Sex. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Okładka książki Sex. To, o czym dorośli Ci nie mówią Boguś Janiszewski
Okładka książki Sex. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Boguś Janiszewski Wydawnictwo: Publicat Cykl: To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 9) popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 9)
Sex. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Publicat
2022-05-18
2022-05-18
sex seks o seksie dojrzewanie rozmnażanie rozmnażanie roślin rozmnażanie zwierząt płeć gender rodzaje płci

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

Słowo sex w tytule ma przyciągać czytelników, bo w zasadzie nie o tym jest ta książka. Czytelnik dowiaduje się z niej skąd wzięło się na ziemi życie i w jaki sposób ewoluowało. Okraszona dużą ilością rysunków i dialogów, w których nie brakuje humoru. Dedykowana jest raczej dla młodzieży.

Jeżeli ktoś chce dziecko edukować na tematy seksualne, niech sięgnie po jakąś książkę opartą na nauce i faktach, a nie życzeniowych roszczeniach. Ilustracje jak z koszmaru, moje dziecko lepiej rysuje. Styl graficzny obrazków wyglądający jakby był rysowany za komuny. Książka zdecydowanie nie dla dzieci, ja jako dorosła żałuję, że ją przeczytałam.

Temat sexu zawsze był i jest tym czymś co niektórych z nas krępuje i lepiej nic nie mówić, bo jeszcze nasze dziecko o zgrozo może zacząć współżyć lub zainteresować się tym całym szumem wokół ludzi LGBT. Tak kochani sama znam kilka osób, które nie poruszają tego tematu z własnymi dziećmi, bo myślą, że psychika dziecka nie będzie w stanie tego znieść, a od tego jest szkoła albo żeby nie mówić o tym głośno, bo innym jeszcze się spodoba i więcej będzie homo. To wszystko to przykłady z książki, która jest dziełem, jaki mam zaszczyt posiadać i dedykuję ją mojej córce, która, mimo że ma 9 lat bardzo dużo rozumie i wie. No kurka wodna cieszę się, że na te tematy rozmawiam z córką (wszystko adekwatne do wieku) i mogę wychować ją na osobę pełną empatii do drugiego człowieka bez względu na to czy jest biały, czarny, hetero, homo, czy tańczący na tęczy.
Ulubionym tematem/rozdziałem w tej książce jest „Tolerancja” przeczytacie w nim, czym ona jest i wszystko to, co jest związane z dyskryminacją wszystkiego tego, co jest inne od przyjętych norm społecznych. Czy jeżeli dwóch mężczyzn wychowuje syna, to ten młody też będzie gejem? A jak dziewczynkę wychowuje mama i babcia, to ona będzie lesbijką?! Czy osoby LGBT były od zawsze? Czym jest dojrzałość płciowa? Czym różnimy się od zwierząt? Oraz dlaczego rozmnażanie jest ważne? Nie zobaczysz gorszących rysunków, które przeznaczone będą dla osób 18+ tyko historyjki, ciekawostki i fajne przykłady w postaci rysunków, które często bawią i powodują, że chce się poznać więcej i więcej. Podryw powinien być na siłę czy może przemyślany i zadowalający obydwie strony? Czym jest popęd oraz czym są fermiony i hormony? Jak wygląda sex w głębinie wśród zwierząt? Czy żyrafa może zapłodnić jeża? O co chodzi z tym zapłodnieniem? Czy rośliny współżyją? Akcja owulacja i w tak cudowny sposób zilustrowany przykład zapłodnienia u człowieka. Co cebula ma wspólnego z płcią? Po czym poznać osoby LGBT? Homo czy hetero? Jak to jest B?
To tylko kropla w morzu w tematach, jakie są poruszane w tej pozycji. Można do niej wracać i wracać, a i tak odkrywać będziesz coraz więcej. Tak bardzo na czasie, tak bardzo potrzebna dzisiejszej młodzieży, ale i dorosły powinien zapoznać się. Może w twojej rodzinie lub wśród znajomych są osoby, które nie zrobiły jeszcze swojego coming out to podaruj tę książkę, a na pewno podziękuje.
W książce z tej serii „Emocje” wspomniałam, że takie książki powinny być zamiast tych szkolnych podręczników i szkoda, że tak mało widzę tę serię np. na Social Media, bo warta każdej złotówki i czasu spędzanego podczas czytania.

