Lalki z getta

2022-02-10
2013-04-23
Magda Witkowska
wojna

Lalki z getta to historia żydowskiego chłopca z Warszawy, który po śmierci swojego dziadka odkrywa tajemnice jego płaszcza.
Za jego sprawą chłopiec odnajduje w sobie talent lalkarski i chodzi po getcie ze swoją trupą pacynek wystawiając przedstawienia dla najmłodszych. Przyuważony przez nazistów, zmuszony zostaje do wystawiania przedstawień także dla wroga. Choć w tę fikcyjną powieść wmieszane są prawdziwe postaci, warto pamiętać, że obraz wojny daleko odbiega od rzeczywistości i nie należy oczekiwać w tej książce zbyt wielu faktów. Mimo to bardzo podobała mi się sama fabuła, bo w życiu chłopca działo się dużo trzymających w napięciu historii, a wielki płaszcz po dziadku odgrywał w nich główną rolę.
Jedyne, co denerwowało mnie w tej książce to amerykańskobrzmiące imiona - i to u Polaków…
Generalnie książka jest napisana bardzo ładnym językiem, więc wielka szkoda, że nie zwrócono uwagi na ten „szczegół”.
Tak czy inaczej - chętnie przeczytam tę powieść.

#69/52 #lalkarzzgetta #lalkizgetta
#poppenspelervanwarschau #evaweaver #januszkorczak
O tej książce mówiła mi kiedyś znajoma holenderka, więc jak zobaczyłam tę książkę w kringloopie za 1,5€ to bez zastanowienia od razu kupiłam. Już w drodze do domu zaczęłam czytać, a kiedy nie mogłam czytać nadrabiałam słuchając polskiej wersji. Książki z gatunku o wojnie z reguły omijam z daleka, to nie mój klimat, ale ta książka wyjątkowo mnie poruszyła i myślę, że na długo zapamiętam. Zdziwiłam się, że ta książka to fikcja literacka! Na plus tej ksiazkinzdecydowanie jest to, że poznajemy perspektywę nie tylko oczami tego małego, bezbronnego żydowskiego chłopca, ale również ze strony niemieckiego żołnierza, który również miał uczucia. Nie znaczy to kompletnie, że ich bronie lub staje po ich stronie! Straszne jest to jakich zbrodni dokonywali, nie ważne z rozkazów czy nie...
Na koniec wzruszające odnalezienie się wnuków Miki i Maxa. Nie mogę również nie wspomnieć o Janusz Korczak, który miał w tej książce ważna rolę 😊

#69/52 #lalkarzzgetta #lalkizgetta
#poppenspelervanwarschau #evaweaver #januszkorczak

Wyzwanie LC na lipiec ( na L)

Wyzwanie LC na lipiec ( na L)

(…) Ile przygód przeżył ten dziadkowy płaszcz! Najpierw ukrywał dzieci, których serduszka biły tak szybko jak u małego zajączka, a teraz zaznawał chłód stali. Za każdym razem świadkami tych transportów były lalki, które stały się moimi powiernikami i towarzyszami w tej grze na śmierć i życie. (…)
Książka ta trafiła w moje ręce dzięki poleceniu przyjaciółki. Powiedzieć o tej książce, że jest piękna, to jakby nie powiedzieć nic.
Jedna z moich przyjaciółek napisała kiedyś na Facebooku, żeby koniecznie tę książkę przeczytać, bo jest cudowna. Dużo czasu zajęło mi znalezienie tej lektury, ponieważ pierwsze wydanie było dostępne jedynie na Allegro w kosmicznej cenie, a drugiego jeszcze nie było. Na szczęście wydawnictwo zdecydowało się wydać wznowienie i wreszcie udało mi się zdobyć książkę.
Myślę, że jest to książka, którą warto mieć w swojej biblioteczce i ja z pewnością ją do mojej zakupię. Jestem pewna, że kiedyś do niej wrócę, ponieważ dosłownie mnie zauroczyła. To książka z tych, których się nie zapomina.
Fabuła opowiada o holokauście, o tym jak żyli i funkcjonowali ludzie zamknięci w warszawskim getcie. Ale nie to jest głównym wątkiem, tym co jest w fabule najważniejsze to przejmujący i wzruszający obraz wojny widziany oczami żydowskiego chłopca i jednego z jego prześladowców, człowieka zmuszonego do uczestnictwa w wojnie mimo swoich przekonań co do wojennej polityki.
To ciekawe i wnikliwe studium ludzkiej odwagi, empatii i przebaczenia.
Z pewnością wojna wyzwoliła w ludziach głównie strach i poczucie winy, a w innych agresję i poczucie władzy, ale w obrazie tego wszystkiego czasami widoczna była zwykła ludzkość.
Książka składa się z trzech części. Główny bohater pierwszej części opowieści o lalkarzu z getta to zwyczajny chłopiec, który zbyt szybko musiał dorosnąć i wziąć na swoje barki odpowiedzialność za innych.
W ciszy swojego lalkarskiego pomieszczenia, w towarzystwie własnoręcznie zrobionych pacynek, próbował na chwilę zapomnieć o okrucieństwach wojny.
Pokazując czytelnikowi bolesny i prawdziwy obraz getta, autorka wspomina o miejscu, w którym mimo ograniczeń próbowano leczyć małe żydowskie dzieci. Wspomina również o sierocińcu prowadzonym przez Jana Korczaka i o dzieciach, które za sprawą lalkarza potrafiły odnaleźć w tym trudnym i brutalnym świecie odrobinę radości.
Jednym z głównych bohaterów jest… płaszcz, który Mika dziedziczy po swoim dziadku. Płaszcz niezwykły, kryjący w sobie mnóstwo kieszeni i zakamarków, będący nawet schronieniem dla malutkich żydowskich dzieci wynoszonych z getta na stronę aryjską. To właśnie chłopiec odkrył schowane w nim, wykonane przez dziadka pierwsze pacynki.
Lalki pozwalają nie tylko dzieciom na chwilę zapomnieć o koszmarze wojny, pomocny w tym jest talent chłopca, z ochotą i pasją wystawiającego przedstawienia.
Jak już wspomniałam wcześniej, powieść składa się z trzech części. W jednej głównym bohaterem jest chłopiec imieniem Mika, będący małym lalkarzem z getta. Pojawia się w tej części również niemiecki żołnierz – Max, który w dość specyficzny sposób zaprzyjaźnia się z Miką. Max jest bohaterem drugiej części, opisującej losy niemieckich żołnierzy wywiezionych przez Rosjan na Sybir.
W trzeciej części natomiast główną bohaterką jest wnuczka Maxa próbująca zrozumieć przeszłość dziadka i próbująca odnaleźć jakikolwiek ślad po lalkarzu z getta.
Łącznikiem między chłopcem a żołnierzem jest jedna z pacynek podarowana przez chłopca hitlerowcowi w zamian za pewną przysługę.
Hitlerowcy zostali pokazani w książce w bardzo zły sposób, ale do Maxa można było poczuć pewnego rodzaju sympatię.
To piękna i poruszająca historia, która z pewnością wyciśnie wiele łez. Powieść jest obrazem spojrzenia na dramat wojenny oczami ofiary i oprawcy. I chociaż jest to fikcja, to wplecenie w nią autentycznych bohaterów (jak na przykład Jan Korczak) i autentycznych wydarzeń powoduje, że odbieramy ją jak historię prawdziwą.
Jeżeli lubicie książki z historią wojenną w tle, to jest to lektura obowiązkowa. Porusza do bólu, ale jest warta przeczytania.
Pamiętajmy, że nie wszyscy są źli, niektórzy urodzili się po niewłaściwej stronie.
To książka, której fabuła długo pozostanie w pamięci.
POLECAM GORĄCO!

