Dziwne teleskopy

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Strange Telescopes
literatura szkocka, Rosja, podróż

Autor "Dziwnych teleskopów" prowadzi czytelnika szlakiem swej wędrówki przez mroczne zakamarki Moskwy, ukraińskie wsie i lodowe połacie Syberii. Przypadkiem, czy też zrządzeniem losu poznaje czterech niezwykłych ludzi, którzy siłą woli i marzeń chcą zmienić świat. W swoim geniuszu lub obłędzie wierzą, że ocalą upadający świat postsowieckiej Rosji. Pierwszy z nich to Diggers, badający podziemne tajemnice Moskwy, drugi to ukraiński pogromca demonów, trzeci - Wissarion, syberyjski Chrystus, który z milicjanta przedzierzgnął się w mesjasza, a czwarty to rosyjski gangster i biznesmen, który postawił sobie najwyższy drewniany drapacz chmur na świecie. Idealiści czy szaleńcy? W oczach Kaldera to buntownicy i wizjonerzy, pragnący stworzyć nowy postapokaliptyczny ład i uzdrowić ludzkość, outsiderzy, którzy "rwą się, by zasiedlić świat swoim własnym wyobrażeniem".

Porywająca opowieść Daniela Kaldera jest jak barwne widowisko pełne dziwów i cudów. To pamiętnik ekstremalnego podróżnika i odkrywcy spraw nieprawdopodobnych, którego czarny humor i nienasycony apetyt zagnał do miejsc odwiedzanych rzadko i niechętnie. W "Dziwnych teleskopach" Kalder stawia świat na głowie i pozwala nam na mgnienie dojrzeć przedziwną i cudowną ukrytą twarz rzeczywistości.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

wik699 | 2013-12-07

Daniel Kalder to Brytyjczyk, który ponad 10 lat mieszkał w Rosji. Z jego obserwacji nad rosyjską rzeczywistością i żyjącymi tam ludźmi powstała niniejsza książka. Jako, iż staram się czytać wszystko, co dotyczy tego państwa, postanowiłem sięgnąć po "Dziwne teleskopy". Niestety, książka mnie bardzo rozczarowała. Jest napisana dość ciężkim językiem, na też bardzo dziwne podziały rozdziałów. Raziło mnie używanie przekleństw w sposób typowy dla angola. Podobnie tematy poruszane w książce oraz to, w jaki sposób porusza je autor prowadzą do szybkiego zmęczenia psychiki i odruchu wymiotnego. Obserwacje Kaldera może i są trafne dla Rosji lat 90-tych, ale od tego czasu bardzo dużo się zmieniło, i takich szaleńców, jakich portretuje w swojej książce, jest na szczęście coraz mniej. A dobór bohaterów też pozostawia dużo do życzenia - mam wrażenie, że Kalder w tej Rosji nie widział nic innego, niż samych takich wariatów. Książkę zdecydowanie odradzam.

Daniel Kalder zabiera nas w swojej nowej książce w podróż w głąb Rosji. W miejsca nieodkryte i zagubione, których z pewnością żaden z przewodników nigdy nie opisał i nie opisze. Tropiąc i próbując zrozumieć ludzi (marzycieli, szaleńców, wizjonerów), których sam określa jako "konkwistadorów bezużytecznego", a którzy swoje "dziwne" pomysły i idee wcielają w życie chcąc zmienić otaczającą ich rzeczywistość. Wszystko to zaprawione doskonałym poczuciem humoru oraz niewątpliwym talentem literackim Szkota czyni z jego książki pasjonującą lekturę. Komu podobała się jego poprzednia książka "Zagubiony kosmonauta" ten się nie zawiedzie. Bardzo polecam!

enga | 2010-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2010

Wizjonerzy czy szaleńcy?

"Dziwne teleskopy" to reportaż nietypowy. Daniel Kalder spędził w Rosji 10 lat. Zachwycił się tym krajem, ale nie w typowy sposób – nie zabytkami, kulturą, krajobrazami, lecz różnymi "naroślami" – postsowieckimi kombinatami, rozpadającymi się przedmieściami, brudnymi tunelami. Zachwycił się również ludźmi i ich charakterem. Dlatego postanowił napisać książki na temat Rosji. "Dziwne teleskopy" to jego druga książka.

Ta książka to zaskakująca podróż przez Rosję i zmiany w niej zachodzące na podstawie czterech niesamowitych postaci. Pierwszą jest diggers Wadim, który fascynuje się podziemną Rosją, a szczególnie podziemną Moskwą. Zna on ponoć podziemia Moskwy, jak nikt inny. Stara się pomagać władzom, jednakże w pewnym momencie staje się persona non grata. Czy to dlatego, że twierdzi, że pod Moskwą znajduje się alternatywne miasto stworzone na wypadek wybuchu bomby atomowej? Czy dlatego, że twierdzi, że jest tam też podziemne morze zamieszkałe przez...

Michał | 2011-03-28
Przeczytana: 27 marca 2011

W porównaniu do pierwszej książki tego Autora - rewelacja!

"Zagubiony kosmonauta" był wydawniczym debiutem D. Kaldera, gdzie niekiedy zdarzały mu się przebłyski, lecz często też mnie irytował - może wynikało to właśnie z jego "młodzieńczej" werwy (a na pewno charakteru) oraz braku doświadczenia w pisarskim warsztacie. "Dziwne teleskopy" to zdecydowany awans Autora.

W książce widać przede wszystkim dojrzałość Kaldera, który z większym wdziękiem i subtelnością prowadzi swoje badania, lecz jednocześnie przez cały czas pozostaje w swym dekadencko-nihilistycznym, czasem nieco prześmiewczym, postrzeganiu świata (wydaje mnie się, że "Historia brzydoty" U. Eco przeczytałby w jeden wieczór ;) ). Jego zafascynowanie zacofaniem i brzydotą jest niesamowite, w dodatku inteligentne, a zarazem całkiem luźne spostrzeżenia i uwagi sprawiają, że stwierdzenie „Rosja to nie miejsce, tylko stan umysłu” nabiera całkiem realnego wydźwięku. Po lekturze tej książki dostrzegam pewne podobieństwo do Jacka...

Talamanca | 2013-10-01
Przeczytana: lipiec 2013

Kupiona przypadkiem okazała się moją osobistą książką roku. Kalder pisze błyskotliwie, zabawnie i lekko, jednak w żaden sposób nie spłyca to poruszanych przez niego tematów. Pozycja obowiązkowa dla antropologów (zwłaszcza lubiących Nigela Barleya) i wszystkich mierzących się z badawczą pracą terenową.

marpil | 2011-01-06
Przeczytana: 30 czerwca 2010