Polityk dwóch epok. Działalność publiczna Tadeusza Matuszewicza (1765—1819)

Okładka książki Polityk dwóch epok. Działalność publiczna Tadeusza Matuszewicza (1765—1819) Dominika Rychel-Mantur
Okładka książki Polityk dwóch epok. Działalność publiczna Tadeusza Matuszewicza (1765—1819)
Dominika Rychel-Mantur Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego historia
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788322641255
Tagi:
Tadeusz Matuszewicz Księstwo Warszawskie
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1092
330

Na półkach:

Sięgając po tę książkę nie wiedziałam kompletnie kim jest omawiana w niej postać. Jakoś w poprzednich latach edukacji nigdy o niej nie słyszałam. Tadeusz Matuszewicz okazał się postacią bardzo interesującą, nietuzinkową, o której czytało mi się z przyjemnością. Czuję, że dużo z tej pozycji wyniosłam i zapamiętałam. Zmieniłam też poprzez nią poglądy na inne czołowe postacie epoki Księstwa Warszawskiego, m.in. na osobę księcia Józefa Poniatowskiego.

Sięgając po tę książkę nie wiedziałam kompletnie kim jest omawiana w niej postać. Jakoś w poprzednich latach edukacji nigdy o niej nie słyszałam. Tadeusz Matuszewicz okazał się postacią bardzo interesującą, nietuzinkową, o której czytało mi się z przyjemnością. Czuję, że dużo z tej pozycji wyniosłam i zapamiętałam. Zmieniłam też poprzez nią poglądy na inne czołowe postacie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1020
1011

Na półkach:

Super pozycja. Bogate źródła, piękna czcionka fajne profesjonalne fotografie i ich wybór. Praca popularyzująca postać niewątpliwie o dużych zasługach dla kraju, który znalazł się w niezbyt ciekawej sytuacji.

Super pozycja. Bogate źródła, piękna czcionka fajne profesjonalne fotografie i ich wybór. Praca popularyzująca postać niewątpliwie o dużych zasługach dla kraju, który znalazł się w niezbyt ciekawej sytuacji.

Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , ,

Wspomniana pozycja to rozprawa doktorska poświęcona Tadeuszowi Matuszewiczowi, który był między innymi ministrem skarbu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, a swoją karierę polityczną rozpoczynał podczas Sejmu Czteroletniego. Praca jest podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy z nich dotyczy lat młodości oraz działalności w czasach istnienia Rzeczypospolitej, gdzie poznajemy jego rolę w powstaniu Konstytucji 3 Maja. Druga część poświęcona jest czasom od wojny polsko-austriackiej do początków wojny z Rosją. Autorka omawia tutaj pracę Matuszewicza w Rządzie Centralnym Tymczasowym Wojskowym Obojga Galicji oraz w Księstwie Warszawskim. Warto zauważyć, że na tle jego działalności można dostrzec szereg ciekawych wydarzeń jak udział w deputacji do Napoleona, wpływ na rozmowy pokojowe w 1809 roku dotyczące Galicji, politykę finansową Księstwa Warszawskiego. Trzeci rozdział jest o tyle ciekawy, że dotyczy końcowych lat Księstwa oraz pierwszych Królestwa Polskiego. Autorka porusza tutaj również koncepcje dotyczące kształtu państwa w rozmowach z carem Aleksandrem oraz ostatnie lata życia polityka. Biografia nie przedstawia Matuszewicza jako osobę kryształową. Należał on do grupy osób, których kariera polityczna została brutalnie przerwana przez III rozbiór Polski, ale jednocześnie była to osoba wchodząca w skład koterii Czartoryskich i reprezentowała określony obóz polityczny i konkretne poglądy pasujące jego mocodawcom. Sama postać jest jednak dość ciekawa, a biografia wartościowa, bo autorka poza źródłami polskim dotarła też do archiwaliów francuskich, niemieckich i litewskich .

Wspomniana pozycja to rozprawa doktorska poświęcona Tadeuszowi Matuszewiczowi, który był między innymi ministrem skarbu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, a swoją karierę polityczną rozpoczynał podczas Sejmu Czteroletniego. Praca jest podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy z nich dotyczy lat młodości oraz działalności w czasach istnienia Rzeczypospolitej, gdzie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    5
  • Biografie/autobiografie
    1
  • Epoka napoleońska
    1
  • Biblioteka
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne