Tylko wróć

Okładka książki Tylko wróć Małgorzata Urszula Laska
Okładka książki Tylko wróć
Małgorzata Urszula Laska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2022-05-01
2022-05-01

Książkę przeczytalam dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności". Głównym bohater to chłopiec Adrian. Mieszka on z mamą, ojczymem i małą przyrodnią siostrą Emilką. Adrian jest rozżalony i zły ponieważ siostra jest oczkiem w głowie swoich rodziców a on został przez mamę odsunięty na dalszy plan. Musi też dzielić z siostrą pokój który przed jej urodzeniem należał tylko do niego. Pewnego dnia zbiegając do piwnicy po ziemniaki Adrian spotyka dziwnie świecącego pająka który do niego mówi a chłopiec go rozumie. W przypływie złości na siostrę w myślach prosi pająka żeby jego siostra zniknęła. Po powrocie do domu stwierdza, że rzeczywiście Emilki nigdzie nie ma. Bardzo żałuję że pomyślał takie życzenie i chce żeby jego mała siostrzyczka się odnalazła. Uważam, że autorka napisała bardzo wartościową książkę pod względem dydaktycznym. Poruszyła w niej bardzo ważne tematy jak mieszana rodzina, rozwód rodziców, ochrona środowiska, opieka nad zwierzętami. Ukazała piękno przyrody ( jaskinie). To bardzo ciekawa historia o problemach młodych ludzi i wartościach którymi w życiu warto się kierować. Jeśli chcecie dowiedzieć się co stało się z siostrą Adriana? Czy się odnajdzie? To gorąco zachęcam do przeczytania książki zarówno dzieci jak i rodziców.

Każdy z nas ma marzenia, jednak trzeba uważać, kiedy wypowiada się je na głos, zwłaszcza te wypowiadane w złości.
Adrian znajduje w piwnicy pięknego, niebieskiego pająka. Nie wie, że nie jest to zwyczajny pająk. Chłopiec jest zły na mamę i ojczyma a najbardziej na swoją młodszą siostrę Emilkę, z którą musi dzielić pokój, a na dodatek wszystko mu zabiera i niszczy jego zabawki. Trzymając na ręce pająka wypowiada na głos życzenie, aby jego siostra zniknęła. Kiedy wraca z piwnicy do mieszkania, Emilki nigdzie nie ma. Na początku cieszy się, że wszystko jest tak jak było przed pojawieniem się siostry, jednak po paru dniach zaczyna za nią tęsknić. Jest mu przykro, że mama i ojczym są smutni. Chce, żeby Emilka wróciła. Szkopuł w tym, że tajemniczy pająk zniknął, za to za oknem jego pokoju wyrosła się Jarzębinka a ojczym mimo, że nie lubi kotów zgodził się aby Bury zamieszkał z nimi.
Opowieść o chłopcu, którego nikt nie chciał słuchać. Dorośli zajęci swoimi problemami oraz opieką nad młodszą siostrą nie zauważają, że Adrian nie umie zaakceptować takiej sytuacji. W tej złości wypowiada życzenie, bo chce być szczęśliwym, uśmiechać się, a przede wszystkim chce być zauważonym przez mamę i poprawić relacje z ojczymem. Po pewnym czasie rozumie swój błąd. Chce go naprawić, znaleźć pająka i odzyskać siostrę. Mimo, że poprawiają się jego stosunki z mamą i ojczymem, zdaję sobie sprawę, że niefortunnie wypowiedziane życzenie zmieniło ich życie i nic już nie jest takie samo, jak było kiedy Emilka była z nimi. Opiekuje się Jarzębinką, bo wierzy że to jest jego mała siostrzyczka i nie chce aby ktoś ją skrzywdził. Bo Emilka ma wrócić do domu cała i zdrowa. Ma tylko znaleźć pająka. Wyjeżdża ze swoim kolegą Kubą, jego bratem Wojtkiem oraz dziewczyną Wojtka Anią zwiedzać jaskinie. Ma nadzieję, że w którejś z nich ukrył się ten tajemniczy pajęczak. Czy mu się uda? Czy Emilka wróci? Przeczytajcie sami.
Książka dla rodziców i dzieci. Uważam, że powinna być wspólnie przeczytana. Rodzice słuchajmy swoich dzieci, rozmawiajmy z nimi, bawmy się z nimi i uśmiechajmy się, mimo że czasami nie jest nam do śmiechu, jesteśmy zmęczeni. Bo dzieci to my. POLECAM!!!
Czytam dla przyjemności dziękuje za udział w Book Tourze.

