Co wolisz? Starożytni Egipcjanie

Znak emotikon
2024-03-13
2024-03-13
Arkadiusz Gardaś

Okładka książki Dzień z życia skunksa, jelita i tego, kto to czyta. Przezabawny przewodnik przyrodniczy Mike Barfield, Jess Bradley
Dzień z życia ... Mike Barfield, Jess...
Okładka książki Kod życia. Wszystko o genach, DNA, i o tym dlaczego jesteś, kim jesteś Carla Häfner, Mieke Scheier
Kod życia. Wsz... Carla Häfner, Mieke...
Okładka książki Wszystko o... koniach Antoinette Delylle, Gregoire Mabire
Wszystko o... ... Antoinette Delylle,...
Okładka książki Czas, czyli wszystko płynie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Czas, czyli ws... Agnieszka Sozańska,...

Z czym kojarzy Wam się starożytność?
Mi, niestety, z nudnymi lekcjami historii w szkole, z których nie wyniosłam zupelnoe zupełnie nic. Serio!

Dlatego też początkowo, widząc okładkę tej książki, przeszłam obok niej obojętnie. Jednak w końcu trafiła do mnie do recenzji, więc sięgnęłam po nią i...przepadłam!

To skarbnica wiedzy o starożytnym Egipcie ale podana w jakże przystępny, zabawnymi przede wszystkim ciekawy sposób!

W książce to czytelnik decyduje kim chce być - czy potężnym, bogatym faraonem czy może jednak nosicielem jego sandałów? Budowniczym grobowców czy raczej...złodziejem okradającym je?

Po każdym takim pytaniu następuje krótki opis każdej z opcji wyboru, czyli tak właściwie są to niesamowite ciekawostki na dany temat. Czytelnik pozna sylwetki starożytnych faraonów, dowie się w jaki sposób przeprowadzało się mumifikację, w jakie gry grali Egipcjanie czy kim była płaczka zawodowa.

Treść urozmaicają zabawne, czarno-białe ilustracje. A dodatkowe ramki, wytłuszczenia, zróżnicowane fonty, sprawiają, że książkę pochłania się strona za stroną.

Czasem przy danym wyborze jest przeniesienie na konkretną stronę ale nie jest to forma gry paragrafowej, tylko uzupełnienie wspomnianych informacji.

Przyznaję, zaskoczyła mnie ta książka! Niezwykle lekko przekazuje wiedzę i zdecydowanie łatwiej przez nią przebrnąć niż przez szkolne podręczniki do historii.

Polecam Wam sprawdzić, nawet jeśli wydaje Wam się, że temat nie dla Was. A jeśli macie dzieci uczące się czytać samodzielnie to myślę, że również warto im podsunąć tę książkę.

Będzie zabawnie, czasem strasznie, czasem nawet obrzydliwie ale z pewnością spędzicie przy niej świetnie czas!

Psst! Jest jeszcze część o Wikingach!

Z czym kojarzy Wam się starożytność?

To skarbnica wiedzy o starożytnym Egipcie ale podana w jakże...

