Spalona żywcem

Okładka książki Spalona żywcem
Souad Wydawnictwo: Amber Seria: To zdarzyło się naprawdę... biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
To zdarzyło się naprawdę...
Brûlée Vive
Amber
2020-07-13
2004-01-01
Maria Rostworowska
śmierć honor podpalenie kobieta wspomnienia

Okładka książki Córka nomadów Jeanne D'Haem, Waris Dirie
Ocena 6,7
Córka nomadów Jeanne D'Haem, Wari...
Okładka książki Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku Waris Dirie, Cathleen Miller
Ocena 7,4
Kwiat pustyni.... Waris Dirie, Cathle...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Straszne świadectwo tzw „honorowej” zbrodni. Nam jako Europejczykom nie mieści się w głowie jak można mieć taki ogląd na świat, takie „moralne” zasady. Niestety nie dzieje się to tylko w Cisjordanii, Indiach czy Pakistanie, znane są przypadki takich tragicznych zdarzeń z Londynu czy innych większych miast europejskich. Definitywnie powinniśmy rozmawiać o tym głośno, edukować się i edukować innych, że nadal dziewczyny muszą tego doświadczać, tego upodlenia i cierpienia, zadanego im przez najbliższych.

Książka, której treść zapada w pamięć. Przerażające, że jest na faktach a to co przedstawia nadal funkcjonuje. Kobiety maltretowane, okaleczane i zabijane w imię durnego honoru wymyślonego przez (dla mnie) nienormalnych ludzi. Niewyobrażalne.
Polecam lekturę.

Polecam lekturę.

Wyobraź sobie, że jesteś kobietą w Cisjordanii.
Nie wolno Ci pokazywać ciała. Nie wolno Ci nosić kolorowych strojów. Nie wolno Ci patrzeć na mężczyzn ani z nimi rozmawiać. Musisz pracować od piątego roku życia. Musisz słuchać swojego ojca, bo jesteś jego własnością.
W społeczeństwie nie znaczysz nic. Codziennie spotyka Cię poniżenie i ból - jesteś bita.
Jedynym wybawieniem wydaje Ci się małżeństwo - ucieczka w ramiona męża.
Ale przez tradycję nie możesz za nikogo wyjść, dopóki nie uczyni tego Twoja starsza siostra. Niestety, nikt nie jest nią zainteresowany.
Choć nie znasz miłości, zaczynasz czuć coś do chłopaka, którego potajemnie obserwujesz z tarasu. On również Cię dostrzega, porozumiewacie się niemalże bez słów.
Spotykacie się potajemnie kilka razy, niestety Wasza relacja posuwa się zbyt daleko i dochodzi do kontaktu cielesnego.
Wiesz, że jeżeli teraz Cię zostawi, dla swojej wioski będziesz martwa. Twoje najgorsze obawy się sprawdzają - jesteś w ciąży, a chłopaka już nie ma. Zostawił Cię samą, skazaną na śmierć.
Przez jakiś czas udaje Ci się ukryć ciążę, jednakże matka nabiera podejrzeń. Ty z żalu, strachu i niepewności bijesz się kamieniem po brzuchu, byleby tylko poronić.
Ale już za późno. Bo nim się zorientujesz, zostaje na Ciebie wydany wyrok, którego egzekutorem będzie Twój własny szwagier.

Ciężko uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. I choć nie jest napisana najlepszym stylem na świecie, to głęboko mnie poruszyła. Zasługuje na miano lektury szkolnej, by każde pokolenie miało świadomość, że w XXI wieku są miejsca, gdzie poniżenie, niewolnicza praca i bezkarne zbrodnie wciąż mają miejsce. Że nie wszędzie człowiek jest równy człowiekowi, a niektóre z plemion żyją w odizolowaniu tak ogromnym, że nie ma do nich dostępu nawet prawo.

Wyobraź sobie, że jesteś kobietą w Cisjordanii.
Jedynym wybawieniem...

Wartościowa książka, trzyma w napięciu. To straszne do czego może doprowadzić człowieka religia.

Niesamowita książka,
Opowiada historię niezwykłej kobiety. Czuć w opowieść bój i doznania jakie musiała przeżyć. Lektura tej pozycji powinna być niemalże obowiązkowa.
Polecam każdemu.

Niesamowita książka,
Polecam każdemu.

Nie należę do osób, które lubią wydania kieszonkowe. Mimo, że są poręczne to często czcionka nie sprzyja komfortowi podczas czytania. Ale tą pozycję pochłonęłam w trzy dni. Czyta się ją jak naprawdę dobrze napisany kryminał, połączony z literaturą obyczajową. Historia kobiety, która zawiniła tym, że nieszczęśliwie sie zakochała i zaufała niewłaściwemu człowiekowi. Poniosła za to surową karę, którą wymierzył jej szwagier, a poparła cała rodzina (mężczyźni oczywiście, gdyż kobiety nie mają prawa się odzywać w rejonie z którego pochodzi autorka). Książka wciąga i mimo wydania kieszonkowego ciężko ją odłożyć. Polecam, gdyż mimo niełatwej tematyki czyta się rewelacyjnie i skłania do wielu refleksji.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nieprawdopodobne ile może wyrządzić wiara w tym nowoczesnym świecie.
Souad przeżyła zbrodnie honorową, tylko przez to że urodziła się w nie odpowiednim kraju i nie odpowiedniej płci, bo to o to chodzi.
Jest kobieta, gdzie według obyczajów w Cis Jordani jest nic nie warta.
Oblana benzyna i podpalona przez szwagra, przez to że się zakochała i zaszła w ciąże z mężczyzna który jej obiecał ślub, zostawiona na konanie w szpitalu gdzie tam rodzina ja chciała zabić, trafiła na dobrą duszę i ta dobra dusza pokazała jej jak wyglada świat i że jest dobry! A kobiety traktowane z szacunkiem

Nieprawdopodobne ile może wyrządzić wiara w tym nowoczesnym świecie.
Jest kobieta, gdzie według obyczajów w Cis Jordani jest nic nie warta.

i piekna bardzo wzruszajaca do łez o zyciu mlodych kobiet

i piekna bardzo wzruszajaca do łez o zyciu mlodych kobiet

Nie chcę oceniać tej książki ponieważ jest świadectwem cierpienia. Powiem tylko, że przeczytałam ją bardzo szybko, a mimo tematyki nie była ,,ciężka". Być może właśnie w chwili gdy siedziałam z tą książką na kolanach, otulona kocykiem, rozgrzana ciepłym winem i wsłuchana w ogień trzeszczący w kominku, tysiące kilometrów dalej moja rówieśniczka została podpalona bo ośmieliła się spojrzeć na samca. Pozycja zdecydowanie warta uwagi. Nie zapomnicie o niej szybko.

Książka bardzo dobrze się czyta, zapada w pamięć. Warto poznać skromna arabską dziewczynę i jej historię by mieć wyobrażenie o świecie w jakim żyją arabskie dziewczynki i kobiety.