Eden - It's an Endless World! #4

Okładka książki Eden - It's an Endless World! #4 Hiroki Endo
Okładka książki Eden - It's an Endless World! #4
Hiroki Endo Wydawnictwo: Kotori Cykl: Eden - It''s an Endless World! (Kotori) (tom 4) komiksy
komiksy
Eden - It''s an Endless World! (Kotori) (tom 4)
エデン イッツアンエンドレスワールド #4
Kotori
2022-02-25
2022-02-25
Tomasz Molski
2 w 1 twarda cyberpunk seinen androidy/cyborgi nagośc przemoc sex ameryka azja przyszłość

2021

Poprzednie tomy serii były mocno skoncentrowane na akcji i ukazaniu cyberpunkowego klimatu dzieła. Pewne scenariuszowe zmiany zaczęły zachodzić w tomie trzecim. Manga Eden Tom 4 kontynuuje ten trend i sporą uwagę odbiorcy skupia na życiu i codziennych problemach głównego bohatera serii (Eliah). Obserwujemy tutaj jak mocno się on zmienia, głównie za sprawą jego związku z Heleną, piękną prostytutką o niezwykle silnym charakterze.

Hiroki Endo w kreślonej przez siebie historii nie jest jednak monotematyczny i nie poświęca całego dzieła wyłącznie Eliahowi. Śmiało można wręcz napisać, że wykorzystuje on tę postać do ukazania mrocznego, brutalnego i złożonego świata. Rzeczywistości, w której przemoc odgrywa bardzo ważną rolę i staje się jedną z możliwości rozwiązywania różnorakich problemów. Autor w intrygujący sposób analizuje w ten sposób mroczną stronę ludzkości i pokazuje jak różnorakie uzależnienia (od władzy, pieniędzy, narkotyków),potrafią być destrukcyjne. Treść jest bardzo rozbudowana i jednocześnie świetnie napisana. Dojrzały czytelnik powinien więc docenić złożoności scenariusza, który w wielu swoich momentach potrafi zaskoczyć.

W fabule znajdziemy również całkiem pokaźną retrospekcję przeszłości Pedro Octavio. Człowieka odgrywającego kluczową rolę w prezentowanej tutaj historii. Jednostki, która kiedyś kierowała się honorem, odwagą i godnością. Świat jednak brutalnie zweryfikował jego ideały i pozostawił tylko pustą skorupę skłonną do sadyzmu i przesadnego okrucieństwa. Tym właśnie wątkiem autor stara się uświadomić czytelnika, że to społeczeństwo psuje ludzi i potrafi ono mieć destrukcyjny wpływ na człowieka.

Chyba jeden z najmocniejszych tomów. Pozytywne emocje mieszają się z tymi negatywnymi. Bohater zabija, ma wyrzuty sumienia, zakochuje się i stara się dalej żyć normalnie. Pierwsza część skupia się na przemocy (oryginalny tom 7),a druga jest skupiona na erotyce. Wszystko jest poprowadzone w mistrzowski sposób a dodatkowo z humorem. Oby tak dalej.

SEKS I PRZEMOC

Czwarty zbiorczy tom „Edenu” (czyli siódmy i ósmy normalnej edycji) to rzecz spokojniejsza pod względem akcji, od poprzednich części. Jednocześnie to tom jeszcze bardziej nastawiony na bohaterów i emocje, nawet romantyczne (choć częściej erotyczne) uniesienia, dzięki czemu mocniej przemawia do czytelników. I robi równie dobre, jeśli nie lepsze nawet wrażenie, niż części dotąd wydane.

Pora poznać przeszłość Pedro, gangstera, o którym jak najwięcej chce dowiedzieć się Elijah. Nadchodzi też czas nieoczekiwanych i niepewnych sojuszy, walk przestępców i… cieplejszych uczuć. Dokąd jednak to wszystko zmierza?

Jak pisałem, na wstępie, ten tom „Edenu” jest spokojniejszy. Jest też bardziej nastawiony na relacje między bohaterami, uczucia, codzienność. I jest tu więcej jeszcze erotyki, niż dotychczas. Czasem podanej nawet w zabawny sposób – mówię tu zarówno o głównej treści, jak i bonusie w postaci skeczy z erotycznymi scenkami. Dzięki temu rzecz jest bliższa życia, ludzi, bardziej pozwala identyfikować się z postaciami, a także wciągnąć w wydarzenia. Te postacie zresztą skrojone są dobrze, wielowymiarowo, mając mnóstwo cech pozytywnych i negatywnych, tak że ciężko jest polubić kogoś bez zastrzeżeń. I to się ceni.

SEKS I PRZEMOC

Historia jest zgrabnie kontynuowana niestety klimat cyberpunka zostaje gdzieś w tyle. Całościowo dalej coś niesamowitego.

1931

Tutaj to się działo. Narkotyki, przemoc, strugi krwi i wszechobecne stosunki.(wszelkiego rodzaju).

• Manga
  • Mangi