Biały Mustang

Nasza Księgarnia
2017-02-08
1983-01-01
lektury szkolne Indianie

Zbiór opowiadań utrzymanych w klimacie indiańskich mitów, nie wiem czy bazują na oryginalnych indiańskich mitach czy są to historie wymyślone przez Sat-Okha. Nie mniej ciekawa od nich jest sama postać autora. Sat-Okh, a właściwie Stanisław Supłatowicz utrzymywał, że urodził się indiańskiej wiosce na terenie Kanady i jest synem wodza indian z plemienia Szaunisów. Wielu badaczy podważa jednak jego wersję. W czasie II WŚ Sat-Okh walczył w AK, popisał się wieloma bohaterskimi czynami i zdobył kilka odznaczeń. Podobno swoich książek nie pisał sam i miał słabą wiedzę o indiańskich plemionach, a jego legendę budowali również sami czytelnicy. Gdy się spojrzy na jego zdjęcia to można uwierzyć, że miał domieszkę indiańskiej krwi. A na usprawiedliwienie Sat-Okha można napisać, iż jego postać ubarwiała dzieciom szare realia PRL. Może sam Sat-Okh wierzył w swoją wersję, którą opowiedziała mu matka. Gdy wrócił wraz z nią do kraju z Syberii był nazywany przez rówieśników "bolszewikiem". Być może matka nadając mu tą tożsamość chciała to złagodzić i wzbudzić w nim wiarę w siebie.

Taka trochę indiańskie mitologia. :) Wyjaśnia powstania świata i człowieka oraz występowanie różnych zjawisk. Ukazuje Indianina jako człowieka idealnego, dzielnego I sprytnego wojownika.

Opowieści z indiańskiego świata duchów. Jakaś forma mitologii. Indianizm i puszczaństwo zawsze były mi bliskie. To życie w zgodzie z naturą i poszanowaniem każdej istoty. Opowiadania są pełne specyficznej magii, a wszystko okraszone osobą autora i niezwykłą historią jego życia (uwzględniając nawet ostatnie ustalenia biograficzne).

Fajna książka o Indianach 😊

Fajna książka o Indianach 😊

Zbiór legend i podań spod pióra Długiego Pióra wywarł na mnie duże wrażenie. Podanie o stworzeniu człowieka jest całkowicie inne niż to, co się powtarza w religiach monoteistycznych. W legendach widać silną więź Indian z naturą. Przy opowiadaniach z białymi ludźmi w tle, nie było tak sielankowo, co też miało swój urok.

Książka jest zbiorem opowieści o Indianach, o życiu zgodnym z naturą, o miłości i szacunku. Porównując indiańskie opowieści z tymi europejskimi, można spojrzeć z zupełnie innej strony na świat. Z dala od zgiełku Europy, Indianie wykształcili swoje unikalne i wyjątkowe wierzenia, legendy i kulturę. Utwór jest niedługi, świetnie napisany, autor miał bez wątpienia dar do opowiadania o dalekich, dzikich bezdrożach zza oceanu. Legendy zawierają liczne uniwersalne wartości jak odwaga, szlachetność czy duma. Szczególnie do gustu przypadło mi tytułowe opowiadanie, przez determinację i upór bohatera w podążaniu za marzeniem.

Indiańskie legendy. Jak dla mnie, trochę zbyt mało przypisów i w sumie brakowało mi odniesienia historycznego. Bądź co bądź mało się o tym wszystkim mówi.

W opowiedzianych tu mitach wychwala się męstwo, odwagę, miłość, a całość oparta jest na przekonaniu o głębokiej więzi Indian z przyrodą.
Trochę dziwi mnie umieszczenie ,,Białego Mustanga" na liście lektur dla klasy czwartej. Raczej powinien być omawiany w szkole średniej, wespół z mitologią grecko-rzymską i Biblią.

Zbiór pełnych liryzmu indiańskich opowiadań, przedstawiających przede wszystkim mitologię Pierwszego Narodu Ameryki. Szczególnie ciekawe jest opowiadanie o stworzeniu człowieka (mit antropogeniczny),z charakterystyką rasy białej, czarnej i Indian (trochę rasistowskie). Są i mity genealogiczne czy kosmogeniczne. Narracja jest oszczędna w słowa, choć nie pozbawiona liryzmu....