Zwykła patchworkowa współczesna rodzina, w której każdy z członków ma własne problemy. Czasem to brak pracy, czasem poczucie odrzucenia albo porzucenia. A w tym wszystkim dzieci. Rodzeństwo, które musi nauczyć się żyć w jednym domu, w jednym pokoju. I o ile małej Emilce jeszcze wszystko odpowiada, bo jest mała, o tyle Adrian szuka już własnego niewielkiego kąta, tylko dla siebie.
Niezwykłe spotkanie z tajemniczą istotą, niefortunnie wypowiedziane życzenie i cały baśniowy splot zdarzeń sprawiają, że fabuła tej historii nabiera tempa, a akcja rozwija się w nieprzewidywalny sposób.
Warto przeczytać tę opowieść choćby dlatego, by spróbować dostrzec te problemy dzieci, które dla dorosłych wydają się błahe i nieistotne. Ta książka pokazuje przeżycia małego człowieka, dla którego wszystko, co go otacza to ogromny świat dorosłych. A on musi się w nim odnaleźć.
Polecam i dorosłym - przede wszystkim... i dzieciom.

Książkę miałam możliwość przeczytać dzięki BookTour zorganizowanemu przez Czytam dla przyjemności.
Pani Małgorzata Urszula Laska stworzyła fantastyczną historię zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Czytałam ją z ogromną przyjemnością. To bardzo wartościowa książka , którą powinno przeczytać każdy młody czytelnik, ale również każdy rodzic.
Niby niewinna historia, lekko napisana, a ile nauki w sobie niesie.
Piękna, pełna emocji historia, która wzrusza do łez.
Serdecznie polecam!!

Niby niewinna historia, lekko...

Małgorzata Urszula Laska stworzyła bardzo mądrą i pouczającą książkę. W bardzo ciekawy i nienachalny sposób pokazuje jak wiele dobrego może wyniknąć z dawania szansy nowemu, jak potrzebna jest zdrowa komunikacja między najbliższymi i w końcu ile krzywdy może wyrządzić brak zrozumienia i zainteresowania. Autorka w bardzo ciekawy sposób podsuwa młodemu czytelnikowi ciekawe sposoby na rozwiązywanie problemów, radzenie sobie w trudnych sytuacjach czy też pokazuje jak wiele do codziennego życia potrafią wnieść nowi przyjaciele.

Dziękuję autorce i blogowi Czytam dla przyjemności za podzielenie się tą piękną historią.

