Najważniejsza

Novae Res
2022-02-22
2022-02-22
9788382197143

Muszę na wstępie napisać, że jeżeli są tutaj osoby, które nie czytały pierwszej i drugiej części książek Jana Śleszyńskiego to polecam najpierw nadrobić, bo tutaj będzie spam tego, co się stało i jak skończył się dany incydent, o jakim czytałeś/łaś w poprzednich książkach. Uwielbiam pisać o autorach, którzy są z Kołobrzegu lub okolic. Dziś przedstawiam Jana Śleszyńskiego i jego trzeci tom pt. „Najważniejsza”, w której okazuje się, że wszystko to, na co przyszło czekać może się spełnić. Jestem zdania, że mojemu pokoleniu, czyli 82 i młodszemu żyje się jak pączek w maśle, ponieważ ominęła nas wojna, o jakiej mówili mi rodzice i dziadkowie. Jakie było życie, gdzie jedzenie było na kartki? Ile trzeba było wystać się w kolejce za czymś konkretnym do jedzenia, jakie znajomości pomogły załatwić np. szybsze wydanie wniosku o paszport? Życie Michała i Oli oraz i malusiej Ewci nabiera rumieńców, ale…. Podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem Michał Rogiński będzie miał trudny orzech do zgryzienia zresztą tak jak Ola. Nie będę spoilerować, bo właśnie cała frajda w odkrywaniu tego samemu, ale od pierwszego tomu, czyli „Czyszczenie broni” zakochałam się z bohaterach, jakich wykreował nasz autor.

Dopingowałam Michała do walki o własne dobre życie, mocno zdziwiła mnie sytuacja, jaka została wymuszona na młodych rodzicach, czyli wyjazd do Francji, żeby ratować córkę. I gdy już myślisz, że gorzej być nie morze nagle wpada na ciebie kubeł zimnej wody i daje stajesz do walki, ale jaka jest cena, którą możesz zapłacić tego dowiesz się czytając tę część. Polska 1989 i cała masa ludzi, którzy walczą o lepszy kraj, ludzi, którzy nie godzą się na takie traktowanie. Szkoda, że takich lekcji historii nie ma w szkołach, bo jestem pewna, że żadnej czwórki, by nie było, lecz same szóstki. Informacje o naszym kraju i tego, jak się żyje oraz te zawarte w książce były widziane przez naszego autora, więc wszystko jest prawdziwe no może oprócz bohaterów, ale zapytajcie dziadków albo rodziców z tych starszych roczników, jakie były czasy w kraju, gdzie w sklepie na półkach był ocet i musztarda lub coś innego.

Moim ulubionym tomem jest ten pierwszy ze względu na to, że dopiero poznajesz bohaterów, dopiero odkrywasz ich charaktery, i to jest według mnie fascynujące. Opisów książki jest dużo i bardzo zachęcam do poznania tego, o czym jest książka. Zapraszam do poznania i przeczytania trzeciego tomu. Dla mnie must have. Mam nadzieję, że kiedyś wyjdzie audio pierwszego tomu oraz że wydawnictwo Novae Res przysposobi (czy jak to tam się nazywa) 1 tom i okładki, druk, styl będzie taki sam.

Polityka, ekonomia i dramat młodego małżeństwa w przełomowym 1989 roku, wszystko to w książce, którą można sklasyfikować, jako powieść historyczna lub obyczajowa, a nawet jako melodramat. Doskonale się czyta dzięki wspaniałej fabule. Dla osób starszego pokolenia jest wspomnieniem młodości, a dla młodych opisem życia w końcowych latach PRL-u, które wydają się niewiarygodne. Jedna z niewielu ostatnio przeczytanych książek które gorąco polecam.

NAJWAŻNIEJSZA - Jana Śleszyńskiego to znakomicie napisana książka obrazująca dzieje Polski w czasie przemian ustrojowych i społeczno-politycznych w naszym kraju po roku 1989. Są w niej śmiałe i pięknie przedstawione wątki erotyczne oraz trzymające czytelnika w napięciu wątki kryminalne. Losy majora Wojska Polskiego, Michała Rogińskiego ze wszech miar zasługują na baczną uwagę wszystkich czytelników zainteresowanych najnowszą historią naszej Ojczyzny. Znając przedstawione w niej wydarzenia z autopsji, z czystym sercem polecam NAJWAŻNIEJSZĄ wszystkim amatorom dobrej książki i życzę przyjemnej lektury.

NAJWAŻNIEJSZA. Miłość? Ojczyzna? Służba? Żona? Córka?
Za mną lektura cudownej powieści obyczajowej, rozgrywającej się na przełomie upadku komuny w Polsce. Rok 1989 jest mi szczególnie bliski, ponieważ wtedy się urodziłam. Jak się żyło Polakom, którzy wiedli dorosłe życie w tym czasie?
Książka NAJWAŻNIEJSZA opowiada o losach Michała i Oli, szczęśliwego małżeństwa i ich córki Ewy. Niestety zostali rozdzieleni przez system i panie żyją we Francji. Czy uda im się znów połączyć rodzinę? Ile nieszczęść może spaść na jedną parę? Ich związek przeszedł niejeden sprawdzian i przetrwali dzięki myśleniu, „że teraz będzie już tylko lepiej”.
Książkę cenię za opowieść o niezłomnych ludziach i niezłomnej miłości. Michał wie, czym dla niego jest szczęście i potrafi do niego dążyć za wszelką cenę.
W powieści znajdziemy także świetny opis tego, jak kraj zmieniał się i z komunistycznej rzeczywistości przeobrażał się w kapitalistyczną Polskę.
NAJWAŻNIEJSZA to książka, którą przeczytałam z wielką przyjemnością i serdecznie polecam (także poprzednie części) - ale nie trzeba ich znać, by mieć przyjemność z tej lektury!

