Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie

Okładka książki Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie Clive Gifford, Sam Kalda
Okładka książki Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie
Clive GiffordSam Kalda Wydawnictwo: Znak emotikon Seria: Myśli, Które Zmieniły Świat popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Myśli, Które Zmieniły Świat
Words That Changed the World: Great Philosophers
Znak emotikon
2022-05-09
2022-05-09
Piotr Pieńkowski
filozofia historia

Książki edukacyjne są bardzo rozwojowe. 😉 Ostatnio czytaliśmy książkę "Wielcy filozofowie" z serii „Myśli, Które Zmieniły Świat” od Wydawnictwa Znak Emotikon. To wspaniały picturebook, który zawiera mnóstwo informacji na poruszany temat. To ciekawa lektura odkrywająca przed dziećmi świat filozofii poszerzająca ich wiedzę oraz rozbudzająca ciekawość. Dzięki lekturze tej książki młodzi czytelnicy poznają myśl filozoficzną oraz jej najważniejszych przedstawicieli w tym najsłynniejszych filozofów m.in. Platona, Sokratesa, św. Tomasza z Akwinu, Konfucjusza czy Kartezjusza. Poznają także najważniejsze wątki rozważań filozoficznych takie jak prawda, umysł, wolność czy równowaga. To wartościowa książka prezentująca historię rozwoju myśli filozoficznej od czasów starożytnych po współczesne. W książce nie zabrakło także informacji na temat filozofii starożytnych Chin czy buddyzmu, a także filozofii mocno angażującej się w historię i życie społeczeństw. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/09/mysli-ktore-zmieniy-swiat-wielcy.html

Zapomniałam o tej króciutkiej książeczce☹. Wstyd się przyznać, bo i w treści, i w jakości wydania od razu zwróciłam na nią uwagę i przeczytałam ją dość szybko. Wydawnictwo @Znak Emoikon stanęło na wysokości zadania i zaserwowało młodszemu czytelnikowi polskie wydanie książki, która przybliża najbardziej znane i wartościowe myśli filozoficzne. Mowa o „Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie” autorstwa Clive’a Gifforda i z ilustracjami Sama Kalda. Ja do grona młodszych czytelników niestety już nie należę 😉, ale debiut na polskim rynku wydawniczym z 9 maja br. przyjęłam z zaciekawieniem. Cóż może być lepszego niż bardzo dobra, żeby nie powiedzieć najlepsza treść z możliwych i przepiękne nastrojowe ilustracje oddające ducha epoki.

Dla ciekawskich o tych, którzy byli wyjątkowo zaciekawieni😊. Tak mogłabym jednym zdaniem określić treść publikacji, by w nią Was wprowadzić. Po zapoznaniu się z lekturą wiem, że jest to książka dla chłonnych wiedzy. Dla dzieciaków, których interesuje kim był Platon oraz z czego zasłynął tak naprawdę wszystkim znany Sokrates. Treść została przedstawiona w bardzo ciekawej formie. Autor skupia uwagę czytelnika na najważniejszych faktach biograficznych wielkich filozofów, na głównych tezach przez nich głoszonych oraz na licznych ciekawostkach, o których sama nie miałam pojęcia. A Wy wiedzieliście, że bracia św. Tomasza z Akwinu porwali go i więzili przez rok? Jeśli nie, to sięgnijcie po książkę, z której się tego w mig dowiecie😉.

Z filozofią kojarzy mi się pierwszy rok studiów, gdzie interdyscyplinarny ten przedmiot był chyba swego czasu na wszystkich kierunkach. Ze zdziwieniem dowiedziałam się przy okazji, że filozofia aktualnie jest w programie nauczania szkoły średniej. Myślałam o tym analizując treści zamieszczone w książce „Myśli, które zmieniły świat. Wielcy filozofowie”. I doszłam do wniosku, że takie publikacje mogą tylko pomóc młodszemu pokoleniu zrozumieć, z czym musieli się mierzyć wielcy filozofowie, na tezach których zbudowano wiele dziedzin nauki, nie tylko etykę.

Bardzo dobrze wydana książka popularnonaukowa!