Starożytny Egipt jest uznawany za jedną z największych i najstarszych cywilizacji świata, której początki sięgają 3100 roku p.n.e. Mimo tego, iż Egipcjanie nie dysponowali zaawansowaną technologią czy współczesną wiedzą, to jednak sporo im zawdzięczamy w sferze wynalazków i odkryć, a także budownictwa.
Dziękować możemy Egipcjanom nie tylko za wynalezienie papirusu, który z dzisiejszej perspektywy stanowi kamień milowy w rozwoju cywilizacyjnym. Przypisuje się im jedne z najstarszych odkryć astronomicznych. To oni wynaleźli pierwszy zegar słoneczny, liczydło, wagę i studnię, opracowali też skuteczną metodę balsamowania zwłok. Osiągnięcia starożytnego Egiptu można mnożyć, dlatego warto dowiedzieć się czegoś o życiu mieszkańców tej niezwykłej pod każdym względem krainy.
Swego rodzaju podróż do przeszłości, by poznać prawdę o codziennym życiu mieszkańców starożytnego Egiptu odbędziemy dzięki fenomenalnej książce pt. „Co wolisz? Starożytni Egipcjanie”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Znak. Dzięki tej adresowanej do młodych czytelników pozycji będziemy mogli przeżyć niezapomnianą przygodę, a atrakcyjna szata graficzna i nieszablonowy sposób przedstawienia wiedzy sprawia, że chłonąć będziemy informację na temat starożytnego Egiptu, jednocześnie wszystko zapamiętując. Książkę tę mogą wykorzystać na swoich lekcjach nauczyciele historii – zapraszając uczniów do przeżycia przygody z pewnością zaciekawią tematem, a kto wie, być może odkryją w uczniach prawdziwą pasję?
Z książki dowiemy się, jak to się zaczęło, czyli w jaki sposób Egipcjanie wykorzystali Nil, skupiając wokół niego życie. Zastanowimy się też, czy wolimy być potężnym i bogatym faraonem czy raczej nosicielem sandałów całującym jego stopy. Jeśli wybierzemy funkcję faraona, „najgrubszej ryby staroegipskiego świata” przekonamy się, że faraon nie tylko leżał i pachniał, ale przede wszystkim miał sporo obowiązków na głowie, a niektóre z nich wcale nie były przyjemne. Pomijając długą listę zadań, musiał być on świadomy, że zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie na niego czyhał, gotów wbić mu przysłowiowy nóż w plecy. Za przykład podać można Ramzesa III, przeciwko któremu spiskowała nawet jego żona. Jeśli jednak stwierdzimy, że bycie faraonem wcale nie jest przyjemne, zawsze możemy zostać nosicielami sandałów. Co prawda do naszych obowiązków będzie wówczas należało mycie i całowanie stóp faraona (fuj!),ale za to będziemy mieć dach nad głową i posiłek, a przede wszystkim, nikt nie będzie dybał na nasze życie.
Jeśli żadna z tych funkcji nam nie odpowiada, możemy rozważyć etat mistrza mumifikacji bądź znawcy hieroglifów. Na tego pierwszego wykształcimy się dzięki książce, bowiem znajdziemy w niej krótki kurs robienia mumii. Niestety nauka hieroglifów trwać będzie znacznie dłużej, bowiem symboli zwanych właśnie hieroglifami skryba musiał umieć zapisać ponad siedemset. Ewentualnie możemy też podjąć decyzję, czy grobowce wolimy budować czy też je okradać, tyle tylko, że w tym drugim przypadku złapanie byłoby dość problematyczne i bolesne. W Egipcie obowiązywały bowiem surowe kary i możliwe, że (w najlepszym przypadku) obito by nas kijami, bądź (jeśli mamy pecha) obcięto by nam mieczem ręce i uszy.
W ramach „egipskiego bonusu” poznamy też kilka sekretów faraonów, uważanych za potomków bogów. Cieszyli się oni absolutnym autorytetem i nikogo nie dziwiły nawet ich najbardziej absurdalne pomysły, jak na przykład ten, na który wpadł Amenhotep III, który dla żony kazał wykopać potężne jezioro czy pomysł króla Pepiego II, który nienawidził much i trzymał koło siebie wysmarowanych miodem niewolników, żeby owady leciały właśnie do nich.
To tylko kilka z wyborów, których będziemy dokonywać w ramach lektury i zaledwie garść informacji bonusowych. Po więcej zdecydowanie warto sięgnąć do książki, która nie pozwala nam się od siebie oderwać, przyciągając swobodnym stylem, poziomem dostosowanym do potencjalnego czytelnika, a przy tym naprawdę sporą dawką wiedzy, którą mimowolnie nabywamy. Nic zatem dziwnego, że po skończeniu tej części, natychmiast chcemy sięgnąć po tom poświęcony wikingom (jeśli oczywiście jeszcze tego do tej pory nie zrobiliśmy).

Dziękować możemy Egipcjanom nie tylko za wynalezienie papirusu, który...

A gdyby tak przenieść się w czasie do Starożytnego Egiptu i stać się egipskim piechurem, golibrodą, rabusiem grobowców, budowniczym piramid, a może nawet potężnym i bogatym faraonem?
Czyż nie byłaby to fascynująca podróż pełna przygód?
Dzięki publikacji od wydawnictwa Znak każdy miłośnik ciekawostek może przekonać się, jak żyło się za czasów, gdy wielkie egipskie piramidy dopiero pięły się ku niebu.
Książka pt. „Co wolisz? Starożytni Egipcjanie”, za której powstaniem stoją Clive Gifford i Tim Wesson, nie tylko przenosi czytelnika do czasów sprzed naszej ery, ale zaprasza do zabawy, wielokrotnie stawiając to samo pytanie, dające możliwość wyboru.
Wolisz budowa grobowce, czy je odkrywać? Być mistrzem mumifikacji, czy wybitnym znawcą hieroglifów? A może wolisz pracować w kopalni, by nie zostać żołnierzem?
Książka ta jest nie tylko wypełnioną zabawnym słowem i obrazem lekturą, ale doskonale przedstawioną lekcją historii, przy której młody czytelnik nie będzie się nudził. A o to przecież chodzi, by uczyć się w sposób łatwy i przyjemny. Jestem przekonana, że po przeczytaniu tej właśnie książki część zawartych w niej informacji zostanie w waszej pamięci na dłużej.
A jeśli interesuje Was świat wikingów zachęcam do przeczytania książki pt. "Co wolisz? Wikingowie".

