Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Ewa Cieplińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Burned Alive
Baaktywna

Souad miała siedemnaście lat i była zakochana. W maleńkiej wiosce w Cisjordanii, gdzie mieszkała, kobiety są warte mniej niż zwierzęta domowe. Tam miłość przed ślubem to największa zbrodnia, dlatego szwagier dziewczyny oblał ją benzyną i podpalił. Jednak Souad przeżyła. Przeżyła by zerwać tabu milczenia wobec brutalnej praktyki "zbrodni honorowej", i napisać książkę będącą wstrząsającą opowieścią o jej życiu, ale i rozpaczliwym wołaniem o pomoc wszystkim narażonym na śmierć kobietom, ofiarom opacznie rozumianego "honoru".

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2004

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Aneta Wiola | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

„Śmierć jest lepsza od cierpienia i upokorzenia. Z mojego ciała nie zostało nic, więc czemu chcą żebym żyła, skoro ja pragnę by te ciało i duch przestały istnieć?”

Soad dla swojej rodziny była winna, że zakochała się, nie poślubiając ojca swojego dziecka wcześniej.
Winna zajścia w ciąże. Winna, że wogóle żyła.
W maleńkiej wiosce w Cisjordani nieślubne dziecko to największa zbrodnia. Ojciec i matka wydają na nią wyrok, a członek rodziny podpala ją beznzyną.
Soad przeżyła, a teraz daje świadectwo swojego cierpienia.

Niesamowicie mnie wciągnęła historia opowiedziana przez Soad. Przez co przeszła ta kobieta... jestem pełna podziwu dla autorki, że spychając niewyobrażalny ból w najciemniejsze zakamarki swojej duszy, niesie przekaz, jakim jest przemoc wobec kobiet.
Niestety mimo tego iż mamy XXI wiek, to nigdy, przenigdy nie możemy mówić o pełnej równości płci.
Na świecie zawsze znajdzie się jakaś dziewczyna, kobieta, dziewczynka, która jest torturowana, bita, codziennie upokarzana,...

Gosia | 2017-12-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Staram się być tolerancyjna i okazywać szacunek wobec odmiennych ras, religii i kultur. Tutaj jednak ciężko znaleźć zrozumienie i uzasadnienie dla takiego nieludzkiego traktowania kobiet, i niestety tylko kobiet.
Autentyczna historia młodej dziewczyny, która się zakochała, zaufała mężczyźnie i przypłaciła to niemal życiem, a już na pewno ciężkim okaleczeniem fizycznym i depresją.
Ciężko pojąć ogrom okrucieństwa i podmiotowe traktowanie kobiet włącznie z zabijaniem i maltretowaniem, zmuszaniem matek do mordowania własnych córek. Niewolnicza praca dziewcząt i kobiet z brakiem dostępu do jakiejkolwiek nauki, bo wiedza jest niebezpieczna, może prowadzić do uświadomienia i buntu.
Książka pokazuje wstrząsającą prawdę, niczego nie ukrywając.
Autorka do dziś ukrywa się pod przybranym nazwiskiem, bo nadal musi obawiać się o swoje życie. Zabójstwo w imię fałszywie pojętego honoru w dalszym ciągu może ją dosięgnąć. Podziwiam ją za odwagę, że przetrwała i znalazła w sobie tyle siły, by nadal...

Monika | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Damaszek, palestyńska rodzina, siedzimy i rozmawiamy u Nich w domu. Pytam, dlaczego panowie Arabowie tak męczą te swoje kobiety. Najstarszy z braci odpowiada mi, że owszem, mają swoich katów i wykolejeńców... a czy my w Europie takich nie mamy?
Owszem, mamy. Tylko u nas okrucieństwo w stosunku do kobiet jest rzadsze, a przede wszystkim jest karalne.

Takie książki, jak "Spalona żywcem" są jak najbardziej potrzebne i ważne. Ważne chociażby z tego powodu, żeby świat dowiedział się, że w naszych czasach wciąż są wioski zapomniane przez Boga i przez ludzi, w których dziewczynki nie wiedzą nawet, że ziemia jest okrągła.

Ilu z nas, turystów wyjeżdżających opalać się pod egipskim niebem, zdaje sobie sprawę z tego, że w Kairze wciąż (choć nielegalnie) dokonuje się obrzezywania dziewczynek?

Z drugiej strony ktoś, dla kogo ta książka jest jednym z niewielu, a może i nawet jedynym oknem na świat arabski może znienawidzić Arabów raz na zawsze, skutecznie. Tego się obawiam, bo to dla tych...

hanterkaa | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Kolejna autobiograficzna historia,która wstrząsnęła mną do głębi.Autorka ukazuje przekrój całego swojego życia-od najmłodszych lat,które spędzała na usługiwaniu ojcu i liczeniu kroków,do momentu,kiedy jest już dojrzałą kobietą i ma siłę,by głośno mówić,o tym co dzieje się w muzułmańskich krajach."Spalona żywcem" to opowieść o szukaniu siebie,próbach odnalezienia spokoju i o traumie,która nie pozwala nam normalnie funkcjonować.Książkę polecam każdemu,gdyż jest to lektura,która skłania do refleksji nad otaczającym nas światem.

