Omdurman 1898

Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2022-07-15
2022-07-15

W połączeniu z "Chartum 1884-1885" tego samego autora otrzymujemy dylogię o Powstaniu Mahdiego, ta książką poświęcona jest sytuacji po śmierci przywódcy aż do upadku rebelii. Podoba mi się podjęcie tego tematu przez autora, który w języku polskim nie doczekał się zbyt wielu publikacji. W tej książce więcej miejsca poświęcono samemu państwu mahdystów i jego stosunkach z innymi sąsiadami - Włochami, Belgią i Etiopią. Nie zabrakło oczywiście opisu kampanii brytyjskiej, która zakończyła się podbojem Sudanu, opisano bitwy pod Umdabią, Omdurmanem czy Gedaref. Kontrowersyjne jest natomiast powtórzenie przez autora kilku pierwszych rozdziałów, które pojawiają się również w "Chartum". Korekta jak zwykle w Inforcie na kiepskim poziomie, nawet przedarł się do tekstu dość śmieszny błąd ortograficzny. Na plus liczba map - 29, warstwa ilustracyjna też ciekawa. Podsumowując, publikacja na duży plus, aczkolwiek sama otoczka wokół książki mogłaby stać na trochę wyższym poziomie.

• Historia brytyjskiego imperium kolonialnego
  • NA PÓŁKACH