Prawda o kłamstwach

Okładka książki Prawda o kłamstwach Aja Raden
Okładka książki Prawda o kłamstwach
Aja Raden Wydawnictwo: Rebis Seria: Varia [Rebis] nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Varia [Rebis]
Rebis
2022-06-14
2022-06-14
Grażyna Skoczylas

Książka mi się nie podobała, za dużo truizmów. Autorka nawiązywała również w tekście do biżuterii, co mnie najbardziej nudziło. Nie polecam, na Twoim miejscu wybrałbym inną książkę w tym temacie.

[...]
Prawda o kłamstwach jest taka, że ​​są nie tylko zaraźliwe, ale prawie niemożliwe do wyleczenia.
[...]
„Niektóre kłamstwa stają się tak konieczne, że nie tylko unikamy konfrontacji z nimi, ale aktywnie pracujemy nad zabezpieczeniem ich przed ujawnieniem. Kłamstwo stało się nie tylko zbyt duże, ale w rzeczywistości zbyt realne, aby nie udać się”.

𝐌𝐈𝐄𝐉𝐌𝐘 𝐓𝐎 𝐙𝐀 𝐒𝐎𝐁Ą - 𝐖𝐒𝐙𝐘𝐒𝐂𝐘 𝐊Ł𝐀𝐌𝐈𝐄𝐌𝐘 ! 𝐀 𝐏𝐑𝐀𝐖𝐃𝐀 𝐍𝐈𝐄𝐊𝐎𝐍𝐈𝐄𝐂𝐙𝐍𝐈𝐄 𝐉𝐄𝐒𝐓 𝐏𝐑𝐀𝐖𝐃𝐙𝐈𝐖𝐀 !
KAŻDY, bez wyjątku przynajmniej raz w życiu skłamał. Niezależnie od pobudek czy motywów.
Wraz z Autorką w "Prawdzie o kłamstwach" wyruszamy na wciągającą eksplorację świata kłamstw, które wydają się wplecione w naszą tkankę moralną.
Aja Raden wykonała kawał dobrej roboty tworząc interesująca treść.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś nowego lub po prostu zgłębić temat kłamstwa to
𝐙𝐃𝐄𝐂𝐘𝐃𝐎𝐖𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 𝐂𝐈 𝐓Ę 𝐏𝐎𝐔𝐂𝐙𝐀𝐉Ą𝐂Ą 𝐊𝐒𝐈ĄŻ𝐊Ę !

Do posłuchania podczas czytania :

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
𝐀𝐣𝐚 𝐑𝐚𝐝𝐞𝐧 studiowała historię starożytną i fizykę na Uniwersytecie w Chicago i w tym czasie pracowała jako kierownik działu aukcyjnego w słynnym House of Kahn. Przez ponad siedem lat pracowała jako starszy projektant w firmie jubilerskiej Tacori z siedzibą w Los Angeles. Raden jest doświadczoną jubilerką, wykształconym naukowcem i oczytanym historykiem, a jej wiedza opiera się na skrzyżowaniu historii akademickiej, doświadczenia branżowego i perspektywy naukowej. Mieszka w Beverly Hills w Kalifornii i jest autorką książek Stoned: Jewelry, Obsession, and How Desire Shapes the World.

𝐓𝐞𝐬𝐭 𝐃 𝐩𝐨𝐥𝐞𝐠𝐚 𝐧𝐚 𝐧𝐚𝐫𝐲𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐧𝐚 𝐜𝐳𝐨𝐥𝐞 𝐳𝐚 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜ą 𝐩𝐚𝐥𝐜𝐚 𝐰𝐬𝐤𝐚𝐳𝐮𝐣ą𝐜𝐞𝐠𝐨 𝐬𝐰𝐞𝐣 𝐝𝐨𝐦𝐢𝐧𝐮𝐣ą𝐜𝐞𝐣 𝐫ę𝐤𝐢 𝐥𝐢𝐭𝐞𝐫𝐲 𝐃.

