Szokujące liczby

ToTamto
2023-08-23
2023-08-23
32 min.

Liczby pomagają opisać to co nas otacza. Dzięki nim możemy określić, ile czego jest, albo stworzyć obrazowe porównanie. Właśnie w takim kontekście przedstawia świat Clive Gifford w publikacji „Szokujące liczby”. Jest to zbiór ciekawostek, w których kontekst ilościowy, czy też wielkościowy „gra pierwsze skrzypce”.

Z jakich dziedzin fakty prezentuje autor? Mamy tu lekki miszmasz, w którym dominują nauki przyrodnicze. Książkę otwiera krótka historia powstania życia na ziemi, która jest porównana do jednego roku. Następnie zaglądamy do naszych ust i poznajemy zamieszkujące je bakterie. Na kolejnych stronach znajdziemy ciekawostki na temat burz i piorunów, śmieci, złota, komarów i płetwali błękitnych, budowy smartfonów, nowych i już wymarłych gatunków zwierząt, szybkich samochodów, wycinki lasów tropikalnych, kontenerowców, topnienia lodowców. Takie zestawienie tematów ma swoje plusy i minusy. Ja wolałabym bardziej uporządkowaną publikację np. ”Szokujące liczby. Europa”, „Szokujące liczby. Zwierzęta”, aczkolwiek muszę przyznać, że studiowanie pozornie nieinteresującego nas tematu może sprawić, że się na niego otworzymy. Czy to co oferuje ta książka jest dla was interesujące? Oceńcie sami.

Widać, że Clive'owi Giffordowi bliskie są eko tematy, co generalnie pochwalam. Jednak chciałabym uwrażliwić autorów, aby nie straszyli dzieci. One dość mocno przeżywają to czego się dowiadują i to, że nie mają mocy, żeby ot tak zmienić świat. Zwierzęta morskie zabijane przez plastik, wielkie plamy śmieci, wymierające gatunki zwierząt, podnoszenie się poziomów mórz i powodzie – to są fakty, jednak można je przedstawić subtelnie, czego mi w publikacji zabrakło. W krótkich ciekawostkach nie ma miejsca na delikatność, przez co ich wydźwięk może być nieco przerażający.

„Szokujące liczby” dostaliśmy w prezencie. Szczerze mówiąc sama nie kupiłabym tej książki, bo dla mnie świat liczb jest – pomimo ich wymierności – abstrakcyjny, szczególnie kiedy mówimy o ogromnych wartościach. 39 bilionów bakterii? Wchodzimy w sferę, której ja nie jestem w stanie sobie wyobrazić, przez co zapomnę tę informację za 3, 2, 1... Już. Natomiast moim dzieciakom książka bardzo się spodobała, dzięki krótkiej formule ciekawostek. Akurat robiliśmy inhalację. Nie chciałam włączać bajek, bo niedługo mieliśmy wychodzić z domu, więc żeby jakoś zabawić dzieci zaczęłam czytać im pierwszą z brzegu książkę. Słuchali z wytrzeszczonymi oczami zadając dodatkowe pytania. M. słysząc o bilionach bakterii w jej buzi wykrzyknęła: „Matko z córką, to więcej niż 100”, a Junior trącał palcem rysunek człowieka trafionego przez piorun z radosnym „bzzzz”.

Myślę, że formuła krótkich informacji spodoba się „wiercipiętom”, jaką jest np. moja córka. Ona nie przepada za długimi wywodami, ale już „rzucona” w jej kierunku zwięzła ciekawostka może zwrócić jej uwagę. Ta książka była też lekcją dla mnie. Dzieci to odrębne istoty, które interesuje coś innego niż rodzica, które inaczej przyswajają informację. Muszę o tym pamiętać wybierając kolejne pozycje do ich biblioteczki.

Z jakich dziedzin fakty prezentuje autor? Mamy tu lekki...

Wydaje mi się, że każde dziecko jest ciekawe świata i zadaje mnóstwo pytań, dlatego dzisiaj przychodzę trochę Was podratować i pokazać Wam książkę, w której znajdziecie odpowiedzi na część z nich.

