Figgrotten

Wydawnictwo Levyz
2022-06-03
2022-06-03
Maria Kabat
dojrzewanie natura fikcja realistyczna powieść psychologiczna smutek siostrzeństwo relacje osobowość tożsamość żałoba introwertyzm middle grade preteens szkoła rodzeństwo siostry kruki margaret mead

Okładka książki Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Marcin Minor
Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Mar...
Okładka książki Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Julia i rekin Kiran Millwood Hargrave, Tom de Freston
Julia i rekin Kiran Millwood Harg...
Okładka książki O dziewczynce, która chciała ocalić książki Lisa Aisato, Klaus Hagerup
O dziewczynce,... Lisa Aisato, Klaus ...

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Figgrotten - April Stevens
📚Książka o dziwnej, naprawdę niezwykłej dziewczynce, która ma wyjątkową więź z otaczającą ją naturą. Historia o samotnosci, dojrzewaniu, żałobie po przyjacielu, o nowych przyjaźniach i poznawaniu siebie.
📖 To króciutka historia, którą szybko się czyta. Na okładce możemy przeczytać, że to książka o dojrzewaniu duszy, i to naprawdę dobre określenie. Nie jest tak głęboka, jak się spodziewałam, ale dzięki temu na pewno będzie zrozumiała i ciekawa dla młodszych czytelników.

Figgrotten - April Stevens

Opowieść miała potencjał, ale według mnie za krótka historia i te wszystkie ważne wątki w niej poruszone nie są rozwinięte:/

Żałuję, ż sięgnęłam po tą pozycję dopiero teraz. Jeszcze kilka lat temu dałabym jej zapewne 10 gwiazdek z podskórnie wyczuwaną magię i ciepło promieniejące z każdej strony. Dziś już niestety chyba wyrosłam.

Wciąż zdarza się, że kupię sobie jakąś książkę dla młodzieży. Już nie czytam, ani nie podtykam mojemu nastolatkowi, który ma przekonanie, że z nich wyrósł*, ale ciekawią mnie zwłaszcza te zajmujące się trudniejszymi sprawami.

Tak trafiłem na Figgrotten April Stevens. Tytułowa bohaterka to dziewczynka-oustiderka. Trudno powiedzieć ile ma lat, choć jeszcze jest dzieckiem. Dzieckiem, odrobinę dziwnym, jak mawiają niektórzy “oryginalnym”. Imię nadała sobie sama i jest z niego dumna. Zbiera liście, patyki, pióra. Jej mama już dawno zaprzestała prób sprzątania jej pokoju, więc tylko możemy sobie wyobrazić, jak on wygląda.
[...]
całość:

Cóż to za wspaniała, mądra, pełna czułości wzruszająca książka! Pokochałam Figgrotten i czułam tę przestrzeń i dotyk powietrza na twarzy, które były dla niej tak bezcenne. PRZE-PIĘ-KNA!!! Muszą ją przeczytać szczególnie dorośli, by mieć więcej empatii i życzliwości do różnorodności. Tyle tu mądrości i emocji, dojrzewania i oswajania, uwagi na drugiego człowieka, ale też ukochanie samotności! Jestem zachwycona!

Tak naprawdę nazywa się Frances Pauley, jednak woli gdy ludzie zwracają się do niej Figgrotten. Wymyśliła sobie to nowe imię łącząc różne litery z prawdziwego nazwiska. Gdy połączyła "fig" i "rotten" poczuła, że to jest to.

Jest typem samotnika. Uwielbia przesiadywać na skałach i obserwować kruki. Ze zwierzętami dogaduje się dużo lepiej niż ludźmi... Przed rówieśnikami chowa się za wciśniętą na oczy czapką. Skrywa pod nią nie tylko siebie ale też swoją nieokiełznaną, przypominającą suchą trawę fryzurę. Jej siostra ma zupełnie inne włosy. No właśnie siostra...

Christinia i Figgrotten jeszcze niedawno dogadywały się idealnie ale ostatnio są dla siebie jak obce osoby. Jedynym przyjacielem Fig jest Alvin, kierowca szkolnego autobusu, problem w tym, że ma on ponad 80 lat i pewnego dnia trafia do szpitala...

Czy Figgrotten odnajdzie się w tej nowej, trudnej sytuacji? Czy uda jej się wreszcie dogadać z rówieśnikami i z siostrą?

Jest, to wyjątkowa powieść o poszukiwaniu sensu życia, o stracie, przebaczeniu i przyjaźni.

Będzie idealną lekturą zarówno dla nastolatka jak i dla dorosłego, który lubi książki wypełnione literacką magią, prawdą psychologiczną i akceptacją.

Polecam.

Wartościowa, piękna historia dla młodych ludzi, którzy przestają być dziećmi, a jeszcze nie są typowymi nastolatkami. Obyczajowa, realistyczna akcja toczy się w spokojnym tempie, ale nie brakuje w niej dramatycznych wydarzeń i przełomów. Polubiłam główną bohaterkę!

Piękna, cudowna, magiczna! ❤ Polecam każdemu!

Piękna, cudowna, magiczna! ❤ Polecam każdemu!

• DKK
  • Odmładzające