"Biały mustang” to zbiór legend i podań plemion indiańskich Ameryki Północnej. W książce znajdziemy dwanaście historii, z których każda niesie inne przesłanie, przybliża czytelnikowi inne wartości i prawdy życiowe. Autor wychował się wśród tych plemion, dlatego wszystkie ich opowieści zna doskonale i z ogromną dbałością o szczegóły opowiada je czytelnikowi. Wierne oddanie opowieści to cecha charakterystyczna tej książki, do tego wszystko zostało pięknie ubrane w słowa, nadające opowieściom wielowymiarowość.

Jako pierwszą poznamy historię Hanuate, która z powodu pychy doprowadziła do swojej zguby. Opowieść pokazuje, że to niezwykle zła cecha osobowości. Z powodu nadzwyczajnej urody Hanuate była przekonana o własnej wyższości nad innymi w plemieniu. To był właśnie powód jej kary. Wielki Duch czuwający nad plemieniami wyraźnie pokazał, że taka postawa jest niewłaściwa. Opowieść jest aktualna nawet dzisiaj, ponieważ pycha nigdy nie była cechą dobrą. Każdy, kto się nią charakteryzuje nie jest ani lubiany, ani mile widziany w towarzystwie.

Kolejną opowieścią, która zwróciła moja uwagę była ta o tytułowym Białym mustangu, który był istotą prawie eteryczną, a z pewnością darzoną wielką czcią. Ta historia pokazuje, że człowiek, który jest silny, odważny i nie boi się stawianych mu wyzwań ma szansę osiągnąć swoje cele za pomocą wytrwałości. Kierując się dobrem i nie uciekając się do podstępu taki człowiek zdobywa serce ukochanej i żyje w szczęściu i miłości, darzony szacunkiem przez wspólnotę. Opowieść uczy, że zawsze warto gonić za marzeniami, i choć te mogą wydawać się bardzo odległe, w jakiś sposób zostaniemy wynagrodzeni za ten trud.

Piękną legenda, która z pewnością zasługuje na pamięć jest opowieść o Tosinonakh. Ta historia pokazuje siłę prawdziwej miłości. Czytelnik dostrzega to, że prawdziwe, gorące uczucie, które płynie prosto z serca ma szansę przetrwać pomimo wszelkich przeciwności losu. Legenda opowiada o dwóch rzekach, których bóstwa darzą się wzajemnie wielkim uczuciem, dlatego łączą się i płyną razem przez krainy. Nawet pomimo czekających ich trudów nie zastaną już rozdzielone. Ta piękna opowieść pokazuję silę prawdziwej i szczerej miłości.

Ciekawą legendą jest ta o stworzeniu słońca, w której ukazane zostaje poświęcenie jednego człowieka dla dobra ludzkości. Sama legenda opowiada o tym, skąd wzięło się słońce, jaka jest przyczyna powstawania burz i co oznacza pojawienie się tęczy na niebie. Może ona być jedną z pierwszych opowieści o superbohaterze ratującym ludzkość przed zagładą. Z drugiej strony, historia powstania słońca pokazuje odwieczną walkę dobra ze złem, w którym zwycięzcą może być każdy. Żadna ze stron nie spocznie jednak i wciąż od nowa będzie stawać do walki, by odmienić losy świata.

Jak zatem widać,„Biały mustang” to zbiór naprawdę ciekawych i pełnych przesłań legend, które zmuszają czytelnika do myślenia. Moim zdaniem nie doceniamy prawd, jakie przez pokolenia przekazywały sobie rdzenne ludy Ameryki, a to wielki błąd, ponieważ ich opowieści niosą ze sobą równie wiele wartości, jak ich słowiańskie odpowiedniki. Poleciłabym każdemu, kto lubi opowieści z przesłaniem. Każdy czytelnik, który lubi szukać treści zawartej między wierszami będzie usatysfakcjonowany. Podałam przykłady tylko kilku podań, a prawda jest taka, że każda z nich jest inna, pełna wartości i prawd tak uniwersalnych, że choć same legendy mają i setki lat, to wartości w nich zawarte są aktualne dla dzisiejszego człowieka w równym stopniu, co niegdyś dla Indianina.

