Kłamstwa, wszędzie kłamstwa

Urszula Gardner

Wyróżniona opinia i

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa

przeczytanych książek 20952 napisanych opinii 1123

Rewelacyjna książka. Tematyka jest ciężka, bo dotyka alkoholizmu i pokazuje jakich zniszczeń może dokonać ta choroba w życiu wielu ludzi. Do tego dochodzą pewne sekrety, niedomówienia, kłamstwa i przepis na dramat jest gotowy. Wydarzyło się tu wiele dramatycznych i smutnych rzeczy, a ten smutek odczuwa się cały czas w trakcie czytania. Całość wieńczy genialne zakończenie, którego absolutnie się nie spodziewałam.

Zbyt długa i nużąca.Pokręcona narracja, mało dialogów. Dopiero pod koniec książka nabiera rumieńców.

Daisy i Simon to, wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, idealne małżeństwo, z cudowną córeczką oraz przepięknym domem. Jednak na tej kruchej fasadzie zaczynają się pojawiać coraz większe pęknięcia... Jedna impreza, jeden powrót do domu doprowadza do wypadku, obracając ich dotychczasowe życie w pył ... Jak poradzić sobie w obliczu tragedii? Czy połamane kawałki uda się posklejać w całość?

Narracja poprowadzona została z perspektywy głównych postaci, na przestrzeni kilku lat. Dzięki temu możemy lepiej poznać ich myśli, uczucia czy przeszłość. Fabuła wciąga od pierwszych stron, popychając czytelnika w wir sekretów i kłamstw, które piętrzą się niczym ogromna góra lodowa, powoli doprowadzając do podejrzeń, złości oraz niwecząc wspólnie przeżyte dotychczas dni. Bujda ma to do siebie, że jedna powoduje kolejne, rodząc ich całą lawinę, spod której ciężko jest się wydostać. Bohaterowie są bardzo realistyczni, wręcz do bólu prawdziwi, choć nie zmienia to faktu, iż potrafią niezmiernie irytować - to tylko uatrakcyjnia lekturę. Ciągłe zwroty akcji oraz odkrywanie prawdy przed odbiorcą sprawiają, iż książka wprost hipnotyzuje oczarowując treścią, rosnącym napięciem bądź rozbudowaną warstwą psychologiczną.

Autorka zwraca uwagę na wiele aspektów, które dotyczą zarówno ciała jak i ducha. Przygodę z tą pozycją zaczynamy od pragnienia posiadania dziecka, długoletnich problemów z jego poczęciem, niepłodnością bądź walką o tak upragnione potomstwo. Możemy zobaczyć, z jakimi trudnościami, rozterkami, rozpaczą, a czasem wręcz desperacją muszą mierzyć się takie pary. Jak ciężki oraz bolesny bywa ten okres i do czego są w stanie posunąć się osoby chcące, by ich marzenie się spełniło.

Innym tematem poruszonym przez pisarkę był alkoholizm. Czytelnik poznaje możliwe przyczyny tej choroby, obserwuje przechodzenie z wysoko funkcjonującego alkoholika do, brutalnie rzecz ujmując, zwykłego pijaka, patrzy na staczanie się po równi pochyłej, która prowadzi do samego dna, zaznajomi się z przykrymi, a nawet tragicznymi skutkami takiego upadku. Przyjdziemy też razem z Simonem katorżniczą drogę do wytrzeźwienia, pobyt w więzieniu, odwyk, a także powolne wychodzenie z nałogu.

Jest jeszcze cała masa innych wątków, utrapień, kłopotów lub dolegliwości, jakie zostały przytoczone w tej świetnej powieści. To znakomita propozycja dla miłośników thrillerów psychologicznych, w której zawartości można przepaść bez reszty. Gorąco zachęcam do zapoznania się z całością.

Mocna. A zwłaszcza zakończenie. Cały czas się zastanawiałam, jak Autorka poradzi sobie z zakończeniem, bo cała historia była delikatna, ale poradziła sobie genialnie. Największym zaskoczeniem była dla mnie postać Lucy. Serio wybitnie podobała mi się rola, jaką ta postać odegrała. Było tu kilka na prawdę świetnych sytuacji, a przy tym książka dogłębnie pokazała problem alkoholizmu, który często bywa właśnie bagatelizowany lub od którego odwraca się wzrok. Może ta historia niektórym otworzy oczy.

Przez 3/4 lektury nieco mi się dłużyło. Historia wydawałoby się oczywista. Mało akcji i wzbudzająca lekką irytację główna bohaterka. Dopiero pod koniec nie mogłam się oderwać. I było tylko lepiej. Niestety zakończenie nieco absurdalne. Na plus: doskonały rys psychologiczny bohaterów.

Bardzo przeciętna ta książka . Ni to thriller ni to obyczajówka . Główna bohaterka zakręcona . Bardziej przystępny był drugi główny bohater . Dużo rozkminiania na różne tematy niepotrzebnie .Zakończenie też nie było zaskakujące . Takie pospolite . Książka do zapomnienia .