"Szokujące liczby" to książka z mnóstwem ciekawostek, idealna pozycja dla ciekawych świata młodych ludzi. Chociaż i ten stary może dowiedzieć się czegoś, czego nie wiedział. Więc jeśli nie macie pojęcia ile centymetrów ma błyskawica, ile ważny największy kwiat na świecie lub jak szybko porusza się leniwiec, to ta pozycja jest dla Was i Waszych pociech.

Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Oprócz ciekawych informacji znajdziecie w niej kolorowe ilustracje i dużą czcionkę ułatwiającą czytanie. Polecam!

"Zaskocz wszystkich faktami o liczbach. Poznaj ciekawostki dotyczące: świata, człowieka, zwierząt, technologii, sportu i wielu innych." ❤️

Czy wiesz, kiedy zaczęła formować się Ziemia i co się od tamtego czasu wydarzyło?
Czy wiesz, jak duża jest Pacyficzna Plama Śmieci?
Czy wiesz, ile krylu dziennie zjada Płetwal Błękitny?

Jeśli nie znałeś odpowiedzi na żadne pytanie, nie martw się!
Na te, i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz właśnie w tej książce.
To idealna lektura nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Uwierzcie, każdy przekona się o tym, jak wiele ciekawych informacji skrywa ta niepozorna książka. Niezwykle kolorowe ilustracje są zdecydowanie jej dodatkową zaletą.
Polecam!

Czy wiesz, jak duża jest Pacyficzna Plama Śmieci?
Czy wiesz, ile krylu dziennie zjada Płetwal Błękitny?

Jeśli nie znałeś odpowiedzi na żadne pytanie, nie...

Książka "Szokujące liczby" to fantastyczna przygoda z liczbami. Wiele ciekawostek, o których sama nie wiedziałam do tej pory. 6 miliardów bakterii w naszych ustach??!! Szczęka opada! Mega ciekawostki liczbowe, które dosłownie szokują. Z wielką ciekawością odsłaniałam kolejne kartki książki, gdyż byłam ciekawa co mnie jeszcze zaskoczy. Dodatkowo interesujące ilustracje wzbogacają książkę. Świetny prezent dla małych ciekawskich :)

Książka "Szokujące liczby" jest dużą gratką dla dzieci ciekawych świata, ale także dla dorosłych. Wiele informacji przedstawionych na stronach może zaskoczyć.
Zapytałam mojego 6-letniego syna, co napisać o tej książce, to odpowiedział: "Jest bardzo ciekawa i jest Pan, który był 7 razy porażony prądem" 😁 lepszej recenzji nie znajdziecie i jak widać niektóre informacje zapamięta na zawsze 😁 i o to właśnie chodzi.
Każdy "liczbowy fakt" odzwierciedla kolorowa ilustracja, która przyciąga wzrok.
Polecam bardzo!
Za możliwość przeczytania dziękuję @czytamtotamto @wydawnictwoczarnaowca

#polkaAntosia

Czy Twoje dziecko lubi poznawać ciekawostki? A może lubi liczby?
To książka, która będzie idealna dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej i więcej!

Szybkie sporty, błyskawica czy drobnoustroje to tematy w niej poruszone. Wszystko ubarwione pięknymi ilustracjami. Fakty, które nawet dorosły przyswoi z łatwością

Podobało się mi, podobało się Antosiowi. Najlepsza rekomendacją niech będzie fakt, że do niej często wracamy :)

#polkaAntosia

Czy Twoje dziecko lubi poznawać ciekawostki? A może lubi liczby?

Podobało się mi, podobało się Antosiowi....

Będąc dzieckiem byłam wszystkiego ciekawa, proporcjonalnie z kolejnym rokiem moja ciekawość również rosła 🤣

Uwielbiałam odkrywać tajemnice świata, ludzi, zwierząt.. Tego co było i co może być. Myślę, że jak każdy dzieciak miałam również mnóstwo pytań w związku z tym, tylko źródła zaspakajania mojej ciekawości były mocniej ograniczone niż obecnie.

