianie literatura przygodowa kolonizacja

Wszystkie pięć powieści napisane przez rodzimego pisarza ukrywającego się pod pseudonimem Yackta - Oya ( Sławomir Bral) czytałem kilkakrotnie od czasu ich wydania i są one dla mnie najlepszymi "Indiańskimi" książkami jakie kiedykolwiek przeczytałem.
W powieści "Fort nad Athabaską" przenosimy się do dzikiej, dziewiczej Kanady, poznajemy zwyczaje tamtejszych Indian, traperów, handlarzy skórek, ale także ludzi złych, którzy dla korzyści potrafią mordować. Towarzyszy nam wielka intryga, mająca za zadanie schwytać olbrzymią bandę działającą nad Athabaską, kradnącą futra i mordującą Indian jak i białych.

180902 papier G6.
Po 27 latach od otrzymania książki jako nagrody udało mi się ją przeczytać.
Trochę przydługi wstęp rysujący tło historyczno-geograficzne, wartka akcja, ciekawa intryga. Autorzy czasem dla wzmożenia zainteresowania, tylko "szkicują" sytuację bez podawania szczegółów. Minusem są przejścia pomiędzy elementami fabuły - często dość drastyczne. Kolejny akapit na stronie bez specjalnego wstępu może mówić o czymś zupełnie innym, to samo tyczy skoków w czasie. Trzeba po prostu czytać uważnie.

180902 papier G6.
Po 27 latach od otrzymania książki jako nagrody udało mi się ją przeczytać.

kolejna niesamowita książka Sat-Okh a

kolejna niesamowita książka Sat-Okh a

Nie jestem wielkim fanem historii westernowych w książkach (filmy bardziej cenię). Jednak raz na jakiś czas wpada mnie w ręce taki tytuł. "Fort..." jednak był średnio interesujący jak dla mnie. Mamy tu wydarzenia między różnymi plemionami Indian a białymi osadnikami i kupcami. Niby wszystko odbywa się pokojowo - handel skórami zwierząt, ale w końcu dochodzi do rozlewu krwi i robi się mniej przyjemnie. Trzeba przyznać, że to biali zostali "pokazani" tu jako skłonni do rozrób, przekrętów i oszust. Indianie natomiast są dumni i starają się nie powodować spięć. Mamy też historię porwania "białej dziewczyny" i próbę jej odbicia.

Pokazany został tu bardzo trudny i niewygodny fakt z historii tworzenia się narodu Ameryki Północnej. Tak jak pisałem wyżej i jak piszą autorzy tej książki, przed przybyciem białych plemiona indiańskie żyły w zgodzie z naturą, szanowały zwierzęta i oddawali im cześć. Natomiast kiedy przybył biały człowiek i przywiózł swą wodę ognistą, umysł indiański został zmącony, oszukiwany. Wojownicy masowo wybijali zwierzynę, aby sprzedać futra kupcom i się wzbogacić. Przestała się liczyć dla nich natura, wiara i duma zaczęła zanikać.
Tak się zresztą działo też w innych częściach świata, gdzie przybywali biali i ich postęp.

Przeczytałem ją w 3 dni, tak mnie wciągneła!!!

Przeczytałem ją w 3 dni, tak mnie wciągneła!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

świetna, trzymająca w napięciu

świetna, trzymająca w napięciu