Nie mogłam dobrnąć do końca książki, akcja ciągnięta była zbyt długo, zbyt mało się działo.

Nie umiem rozgryźć zachwytów nad tą pozycją. Mnie to mocno wymęczyło.
Po przeczytaniu połowy książki zaczęłam szukać audiobooka na empiku bądź legimi, by dokończyć tę pozycję słuchając.
To było tak rozciągnięte, pozbawione energii i nużące, że czułam się po prostu umordowana.

Na pierwszy rzut oka szczęśliwe i udane małżeństwo, z sześcioletnią utalentowaną tanecznie córeczką. Jednak za zamkniętymi drzwiami ich domu, znajdującym się w dobrej dzielnicy, już nie jest tak różowo.
Mąż coraz bardziej pogrąża się w alkoholizmie, a żona pomimo miłości, zaczyna tracić cierpliwość.
Co prawda przed przyjaciółmi i całym światem wciąż podtrzymuje obrazek idealnej pary, która nie ma problemów, no ale ile można?!
Czara przelewa się, gdy po suto zakrapianym (a jakże!) przyjęciu dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku.
Małżonek ponosi tego konsekwencje, a żona… Żona ma swoje sekrety, które nachalnie pchają się na światło dzienne.

Jak tam wszyscy lubią kłamać, nawet w błahych, nieistotnych sprawach. Z tych kłamstw robi się niezły kokon.

Przez całą książkę nie mamy nic innego tylko psychologiczne rozkminki dwojga bohaterów- żony i męża. Nudne dywagacje alkoholika i jego współistniejącej obok żony.
Tam nic się nie działo, nie było przewrotnych akcji. Nawet tragiczny wypadek był odarty z emocji.
Napięcie? Nie odnotowałam.

Dopiero od 350 strony coś drgnęło, coś ruszyło i wreszcie przykuło moją uwagę, jakby autorka się zreflektowała, że może wreszcie trzeba by było zaciekawić czytelnika i dać mu coś bardziej strawnego. Jednak zważywszy na to, że książka ma 482 strony, to dla mnie jest za mało.

Pochwały, że ten dramato/thriller jest wciągający, wstrząsający i poruszający moim zdaniem są bardzo na wyrost.
A zakończenie logicznie mocno dziurawe i tak łatwo bezkarne.

Nie umiem rozgryźć zachwytów nad tą pozycją. Mnie to mocno wymęczyło.

Zakończenie książki dość...kuriozalne....ale czyta się dobrze :)

Zakończenie książki dość...kuriozalne....ale czyta się dobrze :)

W życiu bywa tak, że jedno kłamstwo pociąga drugie. A potem kolejne i jak lawina niszczą wszystko. Nawet tak idealne życie jakie wiodą Daisy i Simon.

Idealne małżeństwo z idealnym dzieckiem, w idealnym domu. Niestety na tym idealnym obrazku zaczynają pojawiać się rysy. Jeden sekret zamieniony w kłamstwo. Jedna noc, która zmienia wszystko. Jedno przyjęcie, które nie kończy się tak jak oczekiwano. I jedna pijacka awantura, która zamienia ich idealne życie w koszmar.

Brzmi ciekawie? Powiedziałabym, że nawet bardzo! Sięgając po lekturę byłam przekonana o jej doskonałości, że to będzie książka nieodkładalna. Z psychodelicznym nastrojem, z napięciem co strona większym i totalnie hipnotyzującą narracją. Bo ja kocham takie nie oczywiste historie, w których na pozór nic się dzieje, ale tak naprawdę dzieje się i to dużo. I tak było do zakończenia części pierwszej. Potem czar prysł!

Ewidentnie zabrakło interesującego pomysłu na pociągnięcie tej historii. Bo zamysł dobry, tylko nie do końca dopracowany, no czegoś tu zabrakło. Reszta po prostu przegadana i to w dość nużący sposób. Momentami nie miałam ochoty do niej wracać. Muszę to powiedzieć Kłamstwa, wszędzie kłamstwa, mimo jak najlepszych intencji jest jedną z gorszych książek z gatunku domestic noir, jaką miałam okazję czytać.

Po sukcesach autorki, która ma w swoim dorobku aż dwadzieścia międzynarodowych bestsellerów. A jej powieści przełożono na dwadzieścia siedem języków, w samej Wielkiej Brytanii Adele Parks sprzedała 3,8 miliona egzemplarzy, można spodziewać się petardy i to przez duże P. Niestety dla mnie to totalny nie wypał! Moja ocena nie będzie miażdżąca dzięki językowi. Jest dobrze ale powinno być dużo lepiej. http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2023/03/kamstwa-wszedzie-kamstwa-adele-parks.html

• Przeczytane 2022
  • Kryminały