Czyż nie byłaby to fascynująca podróż pełna przygód?

Czy nauka historii musi być nudna? Seria "Co wolisz?" udowadnia, że nie musi.
Książka "Co wolisz? Starożytni Egipcjanie" zabiera nas w niesamowitą, pełną przygód podróż do kraju faraonów. Tutaj to czytelnik decyduje co wybrać...
- być potężnym, bogatym faraonem czy nosicielem sandałów całującym jego stopy?
- być mistrzem mumifikacji czy znawcą hieroglifów?
- małpować niczym pawian czy ostrzyć pazury jak kot?
Książka jest niezwykle zabawna, trochę ssstraszna i dostarcza mnóstwo wiedzy! Uczenie się na pamięć dat i suchych faktów jest po pierwsze nudne, a po drugie nieefektywne, ponieważ zaraz zapominamy to czego się nauczyliśmy. Wiedza przedstawiona w atrakcyjny sposób zostaje z nami na długo. Pozytywne skojarzenia, intrygujące ciekawostki, prześmieszne ilustracje oraz zabawne, nieoczywiste wyzwania ułatwiają zapamiętywanie i sprawiają, że dzieci chcą poznawać historię.

Czy nauka historii musi być nudna? Seria "Co wolisz?" udowadnia, że nie musi.
- być potężnym, bogatym faraonem czy nosicielem sandałów całującym jego stopy?
- być mistrzem mumifikacji czy znawcą hieroglifów?
- małpować niczym...

Zastanawialiście się kiedyś, chociażby na lekcjach historii, albo oglądając jakiś film, jakby to było, gdyby przyszło Wam żyć w starożytnym Egipcie?

"Co wolisz? Starożytni Egipcjanie" może nieco przybliżyć Wam takie właśnie życie, bo to Wy w tej książce decydujecie o tym, jak potoczyłoby się Wasze życie, gdybyście zdecydowali się być:
• faraonem lub nosicielem sandałów
• mistrzem mumifikacji lub znawcą hieroglifów
• żołnierzem lub pracownikiem kopalni
• piechorem lub woźnicą
• golibrodą lub kapłanem
• rolnikiem lub rybakiem

Poza tym możecie zdecydować co wolelibyście robić:
• budować grobowce czy je okradać
• zjeść strusia czy surową cebulę
• niańczyć dzieci czy gotować i sprzątać
• małpować jak pawian czy ostrzyć pazury jak kot
• zostać pochowanym w piramidzie czy grobie

Ta książka to nie tylko zabawa z odrobiną humoru, ale przede wszystkim przystępnie pokazana wiedza z zakresu historii, a w takiej formie informacje na dany temat zapamiętuje się o wiele szybciej. Jestem pewna, że tytuł spodoba się niejednemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, a nawet i na nieco późniejszym etapie, gdy następuje rozdzielenie nauki na przedmioty. W końcu od starożytności na historii się zaczyna.

Wybieranie określonych postaci, czy zawodów dało moim dzieciakom trochę śmiechu, zwłaszcza gdy wybierali nosiciela sandałów czy małpowanie 😅

• faraonem lub nosicielem sandałów
•...

Ile pamiętacie o starożytności z czasów szkolnych? Czy macie ochotę na przypomnienienie sobie fascynujących ciekawostek na temat Egiptu z odległego okresu? Czy Wasze dzieci interesuje ta tematyka?

Czytało się nam znakomicie. Dowiedzieliśmy się o zajęciach starożytnych Egipcjan, co woleli jeść, czym się leczyć, które zwierzaki trzymali jako domowych pupili, jak powstała piramida i o wiele więcej. Książka jest mądra i wiele się z synem nauczyłam.