Muszę przyznać, że książka, którą wam chcę dzisiaj pokazać, nie należy do najpopularniejszych w naszym kraju. Nadal niestety temat seksu i płci jest trochę zamiatany pod dywan. Nie mówi się wprost, nie rozmawia z dziećmi... bo nie wypada na takie tematy rozmawiać, bo za wcześnie, bo krępujące są takie rozmowy, bo... Mnóstwo wymówek, mało konkretów.

Dlatego dzisiaj chcę wam pokazać książkę, która nieco pomoże wam zacząć rozmowę z dzieckiem. A mowa w niej będzie nie tylko o seksie, ale i o wielu istotnych kwestiach związanych z naszym życiem. Pod tą różową okładką skrywa się spora dawka wiedzy okraszona dobrym humorem i językiem młodego pokolenia.

Ale zacznijmy od początku. Z książki dzieci dowiedzą się po co nam płeć i o co chodzi z tym rozmnażaniem i zapłodnieniem. Będzie o chromosomach i mutacjach, a także o tym, po co Matka Natura wymyśliła instynkty i popędy. A te działają czasem bez względu na to, czy mamy na nie ochotę, czy nie. Będzie też o tym, co nas odróżnia od zwierząt i dlaczego w sprawach rozmnażania jesteśmy bardziej skomplikowani. Nie zabraknie kilku słów o owulacji i o rozwoju ludzkiego zarodka.

Bardzo podoba mi się, że w książce zostały poruszone także takie tematy jak dojrzewanie, biseksualność, transpłciowość, czy tolerancja. Szacunku do drugiego człowieka powinniśmy uczyć dzieci już od najmłodszych lat.

Ta niezwykle zabawna, nieco komiksowa forma przekazu pomoże dzieciom i nastolatkom nieco bardziej zrozumieć tajnki płci i naszej seksualności. Jest to pozycja, którą warto przeczytać wspólnie z dzieckiem.

Dlatego dzisiaj chcę wam...

Co?!? Książka dla dzieci o takim tytule?!? Tytuł dla niektórych (większości) zawstydzający bądź szokujący, a dla niektórych normalny. Lektura ta nie opiera się tylko na pojęciu sexu, ale znajdziemy w niej wiele tematów pobocznych, ale ściśle z nim związanych.

Na pierwszych stronach książki znajdziemy informacje czym jest życie. Im bardziej zagłębimy się w treść to poznamy wyjaśnienie pojęć jak płeć, zapłodnienie, rozmnażanie, itd. Największe wrażenie wywarł na mnie rozdział o tolerancji i orientacji. Autor przedstawia zupełnie inne spojrzenie na seksualność w dzisiejszych czasach.

W bardzo ciekawy sposób opisane są wszystkie te ważne zagadnienia, które mają na celu przekazać wiedzę niezbędną w edukacji seksualnej. Pomimo zawartej w książce tematyki jest ona napisana humorystycznym językiem i w przystępny sposób wyjaśnia młodzieży temat seksualności.

Osobiście jestem osobą, której trudno rozmawia się na takie tematy, krępują mnie, ale również nie czuje się na tyle wyedukowana w tej kwestii. Ta książka z pewnością wspomoże niejedną osobę dorosłą w przeprowadzeniu rozmowy, która stanie się prostsza i przyjemniejsza.

Książka SEX TO O CZYM DOROŚLI CI NIE MÓWIĄ (BO CZĘSTO SAMI NIE WIEDZĄ) to must have dla każdego, kto ma w domu/ pracuje z dziećmi i młodzieżą. Tematyka układu rozrodczego pojawia się w szkole już w klasie 4. Już wtedy dzieci stykają się z trudnymi pojęciami tj zygota, komórka, rozmnażanie czy budowa i nazewnictwem narządów rozrodczych. W książce tych pojęć nie brakuje jednak wyjaśnienie ich przebiega w rewelacyjny sposób- merytoryczny a przy tym zabawny i niewulgarne. Rewelacyjne grafiki dopełniają całości wyrazu i sprawiają, ze książka mimo iż podejmuje trudna i nierzadko wstydliwą czy krępująca (niepotrzebnie) tematykę to jednak jest bardzo łatwa w odbiorze i bardzo skutecznie przybliża tematy tj. Rozmnażanie, płciowość, tożsamość, różnorodność, tolerancja. Znajdziemy w niej wyjaśnienie pojęć które młodzi ludzie często wpisują w internetowe wyszukiwarki tj popęd, transseksualizm, LGBT, biseksualizm, homo/heteroseksualizm z ta różnica, ze w tej pozycji definicje za rzetelne, rzeczowe i nie wulgarne w przeciwieństwie do tego, co mogą na ten temat wyszukać w sieci. Jako rodzic i jako specjalista pracujący terapeutycznie z dziećmi i młodzieżą szczerze polecam te pozycje jako zarówno wstęp do rozmowy na temat dojrzewania, seksualności i tożsamości jak i wspierająco w terapii i psychoedukacji.

