Uważaj, czego pragniesz

Urszula Gardner

Syndykat

Wiedz, że możesz zaufać tylko sobie

Wiedz, że możesz zaufać tylko sobie

Być może nie jest to kryminał, jednak książka wciąga od pierwszych stron.
Historia 3 małżeństw, które po nastu latach przyjaźni gubią się w zaślepiającej żądzy pieniądza.
W kilku miejscach byłam zaskoczona, więc uważam, że pomysł na historię dobry.
Opisane relacje pokazują jak wiele rzeczy nam się wydaje i jak łatwo, jako ludzie, dajemy sobą manipulować. Polecam.

Być może nie jest to kryminał, jednak książka wciąga od pierwszych stron.
W kilku miejscach byłam zaskoczona, więc uważam, że pomysł na historię dobry.

Jakie to było złe. Bardzo ciężko było mi dotrwać do końca a samo zakończenie nie zaskoczyło ani trochę. Chora historia, która nie ma zbyt wiele wspólnego z kryminałem. Do tego te erotyczne opisy ze strony 15-latki były dość niesmaczne.
Trzy gwiazdki głównie dla puenty całej historii: duże pieniądze to duże komplikacje, niebezpieczeństwo i zawiść z każdej strony.

Powiedziałabym, że bardziej obyczajówka o wpływie pieniędzy na stosunki międzyludzkie, niż kryminał. Generalnie do połowy czytałam z zaciekawieniem i zaangażowaniem, ale później miałam już trochę dość kolejnych opisów zakupionych rzeczy, przyjęć itp i zaczęłam czekać na zakończenie. Cały suspens z grubsza przewidziałam, więc tym bardziej trochę zawód. Gdyby tak ściąć tę książkę o większość rozdziałów z narracją Emily, bo ona mówiła głównie o tym co kupiła, chciałaby kupić lub sobie kupi, to byłoby ciekawiej i przede wszystkim dużo krócej. Ostatni rozdział za to na duży plus.

Adele Parks, uznawana za jedną z najbardziej intrygujących autorek literatury obyczajowej, w swojej powieści "Uważaj, czego pragniesz" sięga głęboko w zakamarki ludzkiej psychiki, eksplorując przyjaźń, chciwość i zdradę w kontekście nagłego bogactwa. Powieść ta przenosi czytelnika w świat dwóch zżytych małżeństw — Greenwoodów i ich przyjaciół, rodziną Heathcot i Pearson, których życie zmienia się radykalnie, gdy jeden z nich wygrywa ponad 17 milionów funtów w loterii.

Lexi i Jake Greenwoodowie, małżeństwo trwające prawie dwadzieścia lat, oraz ich przyjaciele, Heathcotowie i Pearsonowie, utrzymują przyjaźń od piętnastu lat. Ich dzieci są bliskie, a cotygodniowe rytuały, takie jak puszczanie lotka zawsze tymi samymi liczbami, cementują ich związek. Cała ta idylliczna egzystencja zostaje jednak wystawiona na próbę, gdy zrywają pakt dotyczący udziału w loterii, a Lexi, mimo to, wysyła kupon, wygrywając ogromną sumę.

“(...) zmagam się ze skutkami wygranej. Nie miałam pojęcia, jak
męczące będzie radzenie sobie z emocjami innych ludzi: zazdrością, niedowierzaniem, nieufnością”.

Parks zaczyna powieść od budowy kompleksowego portretu bohaterów i ich życia codziennego. Opisuje ich codzienność, relacje rodzinne i przyjaźń, tworząc pełne detali tło dla dramatycznych wydarzeń, które mają nastać. Ta starannie wykreowana rzeczywistość stanowi solidną podstawę dla głównej intrygi, która wkrótce ma się rozwinąć.

Jednym z najmocniejszych punktów tej powieści jest zdolność autorki do ukazania psychologii postaci. Lexi, pracująca w ośrodku pomocy społecznej, reprezentuje przemyślane podejście do wygranej. Chce inwestować w dobroczynność, myśli o innych i o społeczności. Jej mąż, Jake, z kolei, zafascynowany bogactwem, staje się bezmyślnym hedonistą, rzucając się w wir konsumpcji i zapominając o wcześniejszych wartościach. Konflikt między nimi stanowi nie tylko centralny punkt fabuły, ale i pretekst do głębokich refleksji na temat ludzkiej natury i wpływu bogactwa na nasze wartości. Parks sprawnie posługuje się narracją z perspektyw zmieniających się bohaterów, co pozwala czytelnikowi zanurzyć się w myślach i uczuciach każdego z głównych graczy. W miarę jak wygrana staje się źródłem konfliktu, czytelnik jest świadkiem dynamicznego rozwoju postaci i ich relacji. Emocje, jakie towarzyszą temu procesowi, są silne i wielowymiarowe.