Czy wiedzieliście, że faraon to największa szycha i najgrubsza ryba staroegipskiego światka? Czy zastanawiliście się, jaka kara czekała na rabusia grobowców? Podpowiadam, że sroga…Gotowi jesteście, aby udać się do szkoły robienia mumii lub nauki łamania kodów hieroglifów? Wiecie kim był w tamtych czasach piechur czy golibroda?
Do odkrycia macie tutaj bardzo wiele, więc zapraszam do lektury. Po poznaniu faktów, zastanowicie się nad pytaniem: “Co wolisz?”
“Być mistrzem mumifikacji czy znawcą
hieroglifów, budować grobowce czy je okradać?” Taka koncepcja sprawdza znajomość tekstu i zachęca do dyskusji oraz angażuje dziecko. Więcej pytań czeka na czytelnika 😉

Zabawnie skonstruowane wydanie i dawka dobrego humoru sprawią, że poznawanie historii stanie się prawdziwą gratką dla czytelnika, która skłoni go do nauki o starożytnych Egipcjanach. Styl pisania i ilustracje na pewno wywołają uśmiech na Waszych twarzach, a dzieci niepostrzeżenie nauczą się czegoś nowego, wzbogacą słownictwo i poznają historyczne zagadnienia.

Bardzo mocno polecam.

Kreatywna książka o starożytnym Egipcie, która przyciągnie nie jedno spojrzenie 🔥

Dzięki ciekawym i śmiesznym zestawieniom
"Co wolisz?" dzieciaki podczas czytania zabawnych opisów i wyjaśnień, zapamiętają niejeden fakt historyczny! Charakterystyczne grafiki na pewno przypadnie do gustu młodzieży.
Nie mogło zabraknąć kilku ohydnych ciekawostek 🙈

Czas na pytanie

Co wolisz?
Być mistrzem mumifikacji czy znawcą hieroglifów?

Daj znać w komentarzu 😉

Ja zdecydowanie wybieram bycie znawcą hieroglifów, czyli skrybą.
W Starożytnym Egipcie tylko nieliczni potrafili pisać i czytać w tamtych czasach, byli więc doceniani i posiadali ogromną wiedzę. Faraonowie najmowali ich do spisywania praw i swoich rozmyślań i pomysłów.

Ważne 🔥
W szkole dla skrybów uczono pisma obrazkowego, które składało się z 700 symboli z których można było zapisać wiadomość do przekazania. Do wystarczy znajomość 26 liter alfabetu, aby składać wyrazy i zdania 😉

Tego i wielu, wielu innych ciekawostek dowiecie się z tej książki. Dla mnie sporym zaskoczeniem było, że jednemu z odnalezionych Faraonów wyrobili paszport 😎 Któremu?

Tego musicie się dowiedzieć już sami.

Polecam Wam bardzo książkę
"Co wolisz? Starożytny Egipt".

Dzięki ciekawym i śmiesznym zestawieniom
Nie mogło zabraknąć kilku ohydnych ciekawostek 🙈

Czas na pytanie

Co...

Nie wiem, czy jest jakaś lepsza forma nauki historii dla dzieci niż historia z jajem. Takim jajem, że dzieci nie mogą oderwać się od książki, bo albo parskają śmiechem, albo nie mogą wyjść ze zdumienia, albo wykrzywiają buzie z głośny "bleee" 🤢

Bo co może być lepszego od całowania upoconych stop faraona? A może pysznie byłoby zjeść gnijącego rekina?

Wydawnictwo Znak Emotikon ma dla Was dwie absolutne bomby! Historia starożytnych Egipcjan i Wikingów napisana na nowo.
Dowiecie się mnóstwa informacji, poznacie przepis na mumifikację zwłok, ocenicie, czy chcielibyście być poddani próbie ognia lub próbie wody, i wierzcie - choć nie musicie, to przeczytacie te pozycje od deski do deski.

Książki z serii "Co wolisz?" przenoszą w czasy dawnych cywilizacji, o których aż tyle nie wiemy. Poznacie obyczaje, zawody, a także wielu sławnych władców. Historia podana w takiej formie zyska uznanie na niejednej lekcji.

Do lektury nie będzie trzeba przekonywać. Książki są napisane lekkim piórem, proste w przekazie. Uzupełnione zabawnymi ilustracjami i podzielone na małe partie materiału. Dla uczniów - idealne!

Wydawnictwo Znak...

