rozwiń zwiń

Czytanie wzbronione

Okładka książki Czytanie wzbronione
Dubravka Ugrešić Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Biblioteka publicystyka literacka, eseje
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Biblioteka
Tytuł oryginału:
Abranjeno čitanje
Wydawnictwo:
Świat Literacki
Data wydania:
2004-02-03
Data 1. wyd. pol.:
2004-02-03
Data 1. wydania:
2003-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8388612611
Tłumacz:
Dorota Jovanka Ćirlić
Tagi:
eseje
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 5 (44), Październik 2020 Redakcja magazynu Książki, Dubravka Ugrešić
Ocena 7,4
Książki. Magaz... Redakcja magazynu K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
78 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
343
242

Na półkach: ,

Rozochocony udaną przygodą z literackimi felietonami Małgorzaty Łukasiewicz i Jana Gondowicza, sięgnąłem po kolejny zbiór z tej samej, jak mi się wydawało, rodziny. Pokrewieństwo okazało się naciągane, ale „Czytanie wzbronione” to wartościowa, choć bardzo gorzka lektura.
W pierwszej części zbioru analizuje Ugrešić mechanizmy rynku literackiego, ubolewając nad samym faktem, iż terminy „literatura” i „rynek” pojawiają się w jednym zdaniu. Przywołuje zarówno twarde dane, jak i anegdoty, a wszystko to w szlachetnym zamiarze dowiedzenia tezy, że literatura zeszła w dzisiejszych czasach na psy, stając się domeną rozmaitych wywłok i podludzi, tylko nie pisarzy. Gorzkim żalom, które wylewa Ugrešić, ciężko zarzucić nietrafność, można im chyba natomiast wytknąć pewną przesadę. Intelektualiści od zawsze diagnozowali w swej epoce bezprecedensowy upadek rozumu i ducha, Ugrešić wcale nie odkrywa Ameryki (którą za to z upodobaniem, skądinąd zrozumiałym, namiętnie obśmiewa). Roszcząc też sobie wyraźne pretensje do elitarności, przynależności do literackiej ekstraklasy, kreuje wokół swych bardzo ostro formułowanych, zajadłych oskarżeń aurę interesowności.
Gdy jednak pisarka opuszcza pole literatury i oddaje się szerszej, antropologicznej refleksji, od razu rodzi się ciekawiej. Jej wnioski i diagnozy nadal są bezkompromisowe, ale bezdyskusyjnie trafne – niekiedy potrzeba wstrząsu, byśmy uświadomili sobie fakty, które zdążyły nas już ze sobą oswoić pod jakimś płaszczykiem. Zaciekłość Ugrešić z czasem zaczyna jednak męczyć, brakuje tu przerwy na oddech, wytchnienia w postaci żartu czy przynajmniej lżejszego tonu. Same sarkazm i pozorna autoironia, której ostrze jest tak naprawdę skierowane na zewnątrz – nie wystarczają. Autorka ma za mało dystansu do siebie, a za dużo do opisywanych zjawisk. Być może gdyby odważyła się zstąpić na chwilę z wyżyn swego elitarnego intelektualizmu i zanurzyć w pogardzaną kulturę masową, spostrzegłaby, że ta ostatnia nie jest w całości dziełem Szatana i posiada również elementy niegodne pogardy.
Ale warto te kilkunastoletnie już teksty czytać – nie tylko o jotę się one nie zestarzały, lecz, paradoksalnie, jeszcze zyskały na aktualności, bo opisywane przez Ugrešić zjawiska – spłycenie przekazu, globalizacja, czyli de facto amerykanizacja kultury poprzez zrównanie wysokiej z popularną, a raczej wchłonięcie tej pierwszej przez drugą – nadal postępują, zmieniając ton poglądów pisarki z pesymistycznego na trzeźwy.

Rozochocony udaną przygodą z literackimi felietonami Małgorzaty Łukasiewicz i Jana Gondowicza, sięgnąłem po kolejny zbiór z tej samej, jak mi się wydawało, rodziny. Pokrewieństwo okazało się naciągane, ale „Czytanie wzbronione” to wartościowa, choć bardzo gorzka lektura.
W pierwszej części zbioru analizuje Ugrešić mechanizmy rynku literackiego, ubolewając nad samym faktem,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    250
  • Przeczytane
    115
  • Posiadam
    25
  • Książki o książkach
    5
  • Bałkany
    4
  • Ulubione
    3
  • Bałkańskie
    3
  • Esej
    3
  • Eseje
    3
  • 2012
    2

Cytaty

Więcej
Dubravka Ugrešić Czytanie wzbronione Zobacz więcej
Dubravka Ugrešić Czytanie wzbronione Zobacz więcej
Dubravka Ugrešić Czytanie wzbronione Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także