Zadanie to można wykonać na dwa sposoby. Można narysować literę D brzuszkiem skierowanym w stronę prawego oka. W tym wypadku, może ją przeczytać osoba, wykonująca zadanie ale nie osoba, która stoi naprzeciwko. Można również skierować brzuszek litery D w stronę lewego oka (to ja). W tym wypadku przeczyta ją osoba stojąca naprzeciwko, ale nie osoba, wykonująca test.
Osoby o wysokim poziomie self-monitoring rysują literę D w ten sposób, aby mogły ją przeczytać osoby stojące naprzeciwko nich – z brzuszkiem skierowanym w lewo. Osoby o niskim poziomie self-monitoring rysują literę D tak, aby same mogły ją przeczytać – z brzuszkiem skierowanym w prawo.

Wynik testu D określa przybliżony wskaźnik tak zwanego Self-monitoring, czyli obserwacyjnej kontroli własnych zachowań. Osoby o wysokim poziomie self-monitoring najczęściej potrafią dobrze kłamać. Osoby o niskim poziomie self-monitoring rzadziej kłamią, przez co nie mają takiej wprawy w oszukiwaniu, jak osoby o wysokim poziomie self-monitoring.

Test D został opisany w książce „Dziwnologia” Richarda Wisemana.

Metody wykrywania kłamstw - wariograf, obserwacja mowy ciała, czy też Funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego z ang. Functional Magnetic Resonance Imaging, fMRI to osobne i równie fascynujące zagadnienia.

𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐨𝐤𝐬 𝐤ł𝐚𝐦𝐜𝐲 𝐳𝐰𝐚𝐧𝐲 𝐭𝐚𝐤ż𝐞 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐝𝐨𝐤𝐬𝐞𝐦 𝐄𝐮𝐛𝐮𝐥𝐢𝐝𝐞𝐬𝐚 𝐥𝐮𝐛 𝐚𝐧𝐭𝐲𝐧𝐨𝐦𝐢ą 𝐤ł𝐚𝐦𝐜𝐲, mówi o niemożliwości zdefiniowania pojęcia prawdy w obrębie języka, do którego to pojęcie się odnosi.
Należy rozróżnić kłamstwo od fałszu.

WARTE ZGŁĘBIENIA TEMATU :
Paradoks Epimenidesa
Twierdzenie Gödla o niezupełności i niedowodliwości niesprzeczności.
info. internet oraz wiki.

𝐌𝐈𝐄𝐉𝐌𝐘 𝐓𝐎 𝐙𝐀 𝐒𝐎𝐁Ą -...

Świetna książka o kłamstwach, oszukiwaniu, fałszowaniu. Świetna w czytaniu.

Świetna książka o kłamstwach, oszukiwaniu, fałszowaniu. Świetna w czytaniu.

Szybko się czyta. Kilka opowieści na podstawie których autorka wyjaśnia, zachodzące procesy psychologiczne. Ciekawa. Polecam.

Jestem zaskoczony że książka napisana przez kobietę może zachwycić mężczyznę swoją treścią,mają ocena tylko 9(ponieważ brak tematu religii ale to by się u nas nie sprzedawało)zachęcam trzeźwo myślących do poszukiwania takich tematów

Niestety, ciężko mi było przez nią przebrnąć. Powodem była zbyt duża ilość naukowych wywodów, które na pewno mają swoje uzasadnienie, jednak w odbiorze ta publikacja była dla mnie kłopotliwa. Nie przekreśla to jednak jej wartości, niemniej wymaga koncentracji. Polecam poszukiwaczom odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmów zachodzących w ludzkim umyśle. Na pewno można w niej znaleźć wiele wartościowych informacji na ten temat.