Stąd też postanowiłam przyjrzeć się bliżej książce o intrygującym tytule „Szokujące liczby”.

Autorzy stanęli na wysokości zadania, bo zawarte w książce informacje naprawdę szokują!

6 miliardów bakterii mieszka w naszych ustach! Człowiek składa się głównie z 6 pierwiastków! (kto wie z jakich?😎) A może wiesz ile waży największy kwiat na świecie? Jaką ilość zwierząt dotychczas odkryli naukowcy?

Dla mnie jest to świetny tytuł, który zaspokoi najbardziej ciekawe istoty ;)

Można z niej wynieść bardzo dużo niecodziennych informacji. Ciekawostki i odkrywanie świata zawsze jest na topie.

Jedno jest pewne – to będzie szokująca przygoda😇

Dziękuję @czytamtotamto i @wydawnictwoczarnaowca za egzemplarz do recenzji.🫶🏻

Stąd też postanowiłam...

Wiecie, że w buzi mamy aż 6 miliardów różnych bakterii? To więcej niż da desce klozetowej :D

A tak w ogóle, to możecie od swojej wagi zawsze odejmować 2kg, dlaczego? Bo te 2 kg to nie Ty, to mikroskopijne stworzenia, które żyją w Tobie :D Nie wiem jak Wam, ale mi od razu humor się poprawił :D

Liczby, liczby, liczby, które szokują ! Znajdziecie w niej wiele fascynujących ciekawostek z dziedziny nauki, zwierząt, sportu, technologii, ludzkiego ciała czy środowiska. Myślę, że jest to bardzo fajna książka dla młodych odkrywców świata.

Książeczka jest w twardej oprawie, a ilustracje są ciekawe, chwytające i takie nasycone. Książka jest przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia, ale jest to również bardzo fajna propozycja dla dorosłych. Ja na przykład wiele rzeczy się z niej dowiedziałam, jak na przykład to, że wystarczy jedna błyskawica żeby upiec 83000 tostów! Czy to nie fantastyczne? :D

Świetna propozycja, aby móc dowiedzieć się więcej o otaczającej nas rzeczywistości z trochę innej perspektywy.

,,Szokujące liczby" to książka idealna dla małych, ciekawskich odkrywców świata.
Znajdziemy w niej wiele informacji, które szokują nawet dorosłych, m.in.:
1️⃣ Ile bakterii mamy w jamie ustnej
2️⃣ Ile cm ma błyskawica
3️⃣ Ilu pierwiastków używa się do produkcji smartfona
4️⃣ Jak szybko może poruszać się lotka badmintona
i wiele, wiele więcej....

Książeczka jest przeznaczona dla dzieci od 6️⃣ roku życia. Jest dużego formatu, zawiera mnóstwo kolorowych ilustracji, co napewno spodoba się najmłodszym czytelnikom. Duża czcionka ułatwi czytanie naszym dzieciom.

Znajdziemy w niej wiele informacji, które szokują nawet dorosłych, m.in.:
1️⃣ Ile bakterii mamy w jamie ustnej
2️⃣ Ile cm ma błyskawica
3️⃣ Ilu pierwiastków używa się do produkcji smartfona
4️⃣ Jak szybko może poruszać się lotka badmintona
i wiele, wiele więcej....

Książeczka jest przeznaczona...

"Szokujące liczby" to książka przeznaczona dla dzieci 6+, ale myślę, że dorosły czytelnik też będzie zadowolony. Jest ona pięknie wydana... Twarda oprawa, kolorowa i ciekawa. Cieszy oko, ale również wiedzę na temat liczb. Jest zabawna i wartościowa. Fani faktów i statystyk będą zachwyceni. Niektóre liczby wywołują zdziwienie, a inne uśmiech na twarzy. Przyznaję, że o wielu nie wiedziałam i cieszę się, że uzupełniłam tą wiedzę. Polecam tą niezwykłą książeczkę.

• Przeczytane w 2023
  • Współpraca
  • Dziecięca
  • K&M do kupienia
  • Dla dzieci, Poziom 1
  • Wydawnictwo ToTamto

Dodaj cytat z książki Szokujące liczby