Chartum 1884–1885

INFORTeditions
2021-12-01
2021-12-01
wojskowość powszechna powstanie Mahdiego

Autor sięgnął po raz drugi po temat powstania Mahdiego, poprzednio w książce wydanej w ramach serii "Historyczne bitwy" opisał cały okres sudańskiego zrywu. Tym razem zdecydował się rozbudowaną wersję rozbić na dwa tytuły, zajmując się w pierwszym samych wybuchem rewolty aż do chwili upadku Chartumu i śmierci Gordona. Względem poprzedniej wersji, nowy tytuł wychodzi zdecydowanie na plus, rozbudowano narrację, mamy więcej szczegółów, bogatszą oprawę zdjęć i map. Pozycja bardziej z gatunku tych przekrojowo opisujących cały przebieg wydarzeń, sytuację polityczną, działania rządów, plany, różne kwestie około wojenne, ale również dość szczegółowo traktująca o samych starciach. Niemniej nie jest to rzecz czysto o tematyce militarnej, można mieć odrobinę niedosytu w tej warstwie.
Autor wyrobił sobie pióro, rzecz czyta się dobrze, nie zanudza zbyt dużą ilością dat, nazw, nazwisk i liczb, dobrze przeplatające je narracją, sięga parokrotnie do źródeł, chociażby rozważając okoliczności samej śmierci Gordona. Temat jest potraktowany dość wyczerpująco i chętnie sięgnę po kontynuujący wątki "Omdurman 1898".
Swoją drogą ciekawe, że książki Daniela Gazdy to wciąż chyba jedyny opracowania tego tematu, a nie doczekaliśmy się tłumaczeń dzieł brytyjskich historyków. Chętnie przeczytałbym też biografię samego Gordona.

Lektura #książki „Chartum 1884-1885” w ostatnich dniach nabrała wyjątkowego wydźwięku (pomijając oczywiście realia historyczne). Wszyscy jesteśmy świadkami walki Ukraińców z rosyjskim najeźdźcą i wspomnienie obrony otoczonego przez nieprzyjaciela Chartumu, podczas powstania Mahdiego, nasuwa skojarzenie z powoli otaczanym Kijowem. I oby obrońcy Kijowa nie podzielili losu brytyjskiego generała Gordona oraz załogi jego garnizonu, który poległ pod nawałą wrogich hord. Książka przybliża samo powstanie Mahdiego i bitwy stoczone między jego zwolennikami z siłami Brytyjskimi i Egipskimi. Sprawnie to napisane i ciekawie, ale korektor spał w pracy bo literówek się parę znalazło, jakiś błąd orograficzny, zgubione spacje, a na deser „w każdym bądź razie” i „dzień dzisiejszy” tak chętnie przez autora używane, cóż.

Książka jest uzupełnionym i rozszerzonym wydaniem pracy "Powstanie Mahdiego", która ukazała się w serii "Historyczne Bitwy" wydawnictwa Bellona. Autor przedstawia nam pierwszy okres rebelii, która zakończyła się jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń brytyjskiego imperium kolonialnego, czyli zdobyciem Chartumu przez Mahdystów i śmiercią generała Gordona w 1885 roku. Daniel Gazda omawia preludium do powstania, czyli podbój Sudanu przez Egipt w XIX wieku, okupację, walkę z handlem niewolnictwem oraz pierwsze lata rebelii oraz nieudane działania militarne podejmowane przez Brytyjczyków i Egipcjan. Następnie omówiono siły walczących stron, a punktem kulminacyjnym jest tytułowe zdobycie Chartumu przez mahdystów. Sama książka niezwykle ciekawa, ale też z tego względu, że sam temat jest interesujący, a po polsku o nim zbyt wiele nie mamy, zwłaszcza, że autor podejmuje też tematy mniej znanych starć jak El Teb, Abu Klea, i inne. Autor zaznacza, że konflikt był relacjonowany przez światową prasę i szkoda, że w książce tego nie widać i nie zostało to jakoś bardziej zasygnalizowane w treści i pokazane jak to wyglądało w praktyce. Na plus wkładka ilustracyjna, bo jest tam sporo materiałów autora, do tego siedemnaście map. Warstwa edytorska standardowo taka sobie, chociaż jak na wydawnictwo, to i tak jest przyzwoicie.

• Afryka
  • Przeczytane na studia