Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processer

Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "J.P. Fantastica Deluxe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Kōkaku Kidōtai 1.5: Human-Error Processer
83-89505-90-8
cyberpunk, manga
komiksy
Moonlight

Kontynuacja "Ghost in the Shell"... "Powiększony 50 tysięcy razy neurochip typu rozrostowego, który został stworzony w tzw. miasteczku naukowym Harima w 1998 roku. Z powodu przerostu, komórki zaczynają obumierać - na całej przestrzeni układu widoczne są pęknięcia włókien nerwowych. Aksony sięgają aż po terminale zbudowane między innymi z pochodnej polistyrenu pokrytego galaktozą i oplatają...

Kontynuacja "Ghost in the Shell"...

"Powiększony 50 tysięcy razy neurochip typu rozrostowego, który został stworzony w tzw. miasteczku naukowym Harima w 1998 roku. Z powodu przerostu, komórki zaczynają obumierać - na całej przestrzeni układu widoczne są pęknięcia włókien nerwowych. Aksony sięgają aż po terminale zbudowane między innymi z pochodnej polistyrenu pokrytego galaktozą i oplatają cieniutką błonę, na którą owe terminale zostały nadrukowane. W tym samym miesiącu, w którym stworzono neurochip, medycyna wykorzystująca mikromaszyny w "cyber-mózgach wspomagających" oraz ogromny kapitał z mediami na czele, połączyły się w sieć. Spowodowało to koncentrowanie się technologii cyber-mózgów na urządzeniach opartych na mikromaszynach - w roku 2028 neurochipy znajdują szerokie zastosowanie w dziedzinach sztucznej inteligencji (SI) oraz robotyki. Dlaczego właśnie teraz wyciągamy sprawę zasobów krzemu?

Nawodna metropolia Newport City w prefekturze Shinhama.
2029.03.05".

Takim wstępem rozpoczyna się jeden z najbardziej znanych komiksów japońskich lat 90., "Ghost in the Shell", Masamune Shirow. Był on, a w zasadzie jego filmowa adaptacja o tym samym tytule (polski tytuł: "Duch w pancerzu", emisja: Canal Plus, reż. Mamoru Oshii), koniem pociągowym dla mangi w krajach Zachodnich. Autor wykorzystał w swojej pracy wcześniejsze doświadczenia. Uważny czytelnik dostrzeże w "Kokaku Kidotai" (japoński tytuł) rozwinięcie wątków chociażby z "Appleseeda", w którym równie istotną rolę odgrywało tło społeczno-polityczne rozgrywających się wydarzeń. To konflikty polityczne determinują zachowania głównych bohaterów (Motoko "Major" Kusanagi i Bato). Shirow umieszcza fabułę po dwóch kolejnych wojnach światowych (III i IV), kiedy to twory państwowe z Azji, pod przywództwem Japonii, odgrywają kluczową, globalną rolę. Aby utrzymać istniejący reżim polityczny potrzebne są elitarne oddziały policyjne, nazywane "Shell". Do ich zadań należy walka z grupami terrorystów i wszelakimi zagrożeniami wewnętrznymi. Większość członków "Shella" posiada zaimplementowane neurochipy opracowane w 1998 roku przez Harima Science City, znacznie poszerzające ich zwykłe, "ludzkie" umiejętności.

Komiks "Ghost in the Shell" ukazywał się w formie serii luźnych epizodów w "Pirate Edition", magazynie wydawnictwa Kodansha w latach 1989-1990. Kolorowych trzydzieści sześć stron powstało specjalnie dla wydawnictwa książkowego, stając się niejako łącznikiem pomiędzy kolejnymi wydarzeniami. Wbrew temu, co pokazał Mamoru Oshii w swojej adaptacji filmowej, komiks nie przedstawia aż tak ponurej wersji zdarzeń i wyraźnie widać jego ukierunkowanie na młodzieżową widownię.

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana japońskiej popkultury, zaś cała reszta powinna się przy "Ghost in the Shell" doskonale bawić.

Wkp | 2013-05-27

Z PUDŁA WYGRZEBANE, CZ XXI

Ghost in The Shell 1,5 to zbiór czterech historii o losach Sekcji 9 po odejściu Motoko. Historii samodzielnych i niepowiązanych w żaden znaczący sopsób z poprzednim tomem.

W pierwszej z nich "Fat Cat" 9 prowadzi śledztwo w sprawie śmierci pewnego bogacza, którego ciałem ktoś nadal kieruje, podejmując za niego zanczące decyzje.

W drugiej, "Drive Slave" śledztwo 9 przecina się ze śledztwem Motoko o wreszcie na łamach, choć na chwilę gości nasza pani Major.

W trzeciej "Mines of Mind" dochodzi do serii morderstw ludzi posiadających na ramieniu identyczny tatuaż.

A w ostatniej, "Lost Pat", w wypadku ginie pewna dziewczyna. Razem z nią śmierć ponoszą pracownicy sekcji 6, którzy ją uprowadzili. Tylko po co właściwie?

GitS 1,5 nie jest wielkim dizełem i to trzeba powiedzieć już na początku, ale wart jest poznania, jako idealny pomost pomiędzy cz1 a 2. Jako pomost nie tylko fabularny, ale tez i artystyczny. Autor bowiem jeszcze trysuje tu, jak w 1 ale już...

dehira | 2015-02-23

Sięgnęłam po tą mangę po wielu latach od pierwszego przeczytania (wtedy bez fajerwerków to było) i mnie po prostu zachwyciła. Kadry pełne rysunków, tła wspaniałe i drobiazgowe, a równocześnie autor ani myślał cyzelować szczegóły - są rysowane niewymuszenie pięknie. Poświęca rysunkowi tylko tyle czasu ile trzeba, bez pieszczenia.
Historia interesująca, w miarę szybka, bohaterowie mają okropne nosy i przemawiające do mnie poczucie humoru - naturalne i troszkę złośliwe :)
Wciągnęłam się!
A przypisy autora pod kadrami to majstersztyk - wczuł się w rolę i wyjaśnia czytelnikowi wszystko co rysuje, zasady działania sprzętów i akcję między kadrami, której nie narysował, bo szkoda mu było czasu. Na widok kolejnego przypisu uśmiech sam wypełzał na twarz.
Podsumowując - świetnie się bawiłam czytając ponownie Ghosta 1.5. I nawet się nie spodziewałam, że tak będzie. Nie żałuję ani chwilki spędzonej z tą lekturą.

Piotr | 2015-07-20
Na półkach: Komiksy, Przeczytane

O ile pierwszy tom GitSa ubóstwiam, ten jest dla mnie po prostu dobrym czytadłem. Ani to nie jest arcydzieło, ani nie jest to złe. Po prostu przyjemnie się to czyta.

mjkuna | 2016-01-30

Znacznie lepsze niż GITS 2, mimo że składa się wyłącznie z nowelek opowiadających o sprawach sekcji 9. Zdecydowanie w stylu starego dobrego Ghost in the Shell ;) Rysunek świetny, nie przesadzony, ale bardzo szczegółowy. Strony kolorowe nie toną pod warstwami przetrawionymi przez komputer. Ogólnie polecam nie tylko fanom cyberpunku i science fiction.

Mariusz Kornatka | 2016-11-13
Na półkach: Manga, Przeczytane