Ludzie i pistolety

Mat Nować Wydawnictwo: Ridero literatura piękna
Ridero
2022-04-01
2022-04-01
dramat psychologiczny pistolety literatura niezależna

OŚWIADCZENIE WS. STALKERA/HEJTERA MICHAŁA GÓRSKIEGO

Szanowni Państwo, z tej strony Mat Nować, chciałbym krótko ostrzec Państwa przed działalnością stalkera i hejtera Michała Górskiego występującego na LC m.in. jako użytkownik „Michał” (jako że nazywa się tak pospolicie, doprecyzuję, że chodzi o pochodzącego spod Kielc absolwenta KUL-u, narodowca, katolika, o którego hejterskich wyczynach pisała swego czasu „Gazeta Wyborcza”, nazywając go „szamanem”),którego - mimo jego zaściankowości - traktowałem jak brata, a który wbił mi nóż w plecy. Jest to człowiek chory z nienawiści i zazdrości, który prześladuje mnie, oceniając moje książki bez przeczytania na najniższe oceny i publikując obraźliwe komentarze. Sądzę, że jest zdolny do najgorszych podłości. Może być niebezpieczny. Byłem gotów pomóc mu w jego chorobie, proponując sfinansowanie odpowiedniej terapii, on jednak pomoc tę odrzucił. Proszę nie zwracać uwagi na poczynania tej osoby, gdyż tylko nakręca to jej agresję, wpływając negatywnie na stan jej zdrowia psychicznego. W tej przykrej sytuacji pociesza mnie fakt, że jeśli nienawiść jest miarą sukcesu, mogę uważać się za autora spełnionego. Więcej o sprawie piszę na moim Instagramie: matnowac. Z wyrazami szacunku - mn

OŚWIADCZENIE WS. STALKERA/HEJTERA MICHAŁA GÓRSKIEGO

Muminek wiedział, że tam, gdzie Buka siedzi dłużej niż godzinę, nic już nigdy nie wyrośnie, bo ziemia zamiera z przerażenia. To trochę tak jak z Nowaciem. Ten wprawdzie ani myśli po buczemu tkwić czy powiewać spódnicami w głuchym milczeniu, on przeciwnie, wyprzedza na podwójnej ciągłej, jest mu śpieszno, nie poczeka, ale reszta jakby się zgadzała, to z tym niewyrastaniem z powodu zamierania. Najpiękniejsze pół godziny ich istnienia – już choćby to jedno, pierwsze z szeregu niezarastalne. Napięcie przy odbieraniu przesyłki, nie dochodzące listy z Afganistanu, siostra bliźniaczka nieboszczki, zwłaszcza ona. Granica, do której tekst nas dociska, a dociska bez krzty amortyzacji, jak u Krasznahorkaia albo nawet bardziej, pozostawi mat, szeroki pas matu.

Nować testuje naszą wytrzymałość. Miesza przemoc z refleksją. Kto wyciągnie jedno, kto drugie? Gdzieniegdzie do tekstu dodaje poduszkę powietrzną, przechodzi na czas przyszły. Padnie, ominiesz, zabraknie – a więc jeszcze nie teraz, może nawet nie większe, nie wcale. Potem dociera, że jednak. I tylko nie myśl, nie myśl, że. Nie myśl „uff! to nie to”, chciejczo i pochopnie. Bo zawrócił (nie zawróci). Przeskoczył (nie przeskoczy). Z pewnością nie jest to lektura bezinwazyjna.

Dokąd można się identyfikować z narratorem, aby móc wrócić niezmanipulowanym, z dna, zza krawędzi, do jakiego stopnia pozwolić się znieczulić? Jak obliczyć dystans? Jak zahartować hart?

Więc szukasz potwierdzenia, czegoś, co nie wykipi, nie eksploduje, rozwiercasz ziemię, ale zostaje ci dół, bo przykładałeś nie to, co trzeba. Może trzeba było kroić albo drążyć. Kopać. Więc próbujesz w innym miejscu. Na szutrze, na płocie, co istnieje w naszych głowach.

Mat Nować jest doskonałym pisarzem. Znakomicie kontroluje swój traktat w tej jakże trudnej stylistyce „naręcza trzewi”. W takiej formie można się spodziewać wszystkiego, odpłynięcia, pogubienia, a jest niesamowita dyscyplina, wątki się dopełniają, bohaterowie nie wypadają z ról. Bardzo lubię Nowaciowe dialogi, w których nikt nigdy nie dostaje forów i nie istnieją preferencyjne okienka tekstowo-czasowe dla takiego, co chciałby jak w bańce, jak sam. Ktoś mówi, ale też ktoś słucha, ktoś trawi, a potem się wcina, w duszność, w zdanie. I lądowanie nie takie twarde, jak się zapowiadało, zakuwające współwinę w gdyby, ładne. Przez wersy „Ludzi i pistoletów” z powrotem wierzę w sens czytania polskich autorów.

• Czarne konie ♞♞♞
  • E-booki

Dodaj cytat z książki Ludzie i pistolety