Lotnik

Airman
978-83-7414-719-4
wiek 10+, dla młodzieży
Romina

Conor Broekhart z Królestwa Wysp Saltee urodził się, by latać. Od razu trafił na pierwsze strony gazet. Nie każdy ma szczęście przyjść na świat w balonie, który w dodatku właśnie spada. Pasja do podniebnych podróży ocali Conora w przyszłości, gdy - na skutek spisku zawistnego marszałka Bonvilaina - trafi do kopalni diamentów, z której jeszcze nikt nie wrócił żywy. By przetrwać, chłopak będzie musiał zapomniec o dawnym życiu: rodzicach, przyjaciołach, ukochanej książniczce Izabelli. Nigdy jednak nie wyrzeknie się marzeń o lataniu. Tymczasem mieszkańcy Wysp spoglądając w niebo, będą opowiadac o tajemniczym i groźnym Lotniku...
Piękna, wzruszająca książka o miłości i sile marzeń, które pomagają nie tyle przenosić góry, ile wzbić się w przestworza. Colfer powołał do życia niezapomnianego bohatera!

MountainTobacco | 2014-02-04

Eoin Colfer już jakiś czas temu stał się moim osobistym odkryciem. Fajne jest to, że jest nauczycielem trudnej młodzieży i pisze książki, w których nie ma ani cienia moralizatorstwa. Mamy tutaj ciekawe, a nawet ekscentryczne postacie i przygody o jakich nawet nam się nie śniło... Dobrze, że jednak komuś się przyśniły te wszystkie opowieści, bo nie wyobrażam sobie świata bez Artemisa Fowla. Z racji tego, że wprost niezdrowym uczuciem darzę elementy steampunkowe, "Lotnik" jeszcze bardziej przypadł mi do gustu. To świetna przygoda zarówno dla chłopców jak i dziewcząt niezależnie od wieku! Akcja co rusz się przenosi i poznajemy coraz to nowe postacie, ot fantastyczna przygoda na całej linii!

Dominik | 2012-09-25

Kolejna książka Colfera o nastoletnim, tym razem 'prawie' geniuszu, który rozpoczyna walkę o przywrócenia dobrego imienia sobie i swojej rodzinie. Niecodziennie zdolności w końcu pozwalają mu osiągnąć to, co...Nie będę zdradzał;) zachęcam do lektury, bo naprawdę warto.

Dawodi | 2014-03-24
Przeczytana: 21 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czym byłoby dzieciństwo bez marzeń?
Conor Broekhar na pewno nie umiałby odpowiedzieć na to pytanie, bo on miał marzenia. Chciał latać i udało mu się. Ja też mam marzenia i mam nadzieje, że ty też je masz. Ale cicho sza, bo się nie spełnią

"Może inni nie widzą słońca, jeune homme. Ale ja jestem wizjonerem. "

Książkę czyta się naprawdę lekko. Czytanie historii Conora było straszne. Jego historia była straszna. Młody człowiek, który stracił swoją rodzinę (bo tak właśnie było), swojego mentora i nauczyciela, króla, a nawet swoją pierwszą i jedyną miłość. Stracił wszystko łącznie z wolnością. Przez kilka lat był zmuszany do wydobywania diamentów. Conor był mądry, był wizjonerem i to go uratowało. Jego pomysł okazał się skuteczny i wydostał się. A zemsta była słodka. Nagroda również. Odzyskał rodzinę. Nie wiem dlaczego, ale odjechał na uczelnię. Po raz kolejny opuścił rodzinę i bliską przyjaciółkę.

Miałem tego nie robić, ale napisałem sp... spoj... NAPISAŁEM...

CzarnyJeździec | 2013-12-11
Przeczytana: 26 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała książka o spełnianiu marzeń i o tym, jak los potrafi zmienić człowieka. Osobiście lubię klimaty więzienne i bohaterów wynurzających się z dna, więc z miejsca polubiłam Conora (zwłaszcza, że mam 13 lat, a on, gdy trafia do więzienia, 14 ;)) W pewnym momencie po prostu nie da się odłożyć książki, a przyszłe losy bohaterów przesłaniają cały pozostały świat.
Czego mi zabrakło? Odkrycia strasznej prawdy, która zmieniła by zupełnie spojrzenie na sprawę. To w książkach lubię najbardziej. Ale i tak lektura świetna.

