Tylko razem z córką

Maria Kwiatkowska
Not Without My Daughter
pamiętik
Kamulka84

Amerykanka z Michigan Betty Mahmoody jest postacią autentyczną. 3 sierpnia 1984 roku przyjeżdża z córeczką i mężem na wakacje do Teheranu. W ciągu paru dni jej świat wali się w gruzy. "Nigdy nie opuścisz Iranu! Zostaniesz tu do śmierci" - słyszy. Jest Amerykanką wśród ludzi, którzy nienawidzą Amerykanów. Jest żoną fanatycznego Irańczyka, który traktuje ją jak niewolnicę. Jedyną nadzieją jest ucieczka. Byłaby możliwa, gdyby nie czteroletnia córeczka...

"Tylko razem z córką" jest światowym bestsellerem ostatnich lat. Miliony sprzedanych egzemplarzy na całym świecie spowodowały, że książka trafiła do "Księgi rekordów Guinnessa".

• Aż po grób

Koniec warty
Stephen King

7,27 (127 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,1 (21 ocen i opinii)

Sztokholm delete
Jens Lapidus

7,2 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marlena | 2013-06-01
Przeczytana: 1992 rok

Naprawdę świetna książka, "wyciskacz łez". Autentyczna historia kobiety, która poślubiła Irańczyka i wyjechała z nim na wakacje do jego rodzinnego kraju, tam została przez niego i jego rodzinę uwięziona . Szokujące sytuacje, zwyczaje i życie kobiet-niewolnic. Poruszająca opowieść o przygotowaniach i ucieczce. Wciąga i trzymająca w napięciu.

BeataP | 2016-04-16

Przepiękna i niezwykła opowieść. Ponieważ książka oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, to napięcie podczas czytania tej książki jest bardzo duże.

keys | 2013-03-14

Przypomniałam sobie, że to moja pierwsza przeczytana książka z serii na faktach. Wiem, że bardzo mi się spodobała dlatego postanowiłam wtedy sięgnąć po inne z tej tematyki. I tak rozpoczęły się moje poszukiwania literatury faktu. Niestety po czasie nastąpił przesyt. Ale może znowu pora poszukać czegoś ciekawego??

zosia_bm | 2014-02-05

To była pierwsza pozycja książkowa na temat sytuacji kobiet, które wiążą się mężczyznami wyznania islamskiego. Bardzo mnie poruszyła. Wówczas moja wiedza na ten temat była bardzo mała. Bardzo wczuwałam się w sytuację bohaterki. Nie krytykowałam jej, ze była naiwna. Myślę, że i ona nie zdawała sobie sprawy z zagrożenia. Obecnie mamy więcej informacji na temat roli kobiety w islamie, więcej się pisze, jest więcej przykładów. Minęło wiele,wiele lat od przeczytania.Próbowałam sobie przypomnieć tytuł i autorkę tej książki. Dzisiaj znalazłam w jednej z biblioteczek na "naszym" portalu.

boziaczek | 2012-07-03

Niezwykle poruszająca i wciągająca powieść. Czytałam z zapartym tchem. Jest to opowieść o walce o to co jest w życiu matki najcenniejszego, o własne dziecko. Główna bohaterka dzięki swojej wytrwałości, sile i odwadze walczy z niesprawiedliwością. Wie, że nie może skazać córki na okropny los, który przygotowuje dla niej własny ojciec. Przepiękna opowieść.

violabu Toczytam | 2013-01-30
Przeczytana: 1992 rok

"Tylko razem z córką" to niesamowita historia o matczynej miłości, o kobiecej sile i determinacji, o zawodzie w miłości.
Zakochana kobieta wyjeżdża na wakacje ze swym mężem, który jest lekarzem i ich małą córką do jego ojczystego kraju - Iranu. Mężczyzna ten był jakże inny od swych rodaków! Człowiek wykształcony, który poznał zasady współżycia społecznego w USA. Na miejscu w kraju muzułmańskim mąż bohaterki zmienia się, niestety. I to na tyle, że wraz ze swą rodziną staje się oprawcą dla Amerykanki. Właściwie pokazuje prawdziwe swe oblicze.
Książka jest obrazem życia kobiet w tradycji islamskiej. Świadoma obywatelka Zachodu wychowana w innej kulturze nie chce się nagiąć do nieludzkich zasad, wręcz nie chce dać się złamać, nie chce pozwolić odebrać swojej wolności osobistej i swego dziecka. Najbardziej zaskakuje, że książka napisana jest na podstawie prawdziwych przeżyć! Nie trzeba być matką, aby rozumieć ból kobiety i jej walkę o to, aby móc być "razem z córką" z dala od kraju, w...

Ewelina | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Wstrząsająca opowieść o wyzwoleniu od męża i systemu irańskiego.

Nie potrafię wyobrazić sobie co przeszła Betty u boku męża tyrana będąc w obcym kraju, mieście, w otoczeniu obcych ludzi wrogo do niej nastawionych...

Nie umiem zrozumieć jak z kochającego i czułego męża i ojca Mudi potrafił zmienić się w tyrana bez skrupułów niszcząc poczucie bezpieczeństwa oraz znęcać się nad żoną i swoim jedynym dzieckiem...

Nie mogę zrozumieć jak cała jego rodzina była ślepa i nieczuła na krzywdy jakie doznawała Betty i Malutka Mahtab...

Nie wiem jak można przetrwać tyle upokorzenia, bicia, wyobcowania.

Jednak wiem po lekturze tej opowieści, że matka jest w stanie wszystko znieść i wszystko przetrzymać dla swojego dziecka.

Polecam!!!

Bardzo piękna i wzruszająca powieść-czytałam ją dawno..dawno temu,ale do dziś ją pamiętam i na pewno zostanie w moim sercu na długo.
Pamiętam że długo jeszcze po przeczytaniu nie mogłam uwierzyć w prawdziwość tej historii, a była to pierwsza powieść z serii "Pisane przez życie".
Książka jest tak autentyczna i tak trzyma w napięciu,że nie można się od niej oderwać,a w scenie gdzie Betty ucieka z córeczką tak mocno trzymałam kciuki,że miałam odciski na rękach.
Polecam ją zawsze moim znajomym jako jedna z moich ulubionych książek.
Niedawno też oglądałam film,ale uważam ,że film nie odzwierciedla tylu emocji jakie towarzyszą czytając książkę.
Po prosty WSPANIAŁA!

Marija | 2016-02-24
Na półkach: Przeczytane, Polecam

Polecam wszystkim, absolutnie wszystkim którzy maja przekonanie , ze nie mają uprzedzeń i są tolerancyjni. Lektura obowiązkowa. Niewiedza nie usprawiedliwia . Wiedza kształtuje. POLECAM

Przejmująca opowieść o sile matczynej miłości, poruszająca. Polecam