Na półkach: , , , , , ,

Wyobraź sobie, że jesteś medykiem – ale nie byle jakim. Nie takim współczesnym z komputerem obok pacjenta i sztuczną inteligencją do pomocy. Jesteś medykiem i farmaceutą w jednym w Egipcie i jest rok... jest 3100 roku p.n.e. Chodzisz w sandałach, którymi są podeszwy wiązane rzemykami do nóg i jesteś niezwykle cennym (choć nie zawsze mądrym i skutecznym) docentem, jakich mało. Leczysz wszystko u każdego. Najczęściej są to siniaki i stłuczenia u tych, którzy budują piramidy. Są bolące oczy i skrzywienia kręgosłupa od pisania hieroglifów na papirusach (długich i zwijanych, jak papier toaletowy) lub odciski na dłoniach od ich wykuwania w kamieniu. Możesz mumifikować zwłoki lub doradzać swą wiedzą (ograniczoną, bo samo nabytą) w ramach eksperta (czyli „ę” i „ą” i ten tego...). Rybacy zaś proszą cię o skuteczne mydło, które zabiłoby odór ryb jakim przesiąkają dzień po dniu (po zapachu ryb każdy wyczuwa ich obecność nawet, jeśli jeszcze ich nie widzi). Zdarzają się i tacy, którzy czują klątwę na sobie (zbóje i złodzieje... co groby patroszą) i błagają o ratunek. Wtedy to masz klin (w głowie),co im zalecić i jak wypisać receptę.
Są nawet przypadki leczenia zajadów wokół ust od całowania (czasem spoconych i nieświeżych) stóp faraona. Twoi pacjenci to Egipcjanie, a że lekarz ma leczyć, to leczysz. I całe szczęście, bo lepsze to, niż całowanie stópek władcy, czy noszenie bloków i układanie ich w formę piramidy. Nie wspominając o mumifikowaniu ciał od początku do końca (i wyrzucaniu mózgu czy grzebaniu w bebechach brzucha). Medyk to był ktoś (powiedzmy). Od niego zależała kondycja ludzi, a ta była wprost proporcjonalna do (szybkości) wykonywanej pracy. Im zdrowszy był robotnik, tym szybciej harował. Nawet delikatny nieżyt żołądka mógł być kłopotliwy (tu pomagał specyfik z ogona martwej myszy i ziela łopianu).
A faraon? Ten to czasem wymyśla tak, że sandały z nóg spadają. Jego też kurujesz (czasem nawet wyciągasz z lenistwa, gdy rozrywek mu brak). Znudzony faraon to katastrofa (to jak mucha tse-tse, która bzyczy nad uchem i żądli gdzie chce i kogo chce)...
Medyk ma prestiż i renomę (i poważanie jako takie).

Jest 3100 rok p.n.e. i dzieje się, oj dzieje. Wiele się dzieje, zwłaszcza w tej genialnie napisanej książce. Clive Gifford zawiązał sobie sandały u nóg, a na głowę wcisnął opaskę ze złotą broszką (na wzór i podobieństwo faraona),zarzucił na siebie prześcieradło i zasiadł do hieroglifów (a raczej hieroglifopisania, czy innego hieroglifów rycia). „Co wolisz?” pyta autor, „Kim chcesz być?” docieka. Wybieraj, a jest w czym. W starożytnym Egipcie było wiele opcji i możliwości. Niewielu wybiło się ponad przeciętność (jak choćby Tutenchamon, czy Nefretete) ale nie sięgajmy zbyt wysoko.
Ta książka jest... wspaniała. Skrywa w sobie i zabawę i śmiech i naukę. Podczas czytania przechodzi transformację dopasowując się do ciebie – dziecko zauważy coś innego, niż dorosły, ale... śmiech i tak ogarnie każdego. Wymyka się poczucie realizmu, bo oto wybierasz mumifikację zmarłych i masz ręce pełne roboty (a raczej pełne metrów bandaża).

To niebywała perełka wydawnicza, która wymaga wyróżnienia na podium. Wyniesienia na sam szczyt piramidy. Ona prosi się o uwagę. Przyciąga i bawi. Śmieszy rysunkami i tekstem.
Niebywała.
To bezsprzecznie książka do której będziesz wracać.

#agaKUSIczyta

"Co wolisz? Starożytni Egipcjanie" Cliva Gifforda jest książką, która zdecydowanie zachęca do zgłębienia historii. Stanowi naukę przez zabawę, a taka nauka jest najbardziej efektywna.
W książce znajdziemy wiele cennych informacji przekazanych w przystępny sposób. Często z dużą dawką humoru. Poznamy żywot faraonów, rolników czy budowniczych piramid. Zobaczymy jakich leków używali starożytni Egipcjanie albo co władcy zabierali ze sobą w pośmiertną podróż.
Książka jest po części interaktywną przygodą, ponieważ to czytelnik wybiera co woli i może czytać tylko tę część, która go zainteresuje. Całość zwieńczają komiksowe, humorystyczne rysunki.
Książka ta rozbudza ciekawość w młodym czytelniku. Córka od razu po lekturze chciała zobaczyć wszystko na zdjęciach i dowiedzieć się czegoś więcej, wiec od kilku dni tematem numer jeden jest Egipt.
Polecamy!
Współpraca reklamowa