- Mamo, a skąd się biorą dzieci?
To pytanie padło u nas zdecydowanie szybciej niż się spodziewałam. A jako, że jeszcze zanim dzieci miałam w planach postanowiłam sobie, że nigdy nie będę im, tym przyszłym, mydlić oczu i opowiadać o pszczółkach, bocianach, kapuście i Bóg wie czym jeszcze. I, że kiedy to pytanie padnie - odpowiem zgodnie z prawdą. Oczywiście wiedzę dawkując i dostosowując do wieku. Także moi synowie wiedzą co to jest plemnik i komórka jajowa. I co powstaje z ich połączenia. I póki co tyle im wystarczy, nie dopytują. Ale kiedy będą starsi, może nawet jeszcze zanim zaczną dopytywać, podsunę im tę książkę - bo to prawdziwy hit. I książka o nas samych. A nie tylko o tytułowym sexie. Cóż to za książka? Ano 'Sex. To o czym dorośli ci nie mówią' od Wydawnictwa Publicat. Autorem tekstu jest Bogusław Janiszewski, a ilustracji - Max Skorwider.
Ta książka to złoto, choć okładkę na różową 😁 książka, która uczy nas sporo o życiu i o tym, jak sobie w nim poradzić - również emocjonalnie. Jak poznać samego siebie i swoje potrzeby. Czy istnieją tylko dwie płcie, czy może jest ich więcej? A może mają warstwy? I jak to jest z tą często owianą tabu (jeśli tylko nie jest w powszechnym rozumieniu 'tradycyjna') orientacją płciową? Jest też sporo o tolerancji - i chwała autorom za to. Bo o ile coraz więcej osób jest coraz bardziej świadomych w tym temacie, o tyle nadal są tacy, którym z tolerancją nie po drodze. I im warto też podsunąć tę książkę. Fajny jest też rozdział o popędach - przyda się szczególnie przy nastolatkach!
Całości dopełnia na wpół komiksowa forma i świetne ilustracje - zabawne, wyjątkowe i bardzo charakterystyczne. No i lama! A co z nią? To już musicie sprawdzić sami! Ja jestem nią zauroczona 😁😅
Polecam i dla młodszych nastolatków i dla tych starszych, a także dla rodziców - szczególnie tych, którzy boją się 'tej' rozmowy. Z tą książką nie będzie Wam już spędzać snu z powiek.

- Mamo, a skąd się biorą dzieci?

