Sekretne życie Grety O.

Okładka książki Sekretne życie Grety O. Cary Fagan
Okładka książki Sekretne życie Grety O.
Cary Fagan Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Collected Works of Gretchen Oyster
Wydawnictwo Literackie
2022-03-23
2022-03-23
2019-09-17
Maria Jaszczurowska

Kiedy się nad tym zastanawiam, wydaje mi się, że literatura dla młodszych nastolatków to dość wymagający dział. Odbiorcy są już w wieku, kiedy wyrasta się z bajek, niełatwo zwieść ich ogranymi trickami fabularnymi, ale za wcześnie jeszcze na pewne historie właściwe literaturze young adult. Trzeba nie lada wyczucia, by zaproponować im opowieść, która będzie dla nich interesująca, inspirująca, a jednocześnie dopasowana do wrażliwości wczesnego wieku dojrzewania. A jednak trafiam na takie książki i czuję się zachęcona, by sięgać po kolejne. Takie jak "Sekretne życie Grety O." Cary'ego Fagana.

Tak jak zachwyca mnie okładka tej książki, tak zachwyca mnie jej treść. A jeden i drugi element idealnie ze sobą współgrają. Bo piękna okładka kryje w sobie uroczą i pełną ciepła historię o chłopaku, który musi odnaleźć się w niełatwej sytuacji. Urzekła mnie jej prostota, a zarazem wielowymiarowość, doskonałe wczucie się autora w nastoletnie emocje i problemy przedstawione bez emfazy i przesady. To jedna z historii, które mogą zdarzyć się naprawdę, a czytelnicy mogą z łatwością utożsamić się z jej bohaterami. Bo choć tęsknota za bratem uciekinierem nie jest czymś powszechnym, to już poczucie samotności, nieprzystawalności do otoczenia, problemy rodzinne, rozłamy w przyjaźni czy ataki dręczycieli to problemy dobrze młodym ludziom znane.

Zachwyca mnie sposób, z jaką prostotą i swobodą Fagan pisze o nastoletnich rozterkach i problemach, podziwiam lekkość, z jaką porusza się po meandrach uczuć, precyzyjnie odczytując pragnienia i potrzeby dorastających bohaterów. W jak niewymuszonej, nieprzesadnie rozbudowanej fabule zamyka bogactwo treści doprawione delikatnym humorem. Jest w tej książce coś, co przypomina mi czytane wiele lat temu powieści Krystyny Siesickiej, choć one kierowane były do odrobinę starszego odbiorcy. Może to ta delikatność, może skupienie na wewnętrznym życiu bohaterów, może to okno do świata nastoletnich rozterek. Nie umiem sprecyzować. A jednak czuję w czasie lektury ten sam zachwyt i wiem, że to wartościowa lektura dla młodych odbiorców.

Doskonałym pomysłem było wprowadzenie dwóch stylów narracji rozgraniczonych też różnymi krojami tekstu. Narracja pierwszoosobowa pozwala przyjrzeć się Hartleyowi, daje możliwość wglądu w jego świat, przemyślenia, odczucia. Jest bardzo intymna i wiąże nas z bohaterem. O Grecie czytamy w narracji trzecioosobowej, a krój pisma przypomina litery wystukiwane na maszynie do pisania, co idealnie pasuje do samej bohaterki. Zabiegi narracyjne stosowane są bardzo świadomie, podobnie jak świadomie i efektywnie budowana jest fabuła i nić tajemnicy, za którą aż chce się podążyć.

"Sekretne życie Grety O." to wyjątkowa, mądra, poruszająca powieść obyczajowa dla czytelników mniej więcej w wieku 10-14 lat, wchodzących tak jak bohater w wiek dojrzewania. I nie, nie jest powieścią "tylko dla dziewczyn", bo w emocjach bohaterów znajdą swoje odbicie bardzo różni czytelnicy. Fagan z lekkością, ale i powagą zagląda w serca młodych ludzi, z ogromną czułością pisząc o ich rozterkach, emocjach i zmaganiach z codziennością. To poruszająca, skłaniająca do refleksji lektura, jednocześnie pełna ciepła i nadziei. Jestem nią oczarowana i uważam, że powinna zagościć w każdej szkolnej bibliotece.