Gorąco polecam wszystkim miłośnikom mitów i legend. Dla czytelników lubujących się w legendach indiańskich jest to pozycja obowiązkowa. Przeniesie Was w barwny świat wierzeń Indian północnoamerykańskich. Czy może być coś piękniejszego? Przygoda czeka! Na co więc czekać? Życzę miłej i przyjemnej lektury. :) :) :)

Zabawa w Indian należy do jednej z popularnych zabaw wśród dzieci. Piękne pióropusze, odmienne obyczaje i przede wszystkim tipi (stożkowe namioty) przyciągają uwagę małych odkrywców. W prawdziwej wiosce małych pasjonatów odmienną kulturą nie może zabraknąć indiańskich opowieści, w których natura, duchy, przodkowie mają moc wpływania na nasze otoczenie.
Sat-Okh (Długie Pióro) już od ponad pół wieku wprowadza młodych czytelników w świat gawęd przybliżających kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki. Losy tego polskiego pisarza, który przez II wojną światową otrzymał nowe nazwisko (Stanisław Supłatowicz) są zawiłe i nieznane. Możemy polegać tylko na jego opowieściach zgodnie, z którymi urodził się w osadzie Indian w dorzeczu rzeki Mackenznie w Kanadzie, jako syn Stanisławy Supłstowicz (uciekinierkiz Syberii) oraz wojennego wodza plemienia Szawanezów, Leoo-Karko-Ono-Ma (Wysokiego Orła). Te korzenie stały się inspiracją do podzielenia się z polskim czytelnikiem niezwykłymi opowieściami z codziennego życia Indian.
W „Białym mustangu” znajdziemy legendy poruszające różne ważne tematy. Nie zabraknie tam pychy, zdrady, braku szacunku do starszych i przyrody, zapatrzenia w siebie, złośliwości. Każda ludzka przywara zostaje pięknie opisana, ukarana przez siły przyrody i bogów, którzy dbają, aby człowiek nie był za bardzo pewny siebie, aby potrafił uszanować decyzje starszych oraz godził się w własnym losem, kolejnymi etapami życia społecznego. Najlepszym przykładem zaniedbania przez pychę jest opowieść Owasesa. Opiekun, wychowawca i przewodnik grupki młodych Indian nocujących w górach przestrzega przed korzystaniem wody z górskiego jeziora, które stało się groźne po tym jak piękna córka wodza, Hanuate, szydziła z kolejnych kandydatów na męża. Jej duma z urody była tak wielka, że zapragnęła być żoną jednego z bogów. Duch ukaranej Hanuate mści się na ludziach i zwierzętach, dlatego zmusiła swoje plemię do przeprowadzki z okolic jeziora.
Inną piękną legendą jest opowieść o stworzeniu człowieka przez Wielkiego Ducha – Gichy Manitou. Ulepiony przez niego człowiek tak jak w innych kulturach powstał z gliny, ale z opowieści dowiadujemy się, dlaczego człowiek bywa zły, jadowity, poznajemy też przyczyna powstania różnych ras.
Nie zabraknie też pięknej historii o pościgu Białego Mustanga, którego przyprowadzenie do jednego z wielkich wodzów miało pozwolić na poślubienie jego pięknej córki.
Sat-Okh wprowadza nas w klimat indiańskiego życia, odmiennego patrzenia na czas, przyrodę, otoczenie. W legendach spotkamy abstrakcyjne kształtowanie czasu, z jakim mamy do czynienia w znanych nam legendach. Bliżej nieokreślona przeszłość ma uświadamiać nas o upływie czasu, a z drugiej strony pokazywać, że ludzie dawniej byli dokładnie tacy sami jak dziś, mieli te same słabości, borykali się z tymi samymi problemami, tak samo borykali się z problemami wynikającymi z niemożliwości opanowania potężnej natury.
Książkę wzbogacono rycinami wprowadzającymi w klimat legend. Standardowy format (A5) książki oraz dość ciasno rozmieszczony tekst będę nieco utrudniać samodzielne czytanie dziecka, ale za to lektura doskonale sprawdzi się jako propozycja do słuchania.
Lekturę polecam miłośnikom indiańskich opowieści, dzieciom zafascynowanych zabawami w Indian. Takie połączenie zabawy z literaturą pozwoli na rozwijanie zainteresowania innymi książkami.

Sat-Okh (Długie...

• Lektury