NAJWAŻNIEJSZA. Miłość? Ojczyzna? Służba? Żona? Córka?

Przeczytałem z ciekawością opowieść o czasach które dobrze
pamiętam. Główny bohater zdaje się być z mojego rocznika. Muszę
przyznać, że autor bardzo prawdziwie przedstawia ten okres z historii
Polski. Co prawda takich dramatów jak Michał Rogiński, (postać, z
którą co prawda nie utożsamiam się, ale wzbudziła moją sympatię)
sam nie przeżywałem, jednak są one bardzo prawdopodobne. Ona
zarabiająco duże pieniądze za granicą, on jako oficer WP nieźle
wynagradzany, wydawałoby się, że żyli na wysokim poziomie. Jednak
brakowało im tego co mieli ich znajomi, a mianowicie nie mogli być
razem „ Jak będzie trzeba, to będę wystawała w kolejkach, by kupić
kawałek mięsa na obiad i jajka na śniadanie, które w niedzielę podam
mu do łóżka” – oto życzenia wypowiedziane przez żonę, której
marzeniem było, nie dostatnie życie na obczyźnie, a może skromne,
ale wspólne w kraju. Po przeczytaniu książki tytuł „Najważniejsza”
będzie dla wszystkich oczywisty. Warto przeczytać.

Przeczytałem z ciekawością opowieść o czasach które dobrze
pamiętam. Główny bohater zdaje się być z mojego rocznika. Muszę
przyznać, że autor bardzo prawdziwie przedstawia ten okres z historii
Polski. Co prawda takich dramatów jak Michał Rogiński, (postać, z
którą co prawda nie utożsamiam się, ale wzbudziła moją sympatię)
sam nie przeżywałem, jednak są one bardzo...

Bardzo dobra powieść o życiu w realiach końcówki lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Powieść o miłości, wierności i pokonywaniu życiowych zakrętów. Świetnie napisana, bardzo dobrze się ją czyta z dużym zainteresowaniem co do dalszego biegu wydarzeń. Autor w sposób wierny, przedstawia atmosferę okresu transformacji ustrojowej w naszym kraju. Gorąco zachęcam do przeczytania tej książki - w mojej ocenie może ona być doskonałym materiałem na scenariusz filmu.

Książka "Najważniejsza " to trzecia część losów Michała Rogińskiego. Każda z tych książek opowiada o bardzo ciekawych czasach historii Polski. Ta książka przenosi nas w rok 1989, czasy okrągłego stołu i Lecha Wałęsy. Niesamowite dzieje, lata mojej mamy, temu wzbudziła ta książka we mnie jeszcze większą ciekawość. Były to czasy absurdów, a zarazem prostoty. Wiele radości wśród ludzi i przyjaźni. Była również nienawiść i szpiegostwo, donosicielstwo itp.

Bardzo wysoko oceniam każdą książkę, bo napisana jest cudownym językiem i opowiada historię młodych ludzi, którzy próbują się odnaleźć w tamtych warunkach. Wielokrotnie sięgają po różne środki, aby móc je jakoś przeżyć. Uwielbiam głównych bohaterów i bardzo im dopingowałam. Stali się dla mnie niezmiernie bliscy, a przeżyli wiele w swoim życiu.

W poprzedniej części Ola wraz z córką musiała opuścić Michała i przeprowadzić się do Francji, by móc leczyć ich bardzo chorą córeczkę. W tej książce będzie pokazana wielka walka o to, oby mogli wrócić do siebie.

Walka ta, to cały marsz pod wielką górę, gdzie pełno będzie pułapek, nie raz wydających się niemożliwych do przejścia. Nie raz uroniłam łzę nad tym małżeństwem, podziwiając ich wielką miłość, która tak bardzo walczy o to, by być razem. Nic nie jest w stanie ich rozdzielić. Nie ma znaczenia, ile nie są razem i gdzie się znajdują, ich miłość jest ciągle niezwyciężona.

Ta książka, to nie jest standardowy romans, mimo że główny cel to, aby miłość rodziny zwyciężyła. Książka przeplata dużo problemów z tamtych czasów z papirologią, kolejek do pustych sklepów z kartkami w dłoni, problemy ze służbą zdrowia itd.

"Najważniejsza" to poruszająca opowieść o wierności, zaufaniu, sile, która nigdy nie słabnie i naszej ojczyźnie, która przechodzi wielkie zmiany.

Wspaniała książka 🤗

Wspaniała książka 🤗

Świetna. Przypominają mi się tamte czasy. Było w nas tak wiele nadzei i optymizmu. Wydawało się, że tak będzie już zawsze.

Ujęła mnie prostotą języka i wspaniałą fabułą. Dawno nie czytałam tak pięknie opisanej miłości małżeńskiej, podkreślam "małżeńskiej", bo jest tam troska o drugą osobę, wierność i oddanie. Serdecznie polecam.

• Wydawnictwo Novae Res
  • Dostałam w prezencie