Na półkach: , , , , , ,

Był ogromny, kosmaty. Odwłok miał metalicznie błękitny z dziwnym żółtawym wzorem. Odnóża niebieskie z żółtymi plamkami, które mieniły się jak małe neonki. Główka była ciemniejsza z widocznymi szczękoczułkami... Zastanawiasz się kto to? Czyżby bohater książki Małgorzaty Urszuli Laski „Tylko wróć!”? Po części tak, gdyż to postać, która tak szybko, jak się zjawia, tak szybko znika. I to dosłownie. To pająk, którego spotkanie w piwnicy nie przyniosło nic dobrego. Oj, nie jeden raz żałował Adrian, że nie zakończył jego żywota. Oj, jakże często sam sobie zarzucał głupotę. Tak to jest, gdy człowiek ma dobre serce. A Adrian ma. Ulitował się, bo widok egzotycznego owada wzbudził w nim ciekawość. Tym bardziej, że rozumiał jego mowę, co ów nie omieszkał wykorzystać. Obiecał spełnić jego każde życzenie.
Gadający pająk? Gadający tak, że można go... zrozumieć? O co tu chodzi? Zastanawiasz się, gdy nagle pstryk i pająka nie ma. On zniknął – to fakt, lecz zostały kłopoty – i to same. Adrian, dotychczas starszy brat Emilki, nagle staje się... jedynakiem z zastanawiającym drzewem jarzębiny za oknem. Dziwy? Ogromne, bo niby wszystko w porządku, a jednak nie do końca. Nos podpowiada Adrianowi, że ktoś maczał ręce (a raczej odnóża) w magii. A może – dociekasz wraz z chłopcem idąc ramię w ramię tą samą drogą dedukcji – może to nie przypadek? Może to skrzętnie ukartowany plan?
Nic więcej z fabuły nie zdradzę, a to, co dotychczas powiedziałam, to jedynie zarys „Tylko wróć!”. Po tą książkę bowiem trzeba sięgnąć, zaszyć się z nią, jak kot po kocem i przeczytać. Można mruczeć podczas przewracania kartek, można miauczeć i chlipać mleko ze spodka. Można sączyć gorącą czekoladę z kleksem śmietanki na wierzchu. Można wszystko, byleby tylko dostrzec sens czytanej historii.
Emilka rodzi się, gdy Adrian swój pokój ma za królestwo – Jego Królestwo, do którego nagle wkracza siostra. I to młodsza. W owym księstwie zjawia się bobas, który uzurpuje sobie rodziców na wyłączność. Bobas, który wszystko zmienia i nic już nie jest takie, jak wcześniej. Nawet... chłopiec się zmienia.
Całe mieszkanie okazuje się być za małe na tą czwórkę, bo i mama z racji bycia mamą w nim jest, i ojczym, z racji... bezrobocia. Cztery osoby w czterech ścianach, a najmniejsza jest tą najgłośniejszą szefową. W oczach Adriana wszystko się pogorszyło. A wszystkiemu winna jest Emilka. Wcześniej było lepiej, a ona wszystko zepsuła.
Jak się czuje Adrian? Czy ktoś się nim interesuje? Ktoś go w ogóle dostrzega? Nawet własny ojciec, który zawsze był dobry i kochany i choć na odległość, to zawsze mógł na niego liczyć, a teraz? Nawet on odwraca się od syna. Obiecuje i na tym się kończy. Obiecuje i słowa nie dotrzymuje – nawet on się zmienił. A Adrian? Adrian to dziecko pełne uczuć, pragnień i potrzeb – czy ktoś o nim pamięta? Czy jest widziany przez innych? Przecież wszystkich przyciąga mała siostra. To ona jest najpiękniejsza, najbardziej urocza i rozkoszna...
Historia nakreślona przez Małgorzatę Urszulę Laskę, choć prosta i poniekąd normalna, okazuje się być książką psychologiczną. Dla dorosłych. Dla rodziców. I choć wszystkich fascynuje mała Emilka, księżniczka, która zniknęła przez nieuwagę Adrianka, to wbrew pozorom książka nie jest o niej. „Tylko wróć!” skupia się na chłopcu, Adrianie. Dlaczego?
Przeczytaj i sam się przekonaj. Oceń.
Przeczytaj i popatrz na siebie, zwłaszcza jeśli jesteś rodzicem dzieci w podobnym wieku.
Przeczytaj i los książkowego chłopca przenieś na dywan własnego mieszkania.
Co czuje starsze dziecko, gdy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo? Co dzieje się z uczuciami innych dzieci, które nagle, z dnia na dzień, schodzą na „dalsze tło”?
Z każdą czytaną stroną rośnie zarówno ciekawość fabuły, jak i liczba pytań, które domagają się odpowiedzi – Twojej odpowiedzi. To książka, która otwiera oczy, oczyszcza myślenie i zmienia uczucia. „Tylko wróć!” resetuje dotychczasowe przekonania.
Autorka, Małgosia Urszula Laska udowadnia, że nie tylko dorośli mają rację. Oj, nie tylko.
Bardzo wciągająca książka. Budzi dziecko w czytelniku – czy można chcieć więcej?

