W oddali

2017-10-03
Paweł Lipszyc
literatura argentyńska imigrant wędrówka

Naszym przeznaczeniem jest samotność

Specyficzna książka. Napisana dobrym, rytmicznym, "w punkt" językiem, który nie pozwolił mi jej odłożyć. Historia nie jest porywająca, wnętrze bohatera też nie - ale coś sprawia, że zostajemy z bohaterem.

Historia młodego emigranta przybywającego do San Francisco w połowie XIX w. Brak znajomości języka oraz wycofanie społeczne uniemożliwia mu integrację z tubylcami, stąd wikłanie się w różne kłopoty, które prowadzą do samotnego życia w obcym kraju. Niesamowicie smutne.

Bardzo ciekawie pokazana samotność i walka o siebie i z samym sobą. Piękny język, pierwsze spotkanie z autorem, na pewno nie ostatnie. Po drugą książkę sięgam niebawem i czekam na kolejne. Warto!

Czy ta książka mogłaby zyskać tytuł Wielka samotność lub Dzika wyprawa? Albo może Samotna droga. Jakoś tak to widzę, bardziej precyzyjnie. Bo o tym w istocie książka jest. I choć surowa i oszczędna, waleczna i poddańcza, to przy tym poruszająca, nostalgiczna, wtłaczająca się w żyły.

"Jego osamotnienie było całkowite i po raz pierwszy od wielu miesięcy, pomimo ryku wichru, Hakån znalazł spokój.

"Grås - powiedział na głos, wyczuwając, że jest jakaś niesprawiedliwość w narzucaniu tym wszystkim poszczególnym źdźbłom trawy, falującym aż po kres świata, władzy pojedynczego słowa".

"Hakån był jedynie czymś, co trwało. Nie dlatego, że chciało, ale dlatego, że tak zostało uformowane".

Czy komuś pisana jest ostateczna samotność? Czy ktoś woli mieć za towarzystwo naturę w jej dzikiej formie, i ciszę, tylko ciszę? Czy jest w tym miejsce na tęsknotę? Czy obcość innych osób może potęgować uczucie niepokoju? Czy człowiek może tak bardzo być niezależny, że wystarczy mu tylko jego obecność?

To była podróż jakiej czasem człowiek potrzebuje.

Poruszające studium samotności, utraconego czasu a właściwie utraconego życia za życia.

Dojmujące studium samotności i osamotnienia na tle wczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Przepięknie napisane, choć niezwykle smutne.

Epizody z historii USA pokazane na tle życia jednego człowieka. Bardzo ciekawe zabiegi literackie, które powodują, że książka jest inna od wszystkich i czyta się ją świetnie. Przeżycie i przygoda!

Na półkach: , , , , , ,

No nie wiem. To jednak przygodowa bajeczka. Może chwytać za serce i wzruszać, ale dla mnie zbyt mało realistyczne. Nie jest to jednak książka zła. Tylko odrobinę naiwna.

W tym roku marudzę więcej niż zawsze, i tu też ponarzekam.
W oddali to historia Hakana, szwedzkiego chłopca, który z powodu biedy zostaje wysłany wraz z bratem do Nowego Jorku, dość szybko chłopcy się gubią i Hakan wędruje dalej sam próbując znaleźć ten Nujark i odnaleźć brata. Po drodze poznaję różnych ludzi, dobrych i złych, czasami stoi na skraju śmierci, czasami los się do niego uśmiecha. Miejsce akcji to Stany Zjednoczone jeszcze przed ich powstaniem, w czasach gdy na to terytorium napływali poszukiwacze złota, ziemi i przygód. Świat bez zasad i bez litości. I wszystko byłoby pięknie, tylko ja tej historii nie poczułam, była ona jak krajobraz oglądany przez szybę, może to dlatego, że główny bohater nie miał żadnych emocji, a może z innego powodu, nie wiem, ale nic z tej opowieści nie zostało we mnie. Wiem, że wielu ją ceni jako metaforę ludzkiego losu, jednak dla mnie nie są ważne książki, które mnie nie poruszają nawet jakby miały wszystko inne.

W tym roku marudzę więcej niż zawsze, i tu też ponarzekam.

W jednym zdaniu można by rzec, że to taki Robinson Crusoe w Ameryce.
Opowieść jest zapisem podróży w znoju, trudach, ale też w części z przyjacielem przez Amerykę.
Pięknie pokazany duch walki o realizację celu, pomimo przeciwności, ale też zwątpienie, zniechęcenie poczucie bezcelowości.
Książka nie była dla mnie jakoś oszałamiająca, ale co rozdział chciało się poznać kolejny i jeszcze następny i następny.

W jednym zdaniu można by rzec, że to taki Robinson Crusoe w Ameryce.

• Literatura piękna
  • Przeczytane 2022