Alicja | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

"Jedynym spełnieniem marzenia o wolności może być małżeństwo" (str 6)
Autentyczna i wstrząsająca historia młodej muzułmanki, na której okrutną i nieludzką decyzją rodziny dokonano "zbrodni honorowej". Autorka opisuje swoje życie w małej społeczności rządzonej przez mężczyzn, gdzie największą winą i nieszczęściem było urodzić się kobietą, bez prawa głosu i zachowania godności osobistej.Dzieciństwo tych kobiet to było jedno pasmo codziennego bicia, poniżania, bezwzględnego posłuszeństwa i poddania, ograniczeń i koszmarów, życie w ciągłym strachu przed śmiercią.Nie chodziły do szkoły, nie miały pojęcia, że poza granicami wioski może istnieć lepszy, normalny świat, w którym kobiety egzystują na równi z mężczyznami.Harowały od świtu do nocy, traktowane gorzej niż zwierzęta.Aby zyskać jako taki status musiały wyjść za mąż(obowiązuje prawo starszeństwa), lecz często ta fałszywie pojmowana wolność równała się kolejnej fali bicia, poniżania, tym razem ze strony męża, bez prawa do...

Kiwi | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Wstrząsająca opowieść.

Dzięki tej książce zostaje nam przybliżona muzułmańska kultura i jej przerażające praktyki. Souad przekazuje w niej bardzo dużo wiedzy na temat mało znanej nam części Świata, w którym kobiety nie mają żadnych praw.

Tematyka jest pełna bólu i poruszy serce każdego czytelnika, dlatego warto, a nawet trzeba tę książkę przeczytać.

Krzysiek | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Czy zastanawialiśmy się czasem, jak wielki ból towarzyszy człowiekowi, gdy pali się żywcem...nie sądzę, by ktokolwiek, kto tego nie doświadczył jest w stanie to sobie choć w najmniejszym stopniu wyobrazić.
Wystarczy czasem, że człowiek oparzy rękę gorącą wodą lub gdy niezdarnie złapie za gorący garnek...jak wielki ból niekiedy się odczuwa, od razu lecąc pod zimną wodę...

a teraz wyobraźmy sobie, że nasza skóra pali się przez długą chwilę piekielnym, bezlitosnym ogniem...a gdy w największym stopniu dotyczyć to będzie głowy...co się wtedy czuje...nikt nie jest w stanie tego sobie wyobrazić...straszny ból...jakbyśmy trafili w sam środek piekła, skóra stapia się w błyskawicznym tempie, pozostawiając blizny na całe życie...

Pomijając cały ten wypadek tej niezwykłej kobiety, dodajmy jeszcze jej życie do czasu tego wypadku, gdy była małą dziewczynką nastolatką. To również było jedno wielkie piekło. Największy ból dla człowieka to nie ten fizyczny. Najbardziej cierpiała jej dusza, bo...

Elżbieta | 2017-02-15
Przeczytana: 16 lutego 2017

"Jestem dziewczyną, a dziewczyna musi chodzić szybko, z opuszczoną głową, tak jakby liczyła kroki. Nie wolno jej patrzeć przed siebie, zerkać na prawo lub lewo, bo jeśli jej wzrok napotka wzrok mężczyzny, cała wieś uzna ją za "szarmutę'".

Autentyczna i wstrząsająca historia kobiety będącej ofiarą zbrodni honorowej.
Lektura niełatwa, przygnębiająca i trudna do streszczenia. Książka przeraża nieludzkim traktowaniem kobiet, bezwzględnością i okrucieństwem mężczyzn. Szokującym jest fakt ,że takie sytuacje mają miejsce.

Zjawisko zbrodni honorowej nie ma nic wspólnego z religią tylko z kulturą. Najważniejszą sprawą jest zwalczanie owych zwyczajów, ślepo przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

"Może widywała się z tym mężczyzną ukradkiem, jak moja matka z Fadelem. Któregoś dnia matka nam powiedziała, że dwaj bracia Suheili weszli do jej domu, obcięli jej głowę , pozostawili ciało na ziemi i przechadzali się po wsi z obciętą głową. Powiedziała też, ze kiedy mąż tej kobiety wrócił z...

yootsuu | 2010-08-21

otwiera oczy na zwyczaje życia w innej części świata. i, niestety, to otwieranie oczu boli jak cholera.

przeczytałam to z mamą chyba w czwartej czy piątej klasie i, mimo że wiedziałam, że w Trzecim Świecie jest inaczej, że kobiety żyją na dużo gorszym poziomie niż w Ameryce czy Europie. można wiedzieć wszystko, ale treść książki nadal będzie szokować.
wzbudza wściekłość na wszystkich mężczyzn tamtych rejonów. świat jest okrutny...

jestem pod wrażeniem siły Souad. jej woli życia. tego, ile musiała przejść, by ŻYĆ, żyć na godnym poziomie - a my mamy to zagwarantowane na starcie.

Ania | 2013-09-04
Przeczytana: 2012 rok

Wstrząsająca opowieść kobiety o jej dramacie,potfornym bólu i cierpieniu jakie przeszła przez swoją rodzinę,która zgotowała jej takie okrucienstwa.Czytając tą książke nie mogłam uwieżyć że coś tak strasznego zdażyło się naprawdę.Nie potrafię pojąć jak można,katować i zabijać własne dzieci a przy tym uznając że tak należało postąpić.Ta książka długo pozostanie w mojej pamięci.