Historia piękna i poruszająca ,przedstawiona z perspektywy uczestnika zdarzeń. Warto przeczytac, na dlugo zostanie w pamięci. Polecam

Przejmująca lektura.

Przejmująca lektura.

Chyba nigdy nie czytałam gorszej historyjki z wojną w tle.
Ta miałka opowieść nie ma nic wspólnego z prawdą.
Jak ktoś nazywa 'Lalki z getta' powieścią historyczną to szlag mnie trafia. Jak inteligentni ludzie tutaj piszą, że wyciska łzy, to też chce mi się płakać, bo po prostu nie możemy i nie wolno nam pozostać z takim obrazem getta w głowie! Czytałam i oczom nie wierzyłam - bzdura za bzdurą i jeszcze ten patos, zupełnie nie do zniesienia. Książka mało, że beznadziejna, to jeszcze szkodliwa.

Chyba nigdy nie czytałam gorszej historyjki z wojną w tle.
Ta miałka opowieść nie ma nic wspólnego z prawdą.

Spojrzenie na dramat wojenny z punktu widzenia oprawcy i ofiary. Temat zawsze głęboko poruszający, choć miałam wrażenie, że momentami zbyt odległy od tragicznych realiów....

"Lalki z getta" jest powieścią wyjątkową samą sobą. Mimo, że jest powieścią wymyśloną to wplątanie w nią autentycznych bohaterów i autentycznych wydarzeń powoduje, że mamy wrażenie czytania autentycznej historii. Opis sytuacji panujących w tamtych czasach powoduje, że łzy same Cisły mi się do oczu.
Wielki plus jest również za podzielenie powieści na trzy części.
W pierwszej części mamy spojrzenie na sytuacje oczami młodego żydowskiego dziecka, który nagle musiał zostać dorosły, w drugiej części dla odmiany mamy młodego niemieckiego żołnierza, któremu z biegiem czasu zaczyna targać sumienie i do końca nie może sobie wybaczyć czynów, które popełnił, natomiast w trzeciej części mamy spotkanie się wnuków wyżej wymienionych bohaterów

Wielki plus jest również za podzielenie powieści na trzy części.
W pierwszej...

To jedna z tych książek, które wyciskają łzy a jednocześnie bardzo trudno jest taką książkę oceniać.
Bo jak oceniać niewyobrażalną tragedię setek tysięcy, milionów ludzi ? W jakich kategoriach można to rozpatrywać ?

Ta książka to fikcja, ale opowiedziana w taki sposób, że ściska się coś w krtani a słowa nie mogą znaleźć ujścia.

Koszmar warszawskiego getta.
Kilkunastoletni Mika, jego rodzina, pierwsza miłość.
I pacynki, które odegrały tak ogromną rolę w życiu jego i jego najbliższych.

Pierwsza i trzecia część powieści porusza do bólu.
Część środkowa...
Nie byłem w stanie współczuć Maxowi, nie było mi żal ani jego ani jego przyjaciół.
Ot, jedni zwyrodnialcy mordowali innych.

Ważna, na pewno warta przeczytania książka.

9/10.

Koszmar warszawskiego...