W swoim gatunku jest majstersztykiem. Czyta się ją jednym tchem. Piękne ilustracje pomagają przebrnąć przez kolejne. Kolory w niej wykorzystane nastrajają optymistycznie. Treści zostały przedstawione w bardzo przystępny sposób. Młody czytelnik od razu rozumie, nad czym głównie zastanawiał się leżąc do południa w łożu Kartezjusz i co tak naprawdę było solą w oku Sokratesa. Pozna reguły rządzące głęboką i wielką myślą, w których nie ma ograniczeń i nie ma żadnych pewników. A także zapewne przyzna na końcu, jak ja, że by odkryć i stworzyć coś nowego, należy zacząć od kwestionowania oczywistości. To jest wartość tej książki. Ten ukazany szeroki aspekt filozofii i jej znaczenia dla rozwoju ludzkości.

Serdecznie polecam tę lekturę każdemu, kto chce w sposób ciekawy zagłębić się w losy i tezy najważniejszych w historii filozofów. Miłej lektury!!!

Trudno napisać książkę o filozofii dla dzieci. Na okładce znajduje się informacja, że książka jest przyjazna dla dzieci 9+. Tak, z naciskiem na plus ;) Nie jest to łatwe czytadełko raczej wymaga komentarza i przedyskutowania. Jednak nie jest to wada książki, a raczej zaleta. Filozofia z natury swej ma prowokować do myślenia i dyskusji. Książka zbudowana jest hasłowo np. cnota, prawda, szczęście, rozum, zło itd. Znajdziemy sporo przedstawicieli dalekiego wschodu, o których sama w sumie nie słyszałam, lub ich nie pamiętałam. Przedstawione postaci są ułożone chronologicznie, ale nie chodzi w tej książce aby przedstawić jak myśl na jakiś temat kształtowała się na przełomie wieków. Raczej hasło i przedstawiciel-filozof mówiący na ten temat. Na przykład hasło "Różne prawdy" i przedstawiciel Leibniz.
Tym z poglądami bardziej z prawej strony spodobają się postaci św. Augustyna i św. Tomasza, tym z lewej strony feminizm, płeć. Nie ma oceny moralnej z żadnej ze stron, nawet w przedstawieniu poglądów Marksa, dlatego uważam, że należy tę książkę czytać wspólnie rozmawiając. Książkę oceniam pozytywnie. Widzę też w niej potencjał dla nauczycieli i wychowawców.
Pięknie wydana duuuży format, twarda oprawa, jak zwykle solidna książka, ładne ilustracje.

„Wielcy filozofowie”, z której dowiecie się masę bardzo ciekawych rzeczy o filozofach z całego świata, którzy zapisali się na kartach historii. Na początku oczywiście możecie przeczytać czym jest tak naprawdę filozofia. Później książka przedstawia znane postaci w porządku chronologicznym ich życia, krótko opisuje ich biografię oraz opowiada z jakim nurtem filozoficznym jest związany. Podaje z czym można tą osobę skojarzyć lub z czego słynie. Całość jest przepięknie zilustrowana, tekst czyta się bardzo przyjemnie.

Myślę, że jest to świetna pozycja dla dzieciaków szkolnych, które lubią dyskutować na temat otaczającego ich świata. Ale i dorosły, jak ja dowie się z niej wiele i da mu sporo do myślenia.

Będzie też wspaniałym pomysłem na prezent na przykład na zakończenie roku szkolnego!

"Wielcy filozofowie. Myśli, które zmieniły świat" to piękny i spory album dla starszaków, który przejrzyście i czytelnie wprowadza nas w, jakże trudny, świat filozofii.

Na kartach książki poznajemy chronologicznie kształtującą się myśl filozoficzną oraz jej najważniejszych przedstawicieli.

Poznamy sylwetki najsłynniejszych filozofów jak Konfucjusz, Platon, Kartezjusz czy Bertrand Russell. Zgłębimy najważniejsze pojęcia i punkty odniesienia do rozważań filozoficznych jak prawda, umysł, wolność, feminizm, równowaga czy władza.

To świetna książka prezentująca historię rozwoju i przekształceń myśli filozoficznej od czasów starożytnych po współczesne.

Nie jest to łatwa lektura (stąd oznaczenie wydawcy 9+),ale świetna w formie. Autor w przystępny sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia i teorie, które nurtowały ludzkość od zarania dziejów.