FRAGMENT RECENZJI "Uważam też, że nie chodzi w niej o to by poruszyć i przedstawiać światu problemy opisane w książce ale, abyśmy to my znaleźli i przemyśleli swoje. "

Recenzja: https://okiemzwyklegoksiazkoholika.blogspot.com/2022/07/sekretne-zycie-grety-o-cary-fagan.html

Ostatnio coraz częściej sięgam po książki dla młodzieży i mam to szczęście, że okazują się być dobre, tak jak ta o sekretnym życiu Grety O. Mam wrażenie, że Autorzy zmienili swojej podejście do tzw. młodzieżowek i tą grupę odbiorców traktują poważnie, nie wciskając im banałów.

Hartley to trzynastoletni chłopak, który na co dzień musi zmagać się z wieloma problemami. Najważniejszym z nich jest zniknięcie jego starszego brata, który z dnia na dzień uciekł z domu. To sprawiło, że cała rodzina rozsypała się, a czynności, które kiedyś sprawiały im tyle radości, teraz stały się nieważne. Do tego jego najlepszy przyjaciel nie chce z nim więcej rozmawiać. Udaje się do biblioteki i tam znajduje tajemniczą pocztówkę z inicjałami g.o, niedługo później znajduje kolejną tajemniczą karteczkę z inicjałami. Jej treść wnika do jego serca, więc postanawia dowiedzieć się, kto stoi za jej stworzeniem.

Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na lekturę tej książki. To opowieść która, wciąga i skłania do przemyśleń opowiadając o trudach dorastania i wykluczeniu przez społeczeństwo. Znacie to uczucie - samotność w tłumie? Autor przedstawił to wprost genialnie.

Podoba mi się, że narratorem powieści jest właśnie 13-letni Hartley, jest zabawny, chwilami ironiczny ale też bardzo świadomy sytuacji w jakiej się znalazł i pełen poważnych przemyśleń. Autor pokazał jak jedno wydarzenie może mieć wpływ na życie wielu osób. Osób, które mimo wszystko starają się zachować pozory normalności. I jak to w życiu bywa, raz im to wychodzi lepiej, a raz gorzej.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, porusza dość ważny i trudny temat. Możemy potraktować ją jako lekcje empatii, uświadomienie sobie jak bardzo nasze zachowanie, decyzję i reakcje wpływają na emocje naszych dzieci, jak bardzo nasze problemy stają się problemami dzieci. Warto się nad tym zastanawic i warto sięgnąć po tą książkę.

Na półkach: , , , , , ,

Uważam, że niektóre książki dla współczesnych nastolatków są naprawdę świetne. I jestem pełna uznania dla pisarzy, którzy nie traktują tych czytelników jak dzieci, i nie wciskają im kitów w stylu "znajdź chłopaka/dziewczynę, a wszystko się w życiu ułoży" czy "najważniejszym celem jest być popularnym w szkole i zostać królem lub królową balu, inaczej jesteś do końca życia przegrywem".
Cieszę się, że literatura młodzieżowa rozwija się w tym kierunku, który jest w "Sekretnym życiu Grety O." Że jest w niej zarówno sporo humoru, jak i poważnych tematów, z którymi można się w życiu spotkać. Oraz momentami trudnych emocji jak smutek czy gniew. I bohaterowie są autentyczni, nikt nie jest papierową lalką bez skazy. Mi było szkoda jednego - że cała historia tak szybko się skończyła...
Może i tytułowej Grety było mało (za co odejmuję jedną gwiazdkę),to jak najbardziej polecam tę książkę. Bardzo miłe mnie zaskoczyła, i naprawdę cieszę się, że nastolatki mogą czytać takie mądre książki.

Od czasu do czasu sięgam po współczesną literaturę młodzieżową żeby wyrobić sobie opinię o tym co serwuje się obecnym nastolatkom. Bogu dzięki, że powstają tego typu książki, które nie ogłupiają młodego czytelnika, a skłaniają do refleksji.

Przyjemna prosta, a jednocześnie bardzo ciekawa fabuła. Szybko mi się czytało.

Przyjemna prosta, a jednocześnie bardzo ciekawa fabuła. Szybko mi się czytało.

Książka sympatyczna, z perspektywy czasu gdy o niej myślę powiedziałabym że nawet otula. Wstępnie myślałam, że więcej w niej innych osób niż tytułowej Grety O., teraz myślę że ona jest ale inaczej niżby się to na pierwszy rzut oka wydawało. Kolaże Grety mają w sobie tą nastoletnią atmosferę, próbę zrozumienia siebie i świata.
W jednym z opisów książki, pada porównanie do Musierowicz, i muszę stwierdzić, że no troszkę za dużo powiedziane.

W jednym z opisów książki, pada porównanie do...

