Marsz weselny

Synnøve Solbakken
literatura norweska
klasyka
Anna

Powieść ta ukazała się w 1857 roku i jest uważana za debiut pisarza.
Bohaterami książki są Torbjørn Granliden i Synnøve Solbakken. Torbjørn mieszka w Granliden, położonym w zacienionym miejscu, natomiast Synnøve mieszka na Słonecznym Wzgórzu, gdzie zawsze świeci słońce.

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mollinka_90 | 2017-04-27
Na półkach: Przeczytane, Wolne lektury
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Książka na jedno czytelnicze "chapnięcie". Opowiadanie norweskiego XIX-wiecznego twórcy, uhonorowanego literackim Noblem.

Krótka forma literacka jest scenką rodzajową z życia norweskiej wsi, upozowaną na kształt sagi rodzinnej. Wydarzenia biegną szybko, przedstawione są pobieżnie, choć daje się zauważyć zmysł obserwacyjny autora, który trafnie oddaje motywy i zachowanie swych bohaterów.

Tytułowy "Marsz weselny" to skomponowany przez jednego z przodków utwór muzyczny, towarzyszący mieszkańcom pewnej wsi w drodze do ołtarza. Kiedy w jednym pokoleniu, nie zostaje odegrany, młodą parę spotyka seria nieszczęśliwych zdarzeń. Ich potomkowie próbują nawiązać do tradycji i mimo narażenia na gniew rodziców, powracają do odgrywania utworu w dniu ślubu. Ma to zapewnić im odmianę losu i dostatnie życie.

beata | 2015-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

„Grajek oświadczył, że skomponował dla młodej pary marsz weselny, o którym nie zapomną najdalsze pokolenia rodu Tingvoldów.
— Lecz niech Bóg zmiłuje się — dodał — nad panną młodą, która przy jego dźwiękach nie pójdzie tak ochotnie do ołtarza, jak córka biednego komornika z Haug!”

To moje kolejne spotkanie z twórczością Bjørnstjerne Bjørnsona. Choć mniej tu norweskiej przyrody, mniej baśniowości, to wyraźnie czuć tu „Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza” (mimo, że powstanie tych opowiadań dzieli 15 lat). Miłość, której nie straszne są żadne przeszkody, optymizm pozwalający ze spokojem oczekiwać szczęśliwego zakończenia, analiza psychologiczna postaci, prostota i szczerość w wyrażaniu uczuć, norweska wieś ze swoją obyczajowością to elementy wspólne tych opowiadań. Kilkudziesięciostronicowa opowieść to coś na kształt mini-sagi. Historia kilku pokoleń połączonych niezwykle radosnym „Marszem weselnym”, którego twórcą był jeden z przodków. Wszystkim tym pokoleniom towarzyszą w życiu radość,...

florianne | 2014-09-21
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 21 września 2014

Krótka, bo licząca zaledwie 50 stron opowieść o rodzinie, której od kilku pokoleń towarzyszy tytułowy marsz weselny, napisany przez jednego z przodków. Kojarzy się się on z radością, rozbrzmiewa podczas wesel, do czasu, gdy podczas jednej z takich uroczystości niemożliwe jest odegranie marszu, co rzekomo przyczynia się do serii rodzinnych tragedii.
Nie porwało mnie to opowiadanie - dość monotonna akcja, zbyt dużo przedstawionych osób, co w połączeniu z małą objętością utworu nie wypada najlepiej, do tego niesamowicie przesłodzone zakończenie.
4/10

Michał Kulik | 2014-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2014

Jeśli ktoś czytał już wcześniej inne książki tego autora, np. "Dziewczę ze słonecznego wzgórza", to nie znajdzie tu niczego nowego. Czyta się nieźle, można się trochę dowiedzieć o kulturze górali norweskich, ale nic poza tym.

olaf2009 | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Coś jak saga, tylko krótsza. Bardzo dobra, szybko się czyta.

Wabi | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Randi płacze wchodząc do kościoła na swój ślub.

Cor_Aisling | 2017-07-15
Maria | 2017-01-18