Kapuściński non-fiction

Okładka książki Kapuściński non-fiction
Artur Domosławski Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-02-26
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-26
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-1906-8
Tagi:
reportaż dokument biografia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (61) / 2023 Ai Weiwei, Charles Bukowski, Artur Domosławski, Lauren Groff, Igor Jarek, Magdalena Kicińska, Jan Kochanowski, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Pismo, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Wisława Szymborska, Mirosław Wlekły, Magdalena Żernicka-Goetz
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Ai Weiwei, Charles ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Tadeusz Dąbrowski, Artur Domosławski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Barbara Kędzierska, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Jolanta Nawrot-Sprysak, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1164 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
242
97

Na półkach: ,

Jest kłopot z tą książką.
Z jednej strony jest świetnie, wartko napisana. Zebrana w niej ilość faktów, przeprowadzonych rozmów, tropów i materiałów budzi szacunek dla autora i jego pracy. Doskonale oddaje klimat lat powojenych oraz polityczną duchotę lat 70-tych i 80-tych. Umieszcza Kapuścińskiego we właściwym kontekście i opisuje jego barwne życie. Czyta się doskonale.

Z drugiej jednak strony, nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że na pewnym etapie swojej pracy Artur Domosławski zbudował sobie kilka wątpliwych lub trudnych do udowodnienia tez na temat Kapuścińskiego. I układał swoje rozmowy oraz zebrany materiał w ten sposób, by tezy te poprzeć. Jest teza o kompleksach Kapuścińskiego jako mieszkańća małego Płońska, który przyjechał do Warszawy (poparte rozmowami z jego kolegami z pierwszych lat pracy). Jest mocne przekonanie o braku rzetelności reporterskiej i licznych zafałszowaniach (rozdział o wielbicielach i krytykach Haile Selassie jest przez to niemal komiczny), na którą to tezę dowody są jednak dość demagogiczne. Stąd w końcu przekonanie o tym, że pod koniec swych lat Kapuściński najbardziej ze wszystkiego bał się lustracji.

Takich tez jest w książce dużo więcej. Są one wątłe i chociaż prawdopodobne, to przeszarżowane i bezceremonialnie lansowane przez autora jako prawdziwe. A to jednak tylko przypuszczenia. To, że Kapuściński budował mit wokół własnej postaci nie jest specjalnie odkrywcze, to że podkolorowywał awanturnicze motywy swoich książek również (do Jacka Pałkiewicza i tak mu daleko).

Rozdział o córce Kapuścińskiego i jego romansach to kwestia drugorzędna, i choć charakterystyczna bardziej dla brukowych i sensacyjnych biografii, to dla mnie świadczy jedynie o charakterze Domosławskiego. Ja bym przyjacielowi czy "mistrzowi" takiego świństwa nie zrobił. Autor zdecydował się to sprzedać i zdaje się nieźle się sprzedało.

Wracając do samej książki - zgodnie z intencją Domosławskiego nie jest napisana na klęczkach, ani z pozycji surowego lustratora. Jest za to napisana z zacięciem domorosłego psychoanalityka, który próbuje złożyć sobie wizerunek człowieka ze strzępków informacji jakie ma i z własnych przekonań i wyobrażeń. Trzeba brać na to poprawkę.

Tak czy inaczej jest to w tej chwili najkompletniejsze źródło informacji o życiu Kapuściskiego. Jako jego wierny czytelnik od wielu, wielu lat ciesze się, że mogłem tę biografię przeczytać. Choć z autorem nie zgadzałem się w bardzo wielu sądach.

No, jest z tą książką kłopot.

Jest kłopot z tą książką.
Z jednej strony jest świetnie, wartko napisana. Zebrana w niej ilość faktów, przeprowadzonych rozmów, tropów i materiałów budzi szacunek dla autora i jego pracy. Doskonale oddaje klimat lat powojenych oraz polityczną duchotę lat 70-tych i 80-tych. Umieszcza Kapuścińskiego we właściwym kontekście i opisuje jego barwne życie. Czyta się doskonale....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 314
  • Chcę przeczytać
    1 580
  • Posiadam
    802
  • Teraz czytam
    104
  • Biografie
    45
  • Ulubione
    45
  • Audiobook
    27
  • Chcę w prezencie
    18
  • Audiobooki
    17
  • Literatura faktu
    17

Cytaty

Więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także