Jako moje główne przemyślenie na temat tej książki, idealnie pasuje tekst z jej okładki, czyli:
,, Sex. To, o czym dorośli Ci nie mówią. *
*(Bo często sami nie wiedza". 😉 I ja się z tym zgadzam w stu procentach, bo po przeczytaniu tej książki nasuwają mi się słowa klasyka "wiem, że nic nie wiem" 😁Ale na szczęście mogłam sobie swoją nie wiedzę uzupełnić. Ale, ale... Czy Wy znacie może takie stworzenia, jak jętki? Ja też nie, ale dowiedziałam się, że są one niezłymi rekordzistami, ponieważ błyskawicznie osiągają dojrzałość płciową. Ha, zagięłam Was?
Oprócz tego przeczytałam mnóstwo ciekawych informacji na tematy, takie jak zapłodnienie, aseksualność, rozwijanie się płodu, feromony i hormony, seks zwierząt, zarówno tych lądowych, jak i wodnych. Wiele, naprawdę wiele ciekawostek, jak i fachowych opinii. Wszystko jest zrozumiałe, dzięki prostemu językowi, a także poprzez podział, który jest niezaprzeczalnym atutem tej lektury. Owy podział polega na fragmentach napisanych fachowym językiem "mądrych ludzi", ale i na przedstawionych obrazkach, w formie komiksów, które wyróżnia jasność przekazu i oldskulowy styl 😉 Ja się na tym kompletnie nie znam, ale moi nasto! latkowie mówią, że całość jest "na luzie i spoko" 🤷‍♀️Cóż, ja się z nimi kłócić nie będę. Choć książkę trochę musiałam im z rąk wyrywać. Dlaczego? Ponieważ obu zaciekawiły informacje w niej zawarte. A co było najważniejsze / najlepsze dla mnie? To, że wszystkie odpowiedzi na pytania, które nasunęła im lektura tej książki znaleźli pośród tych pięknych grafik i ilustracji i nie musiałam odpowiadać na te mniej, bądź bardziej niewygodne zagadnienia, a chłopcy mogli przeczytać teksty, które wytłumaczyły im, np. co to jest i na czym polega tolerancja, kim są osoby LGBT, jak to się dzieje, że stajemy się chłopcem / dziewczynką, czym jest popęd, bądź co to jest kopulacja.
Naprawdę ciekawa lektura dla starszych dzieci (patrz->nastolatków) ale i dla dorosłych. Polecam!

,, Sex. To, o czym dorośli Ci nie mówią. *

Rozmnażanie jest tematem tabu, który niechętnie zostaje podejmowany przez naszych rodziców.

Ale czy unikanie rozmów o nim, może sprawić, że my, dzieci, nie będziemy chcieli dowiedzieć się jak to działa?

Odpowiedź jest prosta- zakazane smakuje najlepiej.

@publicat_sa oddaje w nasze ręce książkę, która rozwieje nasze wątpliwości i ukaże piękno rozmnażania w całkiem innej odsłonie.

Książka przeznaczona jest dla dzieci od 9 roku życia. W humorystyczny sposób przekazuje nam wiedze o różnicy płciowej, tolerancji, a także w kolorowy sposób tłumaczy pojęcia takie jak zygota, gamety czy też podział komórkowy.

Byłam zaskoczona, kiedy okazało się, że czytając tą książkę, tak głęboko zanurzyłam się w biologii. Poznałam dokładny przebieg procesu powstawania nie tylko człowieka, ale również zwierząt i bakterii.

Zabawne ilustracje nie raz wprawiły moich rodziców w wir śmiechu.

Jasny przekaz i dobrze wyjaśniona terminologia sprawiły, że nawet przez chwilkę nie znużyłam się lekturą.

Chęć poznania zakazanego świata była tak interesująca, że spędziłam z mamą wiele czasu, aby jeszcze lepiej zrozumieć procesy zachodzące w naszych ciałach.

Ja już wiem czym są hormony i jak ogromny wpływ mają na nasze ciało. Bez wahania będę używać tej wymówki, kiedy tylko któraś z sióstr nadepnie mi na odcisk ;)

Żałuję, że w taki sposób nie przyroda nie zostaje przedstawiana nam w szkole. Z pewnością nauczyciele zdobyliby naszą uwagę.

Zachęcam do zakupu tej pozycji rodziców, który nie mają pojęcia jak wytłumaczyć dzieciom czym jest sex.

Kochani pamiętajmy, że nasi rodzice często wstydzą się mówić o niektórych rzeczach również dlatego, że sami dokładnie wszystkiego nie wiedzą. Ta książka pomoże nie tylko nam zrozumieć kilka rzeczy, ale także przełamie barierę ciszy, jaka najczęściej następuje po zadaniu krępujących pytań.

Dziękuję wydawnictwu @publicat_sa za egzemplarz recenzencki.

Odpowiedź jest prosta- zakazane smakuje najlepiej.

Wiem, że tytuł może niektórych zawstydzać czy szokować, dla innych to nic takiego, lecz ta książka nie opiera się tylko na pojęciu sexu, ale porusza wiele pobocznych tematów, które są bardzo ściśle z nim związane. Sposób w jaki opisane są wszystkie te ważne zagadnienia, ma na celu przekazać wiedzę niezbędną w edukacji seksualnej. Mimo tematyki książka napisana jest z humorem i w prosty sposób wyjaśnia młodemu człowiekowi temat seksualności.

• (1) - Do przeczytania - TERAZ
  • Pomoce dydaktyczne - nastolatki