Lotnik127 | 2013-12-16
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Eoin Colfer-poznałam tego autora przy niezbyt miłej okazji, mianowicie podczas pobytu w szpitalu. Miałam wtedy 15 lat, nudziłam się okrutnie, aż z odwiedzinami zjawiła się miła pani bibliotekarka i poleciła mi właśnie pierwszą część cyklu o przygodach Artemisa. Od tamtej pory namiętnie zaczytuje się w książkach pana Colfera i gdy tylko ujrzałam "Lotnika" na półce bibliotecznej, od razu go pożyczyłam. Książka mnie zachwyciła i mimo -wydawałoby się - schematycznej fabuły wywołała we mnie mieszankę emocji. Z całego serca kibicowałam skrzywdzonemu przez los Connorowi, a gdy powieść została przeczytana, odczułam żal, że to już. Z pewnością jeszcze nie raz i nie dwa sięgnę po tę pozycję.

Alrauna | 2012-09-06

Przeglądając stary pamiętnik natknęłam się na ten tytuł i za nic nie mogłam sobie przypomnieć, o jaką książkę chodzi... Niewybaczalny błąd, bo jest świetna! Muszę ją mieć na własność, wtedy na pewno już o niej nie zapomnę, a i niejednokrotnie wrócę ;) Polecam wszystkim!

Ula | 2010-05-25

Dzieci uwielbiają fantazjować na temat tego, kim zostaną kiedy dorosną. Niektóre z nich, zafascynowane szkołą czy osiedlowym sklepem z cukierkami, marzą o zostaniu nauczycielami lub sprzedawcami; inne, biorąc przykład z rodziców, chcą pracować w banku lub na poczcie. Mali herosi o wielkich ambicjach pragną zostać strażakami, kosmonautami bądź archeologami (w tym ja). Te marzenia mają jedną wspólną cechę: są bezlitośnie weryfikowane przez życie. Z czasem pragnienia wielkich odkryć i śmiałych czynów zostają odłożone na półkę, gdzie pokrywają się kurzem, a dorosły Wojtek – zamiast zostać strażakiem – pracuje jako komornik w Urzędzie Skarbowym. Eoin Coffler udowadnia, że nie zawsze musi się tak dziać. Lotnik przedstawia historię chłopca, który nie chce rezygnować ze swoich marzeń, a są one – jak czasy, w których się urodził – dość kuriozalne.

Conor Broekheart już jako dziecko zdecydował, że jego życie będzie nierozerwalnie związane z lataniem. Przyjście chłopca na świat przypadło na...

Liesel | 2012-11-21
Przeczytana: 05 marca 2010

Być może bę dzie to marne porównanie i zasugerowane tytułem, ale naprawdę jest ono najlepsze na jakie potrafię się zdobyć.

Książka unosi kilka centymetrów nad ziemię, pozwala się oderwać na jakiś czas od problemów życia codziennego i zapomnieć o bożym świecie.

Ale od początku.
Proszę usiąść wygodnie i zapiąć pasy. Wszyscy gotowi? Tak? A więc odpalamy silniki i nasz wehikuł może wystartować. Cel: czasy postępu, w których wynalaki rywalizowąły o palmę pierszeństwa, a ich twórcy o możliwość zapisania się w historii.

...

Przeprasamy za turbulencje i dziękujemy, że wybrali państwo nasze linie czas-podróżnicze.
A więc jesteśmy u celu! Trafiamy na małą wysepkę o której wcześniej nie słyszeliśmy nawet wzmianki. Poznajemy na niej młodego chłopaka Conora Broekharta, inteligentnego, zabawnego i pochodzącego z rodziny zaprzyjaźnioną z królewską.
Przez jakiś czas żyje sobie spokojnie ucząc się mnóstwa rzeczy, bawiąc się z księżniczką, aż nagle w skutek spisku pewnego bezecnego i...

Włóczykijka | 2010-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2010

Ciekawa, szybko się ją czyta, czasem jednak nużą opisy wszystkich urządzeń wykorzystanych w książce. Do tego walki bronią białą co bardzo lubię. Szczerze polecam :)

Alicja Okrasińska | 2010-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2010

Akcja powieści jest wartka, czyta się łatwo. Bardzo ciekawa fabuła, polecam!