Dodatkowym atutem jest piękna linia ilustracyjna oraz wielki format albumu.

Jako miłośniczka filozofii jeszcze do czasów liceum, polecam z czystym sercem.

Jak powiedział Sokrates „Nie warto żyć życiem bezrefleksyjnym”. Dzisiaj przed Wami książka niezwykła. W serii „Myśli, które zmieniły świat” niedawno miał premierę trzeci tom „Wielcy filozofowie”. Tekst do książki opracował Clive Giffordm, a ilustracje stworzył Sam Kalda. Nie jest to lektura łatwa i na raz, wymaga skupienia i uwagi, rozmyślania i stawiania pytań.

Filozofia to dosłownie „umiłowanie mądrości”. Od najdawniejszych czasów ludzie podejmowali trud, aby zrozumieć otaczający ich świat, odkryć rządzące nim prawa, zrozumieć, jak żyć, by życie to było dobre i pełne cnót. Począwszy od Sokratesa, który do prawdy dochodził prowadząc dialog, poprzez Platona, który wierzył, że człowiek siedzi zamknięty w jaskini, spoglądając tylko na cienie idei, które znajdują się za jego plecami, na zewnątrz, po złoty środek Arystotelesa. Zadaniem filozofa właśnie było otworzyć oczy zwykłemu człowiekowi i pokazać mu, gdzie leży prawda lub jak do niej dojść, czym kierować się w życiu, by osiągnąć szczęście.

Kiedy świat opanowało chrześcijaństwo, filozofia starożytna okazała się niebezpieczna, zakładała bowiem, że można pytać o wszystko. Filozofowie chrześcijańscy uważali natomiast,że istoty Boga nie nalezy roztrząsać. Św. Augustyn roztrząsał kwestie zła jako braku dobra, św. Tomasz z Akwinu w Bogu widział pierwszego poruszyciela i praprzyczynę. Kiedy nastało oświecenie, kwestie wiary zeszły na dalszy plan. Pojawił się Kartezjusz, a wraz z nim początki racjonalizmu i słynne „myślę, więc jestem”, wiara w rozum Davide’a Hume’a czy wolność J.J. Rousseau. Do głosu powoli zaczęły dochodzić kobiety, dając początek filozofii płci, którą w XX wieku rozwinęła Judith Butler.

W książce nie zabrakło także odwołać do filozofii starożytnych Chin czy buddyzmu, a także filozofii mocno angażującej się w historię i życie społeczeństw. Marks i Engels, którzy stworzyli podwaliny makrsizmu, stawiając go w opozycji do kapitalizmu, dali początek rewolucji i zrównaniu społeczeństw, które stały się bezklasowe. Hannah Arendt natomiast w obliczu strasznych wydarzeń w XX wieku podjęła w swoich rozważaniach zagadnienie banalności zła. Na końcu książki padły też pytania, jaka przyszłość czeka filozofię w obliczu rozwoju medycyny i technologii, który to rozwój postawi przed ludzkością nowe wyzwania natury etycznej.

Książka „Wielcy filozofowie” od wydawnictwa @znakemotikon jest dziełem niezwykłym. Na 64 stronach zebrano tu najważniejsze myśli filozoficzne od początków tworzących się społeczeństw. Zagadnienia zostały przedstawione w dość klarowny sposób: ogólny opis danej filozofii, przesłanki szczegółowe, w których przedstawiono główne założenia, wnioski i podejmowane tematy, krótka biografia prekursora kierunku oraz najbardziej znane cytaty. Na końcu książki znajduje się słowniczek, w którym zostały ujęte trudniejsze pojęcia.

Szczerze, jest to książka dla każdego, także dla tych dorosłych czytelników, którzy nigdy nie zetknęli się z dyskursem filozoficznym, został on bowiem tutaj poprowadzony w sposób zrozumiały. Niesmowite, jak przez wieki myśl filozoficzna ewoluowała i wpływała na odbiór świata każdego człowieka. Do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj, wyruszyliśmy wieki temu za sprawą ludzi, którzy odważyli się zadawać pytania. Dzięki wielkim filozofom.

Wiek czytelników: 9+
Liczba stron: 64