S.O.S. dla odporności

Okładka książki S.O.S. dla odporności Łukasz Chajec, Katarzyna Olejniczak, Anna Piekarczyk
Okładka książki S.O.S. dla odporności
Łukasz ChajecKatarzyna Olejniczak Wydawnictwo: Wydawnictwo M Seria: Zdrowe Zdrowie zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Zdrowe Zdrowie
Wydawnictwo M
2021-12-10
2021-12-10
dieta na odporność odporność układ odpornościowy wzmocnienie odporności

Okładka książki Kiedy dziecko waży za dużo - Dietoterapia otyłości Katarzyna Olejniczak, Anna Piekarczyk
Kiedy dziecko ... Katarzyna Olejnicza...
Okładka książki S.O.S dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych Katarzyna Olejniczak, Anna Piekarczyk
S.O.S dla staw... Katarzyna Olejnicza...

Odporność - termin odmieniany chyba przez wszystkie możliwe przypadki i powracający, jak bumerang, z każdym sezonem jesienno-zimowym, i zupełnie nie ma się czemu dziwić.

Ja sama od dawna staram się dbać o odporność swoją i całej mojej rodziny, ale dopiero gdy przeczytałam książkę "S.O.S dla odporności", wydaną przez Wydawnictwo M, zdałam sobie sprawę z tego, jak naprawdę działa nasz układ odpornościowy i jak wiele czynników się na niego składa. Książka bardzo kompleksowo (w końcu pisało ją profesjonalne trio - dwie panie dietetyczki kliniczne i naukowiec-biolog) opisuje wszystkie mechanizmy funkcjonowania naszej odporności, ale nie zostawia nas z tym ogromem wiedzy. Podpowiada nam konkretne zachowania, które mogą stymulować nasz układ odpornościowy i siły witalne.

W książce znajdziemy też całe mnóstwo przepisów na zdrowe posiłki i piękne fotografie. W ogóle całość została zaprojektowana w bardzo czytelny, przejrzysty i nowoczesny sposób. Ja przepadłam w przepisach na przekąski i zdrowe desery 🤭. Bardzo polecam!

Na początku dowiemy się o budowie i funkcjach układu odpornościowego. No i tutaj troszkę sztywno będzie to opisane. Język typowo doktorski, który chce nam wszystko konkretnie przekazać, tylko tak średnio za tym nadążałam. Mamy tu dużo tabel, które przedstawiają komórki uczestniczące w reakcjach immunologicznych, podział hematopoezy, czyli podział komórki macierzystej, porównanie odporności nieswoistej i swoistej, mechanizmy obronne wybranych narządów ludzkiego ciała, schemat budowy przeciwciał i wiele innych. Z książki się dowiedziałam, że najważniejszą barierą immunologiczną przewodu pokarmowego stanowi GALT, czyli inaczej tkanka limfatyczna związana z jelitami. Składa sie ona ze zorganizowanych kompleksów komórkowych oraz rozproszonych komórek zlokalizowanych w obrębie ściany jelita i w nabłonkach pokrywających kosmki jelitowe. Wszystkie składniki GALT będą tutaj dokładnie wypisane i przedstawione w tabeli. Co to zatem jest układ limfatyczny i jak o niego zadbać? Co ulepszy nasze krążenie? Oczywiście w odpowiedzi każdą czynność przeczytamy po myślnikach. Na układ odpornościowy, kiedy jesteśmy jeszcze dzieckiem nie jest dokładnie wykształcony. Każda zmiana zostaje wytworzona przez dalsze życie, aż do schyłku starości. Przeczytamy o tym jak się te zmiany wykształcają i co się dzieje po kolei. Wiele niemowląt i dzieci umiera poprzez infekcje, dlatego podręcznik radzi, by się szczepić. To one stymulują swoiste odpowiedzi autoimmunologiczne, zapamiętują je, a następnie w przypadku infekcji pobudzają nasz układ odpornościowy do działania. Cukier ma wielkie znaczenie dla naszej odporności, gdyż spożyty w większej ilości zwyczajnie go osłabia. Mamy też odpowiedzi na pytanie co można zrobić, by nie tylko działał jak należy, ale by jeszcze nasza ochrona się zwiększała. Przed połową książki, bo nie zawiera numerów stron, ujrzymy wspaniałe obrazki z przepisami, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Dania na obiad, zdrowe przekąski, sałatki, napoje i co dobre, to nie potrzeba większego trudu, by je wykonać. Z pewnością nie wiedzieliście, że już same spacery wśród sosen mają silne działanie antyseptyczne w infekcjach dróg oddechowych i zatok. Działają też przeciwzapalnie i pobudzająco. Dużo ważnych informacji zawiera, lecz sztywnym dialogiem.

Odporność , zdrowie , życie bez leków, dobre samopoczucie to tematy ,które wałkujemy bez końca. Każdy pragnie być zdrowym, energicznym człowiekiem i robimy wszystko aby uniknąć chorób.
Ale czy wiesz co zrobić kiedy dopadnie nas przeziębienie, grypa ,czy zapalenie ?
Czy wiesz jak pracuje jak układ odpornościowy? Obojętnie jaka dasz odpowiedź sięgnij po ta książkę. To nie tylko zbiór przydatnych informacji medycznych ale także mnóstwo ciekawych przepisów, które postawia cie na nogi. Pyszne napary ,syropki ,soki które wspomoga walkę z infekcja.

W pierwszych rozdziałach tej książki przeczytasz :
- jak działa Twój układ odpornościowy,
- jak wytwarzane są przeciwciała,
- jakie są ich rodzaje i do czego służą,
- jak wygląda pole walki z zagrożeniami.

Jeśli interesuje Cię to, w jaki sposób możesz wspomóc swoje przeciwciała w tej nieustającej walce, to w kolejnych rozdziałach przeczytasz :
- jak zmienia się odporność wraz z wiekiem
- jaki ma ona związek z kondycją fizyczną,
- co jeść, a czego unikać,
- o co jeszcze, poza dietą, należy zadbać,
- czy łykać suplementy,
- czy stosować leki na odrobaczanie…

Przyciągająca wzrok okładka ,piękne grafiki ,napisana w przystepnym języku i duza dawka informacji . Jak widzicie tutaj nie ma wad, tutaj jest samo dobro.
Gorąco polecam ...

Odporność - ten temat już chyba nie może być bardziej "na topie" w obecnych czasach.

Niby każdy wie czym jest odporność, ale wiecie jak dokładnie o nią dbać? W książce znajdziecie aż 12 rozdziałów, pełnych informacji na temat układu odpornościowego, limfatycznego, wpływu poszczególnych czynników, także suplementów na prawidłową odporność organizmu. Dodatkowo znajdziecie informacje odnośnie prawidłowej diety, a wszystko to w przepięknej oprawie graficznej, która skradła moje serce.

A co dalej? Mnóstwo przepisów! Na każdej stronie znajdują się zdjęcia przygotowywanych dań, a także wartości kaloryczne posiłków. To co mnie kupiło, to przepisy na napary i syropy pod koniec książki.
Są cudowne, kilka z nich zdążyłam już przetestować.

Podsumowując, książkę warto mieć w swojej biblioteczce. Nie dość, że pięknie wygląda, to zawiera ponadczasową wiedzę. Już nie mówiąc o ponad 100 przepisach

• Posiadam 📚
  • Chcę mieć
  • Od wydawnictwa
  • Propozycje
  • Zdrowie/Medycyna/Człowiek
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki S.O.S. dla odporności