Bardzo rzeczowa książka, dużo interesujących przykładów. Autorka nie "leje wody", odnosi się do realnych sytuacji i nazywa naukowo istniejące zjawiska związane z mechanizmami działania oszustw. Lektura opisana konkretnie i na temat, wraz z ciekawymi wnioskami. Na pewno po przeczytaniu tego dzieła chętnie sięgnę po inne teksty autorki :)

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się minąć z prawdą? A może sami wprowadziliście kogoś w błąd, stosując drobne niedomówienie?
Z całą pewnością pytania te należy potraktować jako czysto retoryczne, gdyż jak świat światem człowiek nie tylko podatny jest na to, aby dać się oszukać, ale i sam kłamie, w mniej lub bardziej istotnych kwestiach.
Dlaczego tak jest? Dlatego, że kłamstwo, czy to w postaci malutkiego niedopowiedzenia czy też oszustwa na wielką skalę, od zarania dziejów towarzyszy ludzkiej egzystencji, a sama umiejętność mijania się z prawdą staje się jedną z podstawowych zdolności, jakie nabywamy już we wczesnym dzieciństwie, po to, aby odnaleźć się w otaczającej nasz rzeczywistości i wręcz z nią asymilować.
Pełnym potwierdzeniem tych słów jest książka autorstwa Aji Raden „Prawda o kłamstwach”, która wydana została nakładem wydawnictwa Rebis.
Jest to niezwykle interesująca lektura, która pozwala zrozumieć nie tylko to, dlaczego dajemy się nabić w butelkę różnej maści oszustom, ale także to z jakich powodów sami uciekamy się do fałszowania prawdy.
Wiedza pozyskana w tym zakresie pozwala szeroko otworzyć oczy, tym bardziej, że Aja Raden zgłębiając poruszoną w swej książce materię, nie pozostawia złudzeń, że pomimo tego, że samo niejednokrotnie uciekamy się do kłamstwa, równie często padamy jego ofiarą, gdyż kłamać, a być okłamywanym to dwie zupełnie inne strony niby tego samego medalu.
W poszukiwaniu istoty odkrycia prawdy o kłamstwach autorka sięga często po autentyczne przykłady bardziej lub mniej spektakularnych szwindli, pokazując, że jesteśmy w stanie dać się omotać zarówno kłamstwom na wielką skalę, które na potrzeby książkowej narracji określa jako wielkie blefy, ale również wierzymy w te drobne kłamstewka, przede wszystkim dlatego, że chcemy ufać innym ludziom i aby nie zatracić łączących nas więzi w pełni świadomie dajemy się oszukiwać.
Aja Raden pokazuje jednak, że czasem fakt ulegania mistyfikacjom nie jest efektem naszej naiwności, ale utrwalanym poprzez lata procesom poznawczym, które sprawiają, że odnajdujemy się w otaczającej nas rzeczywistości nie analizując i nie rozkładając na czynniki pierwsze każdej jednej zdobywanej informacji. Nie bez znaczenia jest też ułomność naszego mózgu w przetwarzaniu każdego bodźca, który dociera do niego ze świata zewnętrznego. Ułomności wynikające ze spostrzegania, będące efektem działania naszych zmysłów i iluzji, jakim w związku z tym ulegamy, stanowią odrębną sferę, która sprawia, że błędnie interpretujemy docierające do naszych zmysłów sygnały. Co ciekawe, jak wskazuje autorka, podobny problem w podatności na ułudę, właściwy jest także innym osobnikom i funkcjonuje zarówno w świecie roślin, ja i zwierząt, o czym świadczyć może chociażby zjawisko mimikry.
Wreszcie, niezwykle ciekawe są te rozważania, które odsłaniają mechanizmy najbardziej popularnych przekrętów, od gry w trzy karty począwszy, przez wpadanie w sidła magicznych sztuczek, przez podatność na uleganie hochsztaplerom, w tym chociażby wszelkiego rodzaju wróżbitom czy cudotwórcom innej maści, po funkcjonowanie rozmaitego rodzaju piramid zarówno finansowych, jak i korporacyjnych. W końcu, autorka nie pozostawia również złudzeń dotyczących powszechności procederu funkcjonowania fałszerstw tak obecnie, jak i w minionych wiekach, a także nie zostawia suchej nitki na fejk newsach i naszej podatności w bezkrytycznym ich przyjmowaniu jako prawdy objawionej.
Choć ta książka bynajmniej nie stanowi poradnika dotyczącego tego jak ustrzec się przed kłamstwem lub jak kłamać, żeby nie zostać zdemaskowanym, z całą pewnością zawiera ona pokaźny zasób wiedzy o mechanizmach rządzących kłamstwem i możliwościach wykrywania prawdy.
Gorąco polecam ten tytuł mając pełną świadomość, że mimo pozyskanej wiedzy i ja, jak i Wy, i tak nie raz dam się co najmniej wpędzić w maliny.