Wątek kryminalny, choć nie jest dominujący, dodaje powieści ciekawego elementu. Prawne i etyczne aspekty związane z wygraną oraz walka o pieniądze przynoszą elementy thrillera do tego obyczajowego dramatu. Lokalna prasa, prawnicy, a nawet inne postaci społeczne angażują się w zawiłą intrygę, co sprawia, że fabuła staje się bardziej złożona i napięta. Niezwykle trafnym zabiegiem autorki jest również ukazanie konsekwencji społecznych wygranej. Nagle rodziny, które do tej pory cieszyły się pewnym stopniem anonimowości, stają się obiektem zainteresowania zarówno najbliższego otoczenia, jak i obcych ludzi. Pieniądze stają się wyzwaniem, a jednocześnie przyciągają różne postacie, które chcą skorzystać z nagłego dostępu do fortuny.

Nie wszystko złoto co się świeci...

Jednym z elementów, który zasługuje na wyróżnienie, jest umiejętność autorki do poruszania trudnych tematów społecznych. Poprzez postacie Lexi, pracującej w ośrodku pomocy społecznej, Parks skupia się na nierównościach społecznych, potrzebach charytatywnych i wpływie bogactwa na społeczność. To głębokie spojrzenie na aspekty społeczne dodaje powieści głębi i uniwersalności.

Narracyjne umiejętności Adele Parks są widoczne również w konstrukcji dialogów. Rozmowy między postaciami są dynamiczne, oddające ich charaktery i napięcia, tworząc realistyczny obraz relacji międzyludzkich. Autorka doskonale posługuje się językiem, aby oddać różnice w postrzeganiu wygranej i życiowych priorytetów między bohaterami. Zaś elementem, który może dzielić czytelników, jest tempo narracji. Początkowe strony powieści mogą wydać się nieco wolne, a budowanie napięcia trwa trochę czasu. Niemniej jednak warto docenić, że ten umiarkowany początek stanowi kontrast dla późniejszych emocji i zwrotów akcji.

Warto również zauważyć, że "Uważaj, czego pragniesz" to powieść, która nie daje łatwych odpowiedzi. Czytelnik pozostaje z pytaniami dotyczącymi moralności, wartości życiowych i ceną, jaką płacimy za spełnianie marzeń. Parks nie unika trudnych tematów i skomplikowanych decyzji, co sprawia, że ta powieść wykracza poza typowe ramy literatury obyczajowej.

Podsumowując,

"Uważaj, czego pragniesz" to literacka podróż w głąb ludzkiej psychiki, prowadzona zręczną ręką Adele Parks. Książka ta nie tylko dostarcza czytelnikowi dynamicznej fabuły, ale i skupia się na uniwersalnych aspektach ludzkiego doświadczenia. To literatura obyczajowa na najwyższym poziomie, która sprawia, że czytelnik zastanawia się nad własnymi wyborami i wartościami. Adele Parks udowadnia, że może kreować historie, które nie tylko angażują, ale i pozostawiają trwały ślad w umyśle czytelnika. "Uważaj, czego pragniesz" to książka godna polecenia dla miłośników literatury obyczajowej, thrillerów psychologicznych i wszystkich tych, którzy szukają opowieści pełnej emocji, złożonych postaci i refleksji nad ludzką naturą.

Żadnej książki tak długo nie czytałam jak tej, dawno się tak nie wynudziłam. Po połowie już miałam dosyć. Fabuła na początku wydawała się ciekawa. Jednakże im dalej tym słabo. Nudne opisy, postacie. Kilka narratorów, którzy nic dla mnie nie wnieśli. Rozczarowała mnie ta lektura.

Świetna książka, która pokazuje, że znamy drugą osobę, ale tylko do momentu kiedy nie trafi szóstki w lotto.

Świetnie napisana. Wygrana w lotto - dopóki jest tylko marzeniem, można snuć wspólne plany, żartować i sądzić, że połączy ich jeszcze mocniej. Kiedy pada, na jaw wychodzą prawdziwe intencje i prawdziwy charakter każdej osoby. Wciągnęła mnie na dobre dopiero w drugiej połowie, ale wtedy ciężko już odłożyć książkę, nie odczytawszy do końca.

„Możesz myśleć, że kogoś znasz. Ale w rzeczywistości go nie znasz, nie tak naprawdę. To po prostu niemożliwe.”

Niestety, okrutnie wynudziłam się przy książce. Pomysł na fabułę, chociaż już wcześniej często wykorzystywany, to dawał nadzieję na nowy podmuch intrygi. Jednak nie udało się. Generalnie miałam wrażenie, jakby Adele Parks była dobra w sztuce pisania, ale w zakresie teorii, w praktyce znacznie gorzej. A przecież, według opisu na okładce, autorka ma w dorobku dwadzieścia międzynarodowych bestsellerów, sama byłam zadowolona ze spotkania z jedną z jej książek zatytułowaną „Kłamstwa, wszędzie kłamstwa”. „Uważaj, czego pragniesz” wydawało się zatem sporym potknięciem przy pracy.

Logiczna i przejrzysta konstrukcja powieści, ale co z tego, za nic nie trzymała w napięciu. Wręcz odwrotnie, drażniła infantylnym ujęciem czynów i wypowiedzi bohaterów, okazała się do bólu przewidywalna, z wyjątkiem malutkiego twista w zakończeniu, ale na dobrą sprawę, także do szybkiego uchