Wojna wszystkich ze wszystkimi. Białoruś 1941-1944

Okładka książki Wojna wszystkich ze wszystkimi. Białoruś 1941-1944 Eugeniusz Mironowicz
Okładka książki Wojna wszystkich ze wszystkimi. Białoruś 1941-1944
Eugeniusz Mironowicz Wydawnictwo: Avalon historia
historia
Avalon
2015-01-01
2015-01-01

Okładka książki Politeja. Vol. 53. Diversity and Unity. How Heritage Becomes the Narrative for Europe’s Future (2018) Maja Biernacka, Julita Biniewska, Jadwiga Błahut-Prusik, Edyta Chwiej, Marek Delong, Michał Drgas, Dariusz Grzybek, Łukasz Jakubiak, Anna Kadykało, Rafał Kopeć, Tadeusz Kopyś, Roman Kwiecień, Krzysztof Łabędź, Michał Lubina, Paweł Malendowicz, Tomasz Matras, Eugeniusz Mironowicz, Aleksandra Paprot-Wielopolska, Dymitr Romanowski, Błażej Sajduk, Ryszard Stemplowski, Barbara Stoczewska, Piotr Szymaniec, Jarosław Tomasiewicz, Janusz Józef Węc
Politeja. Vol.... Maja Biernacka, Jul...
Okładka książki Historia Białorusinów Podlasia Piotr Chomik, Helena Głogowska, Sławomir Iwaniuk, Oleg Łatyszonek, Eugeniusz Mironowicz, Zbigniew Misiuk, Hienadź Siemianczuk
Historia Biało... Piotr Chomik, Helen...

Brak było takiej monografii, która zebrałaby wątki związane z okupacją naszego wschodniego sąsiada. Wątki pomijane, bo pokazujące, że ktoś w Europie może mieć co najmniej tak samo traumatyczne doświadczenia wojenne jak Polacy - a nawet bardziej.
To Białorusinów zginęło najwięcej (proporcjonalnie) w czasie wojny, Polacy są na drugim miejscu. Tu nie chodzi jednak o makabryczne statystyki i wyścig w cierpieniu, ale że taki poziom strat w społeczeństwie o krótszej tradycji państwowej i narodowej niż na przykład Polska - ma zupełnie inne przełożenie na dzisiejszą współczesną tożsamość Białorusi.

Sama książka naprawdę bardzo dobrze opisuje wielość walk które miały tam miejsce przez całą wojnę - w topniu większym niż w innych częściach Europy. Naprawdę serdecznie polecam.

Piękne i kompleksowe przedstawienie tematu, który w polskiej przestrzeni historyczno-politycznej niemalże nie istnieje. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo naród białoruski ucierpiał podczas drugiej wojny światowej. Będąc w centrum konfliktu między Polską, ZSRR i III Rzeszą bił się o bycie uznanym za pełnoprawny podmiot międzynarodowych relacji, co niestety nie udało się. Tragedia dotyczyła nie tylko inteligencji, idącej na przymusowy kompromis z niemieckiem okupantem, ale przede wszystkim zwykłych obywateli, którzy stali się ofiarami krwawego teatru polskiej i rosyjskiej partyzantki, a także niemieckiego zarządu na ich terytorium. Pozycja napisana w sposób bardzo przystępny, z ogromną ilością przypisów, co pozwala na dalsze poszukiwania i zagłębiania się w temat. Mój osobisty TOP!

Bardzo dobrze i obiektywnie napisana książka o bardzo trudnej historii Białorusi w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej tj. II wojny światowej. Autor pokazuje, że po stronie białoruskich partyzantów radzieckich byli zarówno bohaterowie walczący o wolność spod hitlerowskiej okupacji jak i zbrodniarze i karierowicze oraz luzie szukający zemsty na hitlerowcach, i tak samo po stronie kolaborantów byli oddani Rzeszy faszyści i naziści, chorągiewki trzymające z tym kto aktualnie jest silny, karierowicze i ludzie szukający zemsty na stalinistach. Na Białorusi nie wykształcił się żaden ruch i antynazistowski i antykomunistyczny (prócz pewnych grup socjaldemokratów, których autor nie mam pojęcia dlaczego pominął, które były jednak tak małe a i większość z nich wybrała jako mniejsze zło Związek Radziecki). W tym lesistym i bagnistym kraju ścierały się interesy białoruskie, radzieckie, niemieckie, rosyjskie, litewskie, ukraińskie i polskie. Obrywa się każdemu, nawet AK, której nowogródzki oddział bez zgody KG zawarł sojusz z hitlerowcami przeciwko Sowietom.

Białoruś ma bardzo ciężką historię jeśli chodzi o lata II wojny światowej i bez zrozumienia jej nie zrozumiemy także czemu od 24 lat władzę autorytarną sprawuje tam Aleksandr Łukaszenka. Często cytowane w Polsce jako "proeuropejskie i demokratyczne" hasło "Żywie Biełarus!" (pol "Niech żyje Białoruś!") ze zjednoczoną Europą i demokracją ma tyle wspólnego co "Sława Ukrajini! Herojam sława!" - hasło to wymyślili kolaborujący z nazistami białoruscy nacjonaliści i używali go jako przeciwwagę do "Heil Hitler!". Warto sięgnąć po tę książkę by poznać mało znaną w Polsce historię kraju, który leży tak blisko nas a tak mało o nim wiemy.

Jako pasjonat wszelkich ruchów oporu zawiodłem się skromnie opisanym radzieckim ruchem partyzanckim w tym kraju jednak umówmy się, publikacja tam ma celu przedstawić tylko jego zarys a skupić się na ogóle historii Rusi Białej. Za to poznałem nieznaną mi do tamtego momentu historię porzuconego planu stworzenia w Armii Czerwonej autonomicznej armii Białoruskiej SRR, która kto wie, może spowodowałaby, że po wyzwoleniu w 1944 zamiast kontynuacji BSRR istniałoby znajdujące się w bloku wschodnim lecz niepodległe państwo białoruskie (jak np. PRL).

PS Znalazłem jeden błąd w fotografiach - zdjęcie żołnierza Białoruskiej Obrony Krajowej w pełnym oporządzeniu nie pochodzi z okresu okupacji. To współczesna fotografia rekonstruktora BKA (tyle, że z filtrem czarno-białym).

Bardzo rzetelnie i z dużym wyczuciem opisane spektrum zachowań i postaw ludności białoruskiej w skrajnie trudnej i niepewnej sytuacji polityczno- społecznej. Ciekawe i rzadkie fotografie.

• II WŚ
  • Front wschodni 1941 - 1945