Historia Białorusi XX-XXI wieku

historia
Fundacja Sąsiedzi
2021-01-01
2021-01-01

Okładka książki Politeja. Vol. 53. Diversity and Unity. How Heritage Becomes the Narrative for Europe’s Future (2018) Maja Biernacka, Julita Biniewska, Jadwiga Błahut-Prusik, Edyta Chwiej, Marek Delong, Michał Drgas, Dariusz Grzybek, Łukasz Jakubiak, Anna Kadykało, Rafał Kopeć, Tadeusz Kopyś, Roman Kwiecień, Krzysztof Łabędź, Michał Lubina, Paweł Malendowicz, Tomasz Matras, Eugeniusz Mironowicz, Aleksandra Paprot-Wielopolska, Dymitr Romanowski, Błażej Sajduk, Ryszard Stemplowski, Barbara Stoczewska, Piotr Szymaniec, Jarosław Tomasiewicz, Janusz Józef Węc
Politeja. Vol.... Maja Biernacka, Jul...
Okładka książki Historia Białorusinów Podlasia Piotr Chomik, Helena Głogowska, Sławomir Iwaniuk, Oleg Łatyszonek, Eugeniusz Mironowicz, Zbigniew Misiuk, Hienadź Siemianczuk
Historia Biało... Piotr Chomik, Helen...

Otwórz się na Wschód!

Często pomijana, bagatelizowana i wyśmiewana - bohaterka dzisiejszej recenzji to Białoruś. Czy słusznie uważamy naszego sąsiada jedynie za „przystawkę” Rosji? 🤔

🧐 Prof. Mironowicz przekazuje za pomocą „Historii Białorusi” obraz dalece bardziej skomplikowany. Problematyka kulturowo-etniczna wiąże się przede wszystkim z dawnym bogactwem narodowościowym ziem, które dzisiaj należą do Białorusi. Spuścizna Wielkiego Księstwa Litewskiego pozostaje jednak na dalszym planie, gdyż Autor twardo (i brawa mu za to!) trzyma się głównego tematu książki.

👨🏻‍🏫 Właściwą Białorusi chronologię rozpoczynamy więc dopiero w XX wieku. Prof. Mironowicz zaskakująco holistycznie przeprowadza nas przez takie zagadnienia, jak polityka II RP wobec mniejszości, struktura religijna ziem wschodnich, czy działalność polityczna Białorusinów. Lektura dostarcza całkiem obiektywny obraz stosunków polsko-białoruskich, ponieważ znajdziemy w jej treści kwestie niewygodne dla obu nacji. Szczególnie wstydliwe dla Polaków mogą być "konfiskaty" mienia, których dopuszczano się na białoruskich chłopach w międzywojniu.

Nie brakuje również, w mojej opinii błyskotliwej, polemiki z krzywdzącym stereotypem, jakoby wszyscy Białorusini czy osoby wyznania prawosławnego działały na rzecz władzy radzieckiej. Autor pomaga także w zrozumieniu pobudek Białorusinów, którzy podejmowali współpracę (lub lepiej: zawierali koniecznie przymierze) z komunistami.

👌🏻 Relatywnie sporo miejsca poświęcono współczesności. Po książkę powinny więc sięgnąć osoby zainteresowane aktualną sytuacją polityczną za wschodnią granicą oraz jej genezą.

😍 Generalnie, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ogromem wiedzy, jakie przekazuje ta, bądź co bądź krótka, książka. „Historia Białorusi” jest pozycją naukową, ale świetnie napisaną. Prof. Mironowicz rewelacyjnie odnajduje się w roli eksperta, który wykłada omawianą materię laikowi. To nie jest książka wprawiająca w ziewanie i zniechęcająca czytelnika po kilku stronach.

Życzyłbym sobie więcej wiedzy w takiej formie na polskim rynku wydawniczym! 👏🏻👏🏻

Otwórz się na Wschód!

• Biblioteka