#agaKUSIczyta

Małgorzata Urszula Laska to autorka, której wcześniejsze książki, szczególnie te dla dzieci, są mi dobrze znane, więc z wielką nadzieją sięgnęłam po tę najnowszą….i nie zawiodłam się. „Tylko wróć!” to opowieść mocno osadzona we współczesności i dotykająca bardzo aktualnych problemów. Adrian, po rozwodzie rodziców, próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Tęskni za ojcem, ale najtrudniej zaakceptować mu przyrodnią siostrę, która – jak to małe dziecko – nie rozumie, że rzeczy brata nie są jej zabawkami. Sytuacja się komplikuje, gdy malutka siostra znika…Jak do tego doszło? Czy się odnajdzie? Zapraszam do lektury. Powieść czyta się jednym tchem. Autorka swobodnie łączy w swej opowieści elementy różnych gatunków literackich, co daje efekt świeżości i sprawia, ze czytelnik wciąż pozostaje w napięciu – co dalej? Ważny jest też wymiar edukacyjny tej – niezbyt obszernej książeczki – oraz jej walory terapeutyczne (książce patronuje m.in. mgr Barbara Oleksy – psycholożka dzieci i młodzieży). Dydaktyzm nie jest tutaj nachalny, ale młodemu czytelnikowi w sposób naturalny podane są dobre wzorce zachowań i rozwiązania sytuacji, które wydają się beznadziejne. Opowieść pokazuje jak ważne są relacje, zaufanie, odpowiedzialność, rozmowy z bliskimi. I muszę przyznać, że chociaż osobiście mam przykre doświadczenia z pająkami, to dzięki lekturze „Tylko wróć!”, zaczynam patrzeć na te stworzenia przychylniej😊 Miłej lektury😊

Tematy poruszone w tej historii:

Przyrodnie rodzeństwo
relacje w rodzinie patchworkowej
ochrona środowiska
opieka nad zwierzętami
tajemnice i piękno jaskiń

To ciekawa historia dla młodzieży o wartościach w życiu. O przyjaznych ludziach i relacjach w rodzinie oraz o tajemniczych miejscach, nieodkrytych korytarzach, o których tylko krążą legendy. Do tego odrobina magii, ochrona otaczającego nas świata i wielka wiara, że wszystko się ułoży. Przygoda okraszona ciekawymi informacjami o świecie i przekazująca dobry wzorzec zachowania.

Całość i cytaty:

Rozwód to jeszcze nie koniec świata, a dwa światy.

Adrian mieszka z mamą, ojczymem i ich małą córeczką. Dziewczynka jest aktywną trzylatką i wszystko co wpadnie w jej ręce może być narażone na zniszczenie. Adrian dzieli z nią pokój, więc jego osobiste rzeczy są na to narażone. Jednak mała Emilka jest oczkiem w głowie rodziców. Chłopiec ma wrażenie, że mama o nim zapomina i nie spędza już z nim tyle czasu co kiedyś, a ojciec ciągle nie dotrzymuje obietnic, ponieważ wspólne wyjścia czy zaplanowane wyjazdy ciągle nie dochodzą do skutku.

Chłopiec czuje się odtrącony i narasta w nim złość na siostrę, która ciągle coś niszczy. Pewnego dnia dziewczynka znika, a do chłopca dociera jak bardzo brakuje mu małej niszczycielki.
I zrobi wszystko by tylko wróciła.

Tematy poruszone w tej historii:

• BOOK TOUR 2023
  • Samodzielne
  • Rozmowy
  • BOOK TOUR

Dodaj cytat z książki Tylko wróć