Muza z zaścianka

Okładka książki Muza z zaścianka Honoré de Balzac
Okładka książki Muza z zaścianka
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
Wolne Lektury
Muse du département
Wolne Lektury
2013-01-01
2013-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński

Nie można nie docenić dbałości i estetyki w doborze słów, jednak odbiór treści zawartej w "Muzie z zaścianka" mnie wymęczył emocjonalnie i intelektualnie. Początkowe zaintrygowanie tytułem przygasało z każdą stroną.

Świetna książka o wielkiej miłości, zachwyca mądrość i dobroć głównej bohaterki.. W tle opis francuskiej prowincji, Paryża. Ciekawie napisana. Polecam. Tylko, jeśli ktoś naprawdę kochał jest w stanie zrozumieć... Ta książka jest hołdem złożonym George Sand.

Tym razem trafiłam na nieco przygnębiającą i niemal pozbawioną balzakowskiego humoru i przekory część Komedii Ludzkiej.

"Dama z zaścianka" opowiada losy (początkowo) zaledwie siedemnastoletniej Diny, która przez sytuację życiową zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym mężczyzną, któremu w życiu udało się zgromadzić ładny majątek, a który to pragnie czegoś więcej- prestiżu i posłuchu w społeczeństwie.

Balzac przedstawia prowincję jako miejsce, w którym piękna i zdolna kobieta więdnie niczym kwiat zmuszony do życia w niesprzyjających warunkach. Zaścianek zostaje pokazany jako zupełnie inny, gorszy świat, w odniesieniu do Paryża. Świat bez perspektyw, zamknięty na rozwój jednostki, ograniczony przez uprzedzenia wiejskiego społeczeństwa.

Irytował mnie obraz Diny- z jednej strony zdolnej pisarki, kobiety z gustem i wyczuciem piękna, a mimo to ślepej na nieczułość mężczyzn wobec niej i naiwnie oddanej. Bohaterka daje się zmanipulować, ale co gorsza trwa w swoim zaślepieniu i zbyt długo przyjmuje bezrefleksyjną postawę.

Co ciekawe, Dina de la Baudraye jest wzorowana na prawdziwej postaci, koleżance po fachu Balzaca- George Sand-pisarce tworzącej (podobnie jak główna bohaterka) pod męskim pseudonimem, a prywatnie kochance Chopina.

Dina opuszcza męża i chce żyć z ojcem jej dziecka.

Dina opuszcza męża i chce żyć z ojcem jej dziecka.

Balzac po raz kolejny przedstawia historię zakochanej kobiety. Jakżeby inaczej! Tym razem rozkwita ona na francuskiej prowincji, a więdnie na paryskich chodnikach. Kontrast tych scenerii oraz literackie zapędy jej bohaterów to kluczowe elementy "Muzy z zaścianka".

Cała akcja koncentruje się wokół Diny Piedefer. Bardzo pięknie pisarz wymalował jej portret. Owa kobieta zarysowana skrupulatnie na tle francuskiej prowincji, zieleniejących się pól i rozległych arystokratycznych posiadłości. Niezwykła muza przyciąga wielbicieli, opiewających jej urodę i talenty, tak mocno odznaczające się wśród zaściankowych panien.

Całą recenzję przeczytasz tutaj: http://rzeczokulturze.blogspot.com/2016/06/muza-w-kawakach.html

Dobra pozycja. O kobiecie żądnej uznania a przy tym próżnej, naiwnej i życiowo głupiej.

+1 za ironiczną powieść w powieści

+1 za ironiczną powieść w powieści