Dlaczego tak jest? Dlatego, że...

Niektóre historie ciekawe, ale "objaśnienia" Autorki niepotrzebnie rozwleczone i nudnawe

Ta książka jest doskonałym przykładem na to, że każdy człowiek kłamie. Powodów kłamstwa jest nieskończenie wiele. A to odpowiadamy, że czujemy się dobrze, by druga osoba się nie martwiła. To znowu kryjemy znajomego, który spał w pracy ukryty w składziku na szczotki, nie odpowiadamy dzieciom na ich pytania, no bo jak wytłumaczyć trzylatce skąd się wziął jej braciszek? A już totalne propagandy sieją media, które rozpowiadają tylko to, co mamy akurat wiedzieć. Niekiedy przybierają również formę pocieszenia, ale jak by je nie nazywać, to zawsze są kłamstwami. Jest nim również kradzież jakiejś rzeczy, a wiadomo, że takich kłamców nam na świecie nie brakuje. W banku nie podają nam prawdziwych oprocentowań, sprzedawcy nie mówią prawdy o pochodzeniu produktu, sprzedają podróbki za oryginały, myją mięso, by wyglądały na świeże i wiele wiele innych rzeczy. Ten poradnik pokazuje, że ktokolwiek by nie chciał się wypowiedzieć, to nikt pierwszy nie rzuci kamieniem. Kłamstwa są naszym chlebem powszednim i nie da się ich uniknąć.
Książka zdradzi nam jak okłamujemy innych. Przeczytamy o najstarszej sztuczce świata, oczach szeroko otwartych i rzeczach, których nie należy kupować. Dowiemy się też jak sami siebie okłamujemy. Nie chcąc przyznać się do czegoś przed samym sobą obieramy najdelikatniejszą opcję, by żyło nam się lepiej. Szukamy winnych wśród innych po to, by samemu nie mieć wyrzutów sumienia. Zdarza się, że okłamujemy mózg innych ludzi choćby w sposób bardzo prosty. Raz mnie samej zdarzyło się dać komuś witaminę c mówiąc, że to lek przeciwbólowy. Głowa przestała boleć, więc nie było sensu tego wyjaśniać. Zatem poprzez oszukanie mózgu innego człowieka osiągnęliśmy swój cel, a ból minął. Bywają też półprawdy w które wierzymy, choćby plotki, które niby mają być prawdziwe, a tak naprawdę wcale tak nie jest. Dlaczego zatem nasz mózg nie wyłapał nieprawdy? Znajdziecie tu ogrom zagadnień, które napisane są stylem jakby koleżeńskim, wszystko można łatwo rozumieć. Jednak po skończeniu dacie mózgowi misz masz, który długo będzie jeszcze to roztrząsał. Zastanowicie się chwilę, zanim uwierzycie komukolwiek;-)

• Świadomość
  • Różne
  • Wokół Karaibów
  • 2023 miszmasz
  • Wokół Azji Południowo-Zachodniej (Bliskiego Wschodu)