Sekretne życie zębów

Okładka książki Sekretne życie zębów Marta Lorés Maragall, Mariona Tolosa Sisteré
Okładka książki Sekretne życie zębów
Marta Lorés MaragallMariona Tolosa Sisteré Wydawnictwo: Debit Seria: Sekretne życie popularnonaukowa dziecięca
24 str. 24 min.
popularnonaukowa dziecięca
Sekretne życie
La vida secreta de les dents
Debit
2022-11-23
2022-11-23
24 min.
Karolina Jaszecka

Ciekawa propozycja dla przedszkolaków. W prosty i zabawny sposób książka opowiada o zębach przede wszystkim ludzi. Zabawne ilustracje uzupełniają treść i zachęcają do lektury. Fajnym elementem jest też rozdział o tym, jak w różnych miejscach na świecie postępuje się z wypadającymi mleczakami.

Znakomita, wyczerpujaca w temacie; dla przedszkolakow, ktore zazwyczaj maja problem z myciem zebow.

Książka nie tylko wytłumaczyła nam jak i kiedy rosną zęby. Młody poznał też ich budowę, rodzaje i funkcje. Możemy się także dowiedzieć jak dbają o zęby w różnych miejscach na świecie i kto zastępuje Wróżkę Zębuszkę w różnych krajach. Poznamy ciekawostki o zębach zwierząt i nie tylko, a na koniec utrwalimy wiadomości odpowiadając na pytania "prawda fałsz" 😊
To naprawdę ciekawa propozycja dla dzieci, tym bardziej, że każdy zęby ma i gdy pojawią się pierwsze pytania książka pomoże nam omówić temat 👍

To naprawdę...

"Myję zęby, bo wiem dobrze o tym..."

Śpiewamy co rano i wieczór, ale ile tak naprawdę wiemy o tym co mamy w buzi? Od pokoleń każą nam je myć dwa razy dziennie, szczotkować ruchem okrężym i nie połykać pasty. A gdy tego nie robimy straszą próchnicą, borowaniem i szczerbatym uśmiechem. Nie wspomijąc o dentyście. Po co to wszystko i na co?

SEKRETNE ŻYCIE ZĘBÓW wszystko nam wyjaśni.

Na początku dowiemy się jak zęby powstają, jaką pełnią funkcje i jak je w związku z tym nazywamy. Następnie jak często i w jaki sposób o nie dbać. Czym myć, gdy brak szczoteczki pod ręką (słyszeliście o drzewie arakowym?). Porozmawiamy sobie też o zębowych ałałkach, czyli próchnicy, zapaleniach dziąseł i wadach zgryzu.

No dobrze, po dość ekscytującej i merytorycznej pierwszej połowie czas na przyjemności. Co nam autorka serwuje na drugą część lektury mocno Was zaskoczy, a nawet rozbawi. Dowiemy się na przykład kto w jakim kraju robi za wróżkę zębuszkę i co się zaskakującego robi z zębami mlecznymi (Wikingowie np. naszyjniki). Kilka ciekawych naukowych faktów, jak np. to, że uzębienie jest jak linie papilarne, każde jest unikatowe. A także jak kwestia dbania o zęby wygląda w świecie zwierząt. Na koniec szybki i bardzo prosty quiz (zwłaszcza dla tych co książkę przeczytali) i staliście się ekspertami od zębowych sekretów.

Proste.

To już piąta książka w serii, która odkrywa przed małymi czytelnikami nie jeden sekret związany z ich ciałem. Świetne zachowanie proporcji między merytoryką, a ciekawostkami sprawia, że my te książki uwielbiamy.

"Myję zęby, bo wiem dobrze o tym..."

SEKRETNE ŻYCIE ZĘBÓW wszystko nam...

Wiedzieliście, że Wasze mleczaki przed tym, jak wypadły ... ROZPUŚCIŁY sobie korzenie? 😱

Książka opowiada o różnych tego typu ciekawostkach.
Nie zabrakło budowy zęba, tego w którym momencie tworzą się ich zawiązki i które do czego służą. Poza tym są opisane różne typy szczoteczek na całym świecie. Albo kto zbiera zęby z pod poduszek (i gdzie rzuca się je na dach 😱🤣). I jeszcze sporo innych spraw.

A to wszystko w otoczeniu nietypowych ilustracji. Są dziwne, i dlatego lubię ten cykl. Tzn przede wszystkim lubię go za treść, bo bez żenady poruszają różne obleśne i wstydliwe tematy.
Ale ilustracje są na tyle inne i odjechane, że cały cykl jest bardzo charakterystyczny.

Duży format, śmieszne ilustracje, podejście do sprawy (każdej) bez tematów tabu i na luzie, a przy okazji wyjaśnienie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej zębów - jestem na TAK!

Książka opowiada o różnych tego typu ciekawostkach.

Pięknie wydana książka, która pozwoli najmłodszym zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają zęby.

Nauka dbania o zęby jest bardzo ważna już od najmłodszych lat. Jak i po co myć zęby?, Z czego zbudowany jest ząb?. To tylko kilka pytań, na które odpowiada ta książka.

Autorka przekazuje wiele ciekawostek o zębach... Wiedzieliście, że Wikingowie nosili naszyjniki z mlecznych zębów swoich dzieci? Albo, że, w Japonii, gdy dziecko straci górny ząb to wrzuca go na dach, a kiedy dolny to zakopuje w ziemi?

Podoba mi się, że w publikacji dużą uwagę poświęca się pielęgnacji zębów, konieczności wizyt u dentysty. Gdy do tak potrzebnej treści dodamy odpowiednie i piękne ilustracje to sukces murowany!

Polecam książkę na dziecięcą półkę, bo o żeby każdy powinien dbać bez względu na wiek a i dorosły dowie się czegoś nowego i interesującego.

• Biblioteka Meksykańska
  • Dziecko
  • Czytane z dziećmi
  • Czytanie dzieciom
  • Samodzielne
  • Lit. dziecięca

Dodaj cytat z książki Sekretne życie zębów