Kiedy zaczynałam czytać "Sekretne życie Grety O." nie wiedziałam,czy będzie to bardziej powieść filozoficzna,czy może lekka książka dla dzieci. Teraz,po jej przeczytaniu stwierdzam,że Carry Fagan napisał piękną powieść,którą mogę polecić każdemu,nieważne czy jest to moja 10-letnia siostra,czy moja 15-letnia rówieśniczka. Głównym bohaterem książki jest 13-letni Hartley,który przeżywa dosyć ciężki okres w życiu,ponieważ kilka miesięcy wcześniej z domu uciekł jego 16-letni brat,Jackson. Hartley czuje się osamotniony i wykluczony przez rodzinę,bo nikt nie zwraca na niego uwagi,a jego najlepszy przyjaciel totalnie go ignoruje od czasu zniknięcia brata. Nie wiadomo jak potoczyłyby się jego życie,gdyby pewnego dnia nie znalazł tajemniczej karteczki z inicjałami "g.o" wetkniętej w jedną z książek w miejskiej bibliotece. I właśnie w tym miejscu jego los splata się z losem Grety -dziewczyny która mieszka ze swoim ojcem i również jest bardzo samotna.Ma w sobie duszę artystki,a sztuka pozwala jej na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Pewnego dnia wpadła ona na pomysł robienia małych kolaży z przesłaniami i zostawiania ich w różnych miejscach,i cały czas ma nadzieję że chociaż jedna osoba zwróci na nie uwagę i się uśmiechnie. Hartley po odnalezieniu pierwszej karteczki pragnie znaleźć ich autora,ponieważ czuje,że połączyła ich pewnego rodzaju więź "autor-odbiorca". Zakończenie książki jest o tyle istotne,że chociaż nie jest to wielki zwrot akcji,to jednak daje nadzieję i skłania do przemyśleń. Pomimo tego, że książka porusza poważne tematy,nie brak było i zabawnych momentów wywołujących uśmiech na twarzy. Bardzo podoba mi się to wydanie i minimalistyczna okładka,oraz utrzymane w podobnym stylu kolaże tworzone przez Gretę zamieszczone na stronach w książce.

Jackson Staples uciekł z domu. To brat naszego głównego bohatera. Chłopiec pewnie się przejmował, ale starał się tego nie okazywać dla swojej rodziny. Hertley chodzi do 8 klasy i prowadzi normalne, nudne życie. Po ucieczce staszego brata nic go zbytnio nie interesuje, a jego przyjaciel obrócił się od niego. Dlaczego?...
Pewnego dnia chłopiec znajduje na ulicy specyficzną kartkę. Wygląda trochę jak kolaż. U dołu dzieła widnieją inicjały g.o. . To go zaciekawiło. Po co ktoś miałby chować po mieście takie kartki? I kim jest g.o.?

Zastanawiam się do jakiej grupy wiekowej jest skierowana ta książka. Napisana jest językiem jakby dla dzieci, takie 10 lat około, ale treści są mocne i chyba zbyt straszne jak na to. Akcja dzieje się powoli i nie spiesznie. Nic mnie w fabule nie zaskoczyło, jedynie zawiodło mnie spotkanie autorki prac z chłopcem. Oczekiwałam czegoś bardziej "wow", jakiegoś rozwoju sytuacji. Bardzo spodobała mi się postać Grety. Polubiłam też innych bohaterów. Pani z biblioteki jest przezabawną, klasyczną bibliotekarką, haha. Książkę baardzo szybciutko się czyta. Treść nie jest zbytnio rozwinięta, tak samo uczucia bohaterów i myślę, że tu jest pole do manewrów dla naszych rozmyślań i interpretacji. Ja sama uwielbiam takie 'filozoficzne' książki, z drugim dnem, albo skłaniające do zastanowienia się czemu ktoś się tak zachował, albo co mógł czuć, dlatego ta pozornie prosta i nudnawa książka bardzo mi się podoba! Ale wciąż mam problem z ocenieniem...czy to jest genialna książka (w swej prostocie a jednak z głębokim przekazem),czy prosta, nieciekawa książka?
Myślę, że każdy musi sam to ocenić.
moja ocena: ta pierwsza wersja ;)

Pewnego dnia chłopiec znajduje na ulicy specyficzną...

9/10
świetne

9/10
świetne

• Rok 2022
  • Moja Magiczna Biblioteczka
  • Sztuka, sztuczka, sztukateria
  • Zaskoczenia

Dodaj cytat z książki Sekretne życie Grety O.