Eden – It’s an Endless World! #9

Okładka książki Eden – It’s an Endless World! #9 Hiroki Endo
Okładka książki Eden – It’s an Endless World! #9
Hiroki Endo Wydawnictwo: Kotori Cykl: Eden - It''s an Endless World! (Kotori) (tom 9) komiksy
komiksy
Eden - It''s an Endless World! (Kotori) (tom 9)
エデン イッツアンエンドレスワールド
Kotori
2023-01-01
2023-01-01
Tomasz Molski
2w1 manga cyberpunk seinen nagość przemoc androidy/cyborgi

Iście epickie i odjechane zakończenie. Jednocześnie szczęśliwe zakończenie, i tragiczne. Autor przedstawia ludzkość jednocześnie jako wspaniałą cywilizację, ale pełną wad i skłonną do przemocy.
Jedna z najlepszych mang jakie czytałem i jednocześnie pełna zakończona historia prowadzana przez wszystkie tomy na jednakowym wysokim poziomie.
Polecam.

Polecam.

2020

POPKulturowy Kociołek:

Fabularnie (bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły scenariusza) tomik można podzielić na dwie różniące się od siebie części. Pierwsza skupia się na wątku zemsty. Autor świetnie łączy bardziej złożoną treść z masą wyrazistej akcji. Nie brakuje tu bowiem strzelanin, wybuchów, wszechobecnej śmierci czy bardziej rozbudowanych dialogów. Scenarzysta nie stara się jednocześnie na siłę dorabiać do owej „zemsty” jakiejś większej ideologii, prezentując ją jako czysty przejaw ludzkich emocji (które nie potrzebują dodatkowych rozbudowanych wyjaśnień).

Wielbiciele złożonej opowieści z masą niejednoznacznych wątków z pewnością będą zachwyceni dalszą częścią tomiku. Autor skupia się tu na poważnym zagrożeniu naszej planety, co musi prowadzić do radykalnych i zdecydowanych działań (niezależnie od ich konsekwencji). Kolejne strony mangi to dawka naukowej treści pokroju czarnych dziur, ciemnej materii, zmian klimatycznych itp. Wątki te są ciekawe, ale jest ich tu na tyle dużo, że momentami potrafią mocno przytłoczyć czytelnika. Obok tego pojawia się również trochę akcji (dokończenie wątków z początku tomu) pełni tu ona jednak rolę mało istotnego dodatku dziejącego się gdzieś w tle. Do tej części mangi można mieć również pewne jakościowe zastrzeżenia. Autorowi zdarza się tu urywać niektóre wątki czy pokazywać je w sposób mocno skrótowy. Pojawiają się tu na przykład momenty przeskoków czasowych, bez wyjaśnienia co działo się pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami.

POPKulturowy Kociołek:

IT’S A END OF THE EDEN

No i koniec. Szkoda, żal, bo „Eden” to naprawdę świetna seria była, ale z drugiej strony fajnie, że całość dostaliśmy w miarę szybko i w dobrym tempie mogliśmy to wszystko doczytać do końca. A jaki to koniec? Bardzo dobry, co tu dużo mówić, w dobrym stylu splatający wszystko w jedną całość, a w samym ścisłym finale wchodzący w klimaty, które po prostu uwielbiam, a które świetnie dopełniły „Eden”.

Koloid się rozrasta. Powstaje z niego wieża sięgająca samego kosmosu. Pytanie jednak czym tak właściwie jest i co niesie dla ludzkości? Gdy jedni widzą w nim jedyną szanse na życie wieczne, dla innych jest to coś, co należałoby powstrzymać. Jeszcze inni zaś, mimo osobliwości całej sytuacji, starają się wieść normalne życie – a przynajmniej normalne, jak na ten świat, te czasy i okoliczności. Kto ma rację? I czym to wszystko się skończy?

IT’S A END OF THE EDEN

1920

I to było coś!
Z sensem, ponadczasowa manga. Jedna z lepszych tytułów na polskim rynku. Polecam, ale osobom dorosłym i wyrozumiałym.

I to było coś!

• Manga