Polityk dwóch epok. Działalność publiczna Tadeusza Matuszewicza (1765—1819)

Okładka książki Polityk dwóch epok. Działalność publiczna Tadeusza Matuszewicza (1765—1819) Dominika Rychel-Mantur
Dominika Rychel-Mantur Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego historia
historia
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
2021-01-01
2021-01-01
Tadeusz Matuszewicz Księstwo Warszawskie

Sięgając po tę książkę nie wiedziałam kompletnie kim jest omawiana w niej postać. Jakoś w poprzednich latach edukacji nigdy o niej nie słyszałam. Tadeusz Matuszewicz okazał się postacią bardzo interesującą, nietuzinkową, o której czytało mi się z przyjemnością. Czuję, że dużo z tej pozycji wyniosłam i zapamiętałam. Zmieniłam też poprzez nią poglądy na inne czołowe postacie epoki Księstwa Warszawskiego, m.in. na osobę księcia Józefa Poniatowskiego.

Super pozycja. Bogate źródła, piękna czcionka fajne profesjonalne fotografie i ich wybór. Praca popularyzująca postać niewątpliwie o dużych zasługach dla kraju, który znalazł się w niezbyt ciekawej sytuacji.

Wspomniana pozycja to rozprawa doktorska poświęcona Tadeuszowi Matuszewiczowi, który był między innymi ministrem skarbu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, a swoją karierę polityczną rozpoczynał podczas Sejmu Czteroletniego. Praca jest podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy z nich dotyczy lat młodości oraz działalności w czasach istnienia Rzeczypospolitej, gdzie poznajemy jego rolę w powstaniu Konstytucji 3 Maja. Druga część poświęcona jest czasom od wojny polsko-austriackiej do początków wojny z Rosją. Autorka omawia tutaj pracę Matuszewicza w Rządzie Centralnym Tymczasowym Wojskowym Obojga Galicji oraz w Księstwie Warszawskim. Warto zauważyć, że na tle jego działalności można dostrzec szereg ciekawych wydarzeń jak udział w deputacji do Napoleona, wpływ na rozmowy pokojowe w 1809 roku dotyczące Galicji, politykę finansową Księstwa Warszawskiego. Trzeci rozdział jest o tyle ciekawy, że dotyczy końcowych lat Księstwa oraz pierwszych Królestwa Polskiego. Autorka porusza tutaj również koncepcje dotyczące kształtu państwa w rozmowach z carem Aleksandrem oraz ostatnie lata życia polityka. Biografia nie przedstawia Matuszewicza jako osobę kryształową. Należał on do grupy osób, których kariera polityczna została brutalnie przerwana przez III rozbiór Polski, ale jednocześnie była to osoba wchodząca w skład koterii Czartoryskich i reprezentowała określony obóz polityczny i konkretne poglądy pasujące jego mocodawcom. Sama postać jest jednak dość ciekawa, a biografia wartościowa, bo autorka poza źródłami polskim dotarła też do archiwaliów francuskich, niemieckich i litewskich .

• Biografie/autobiografie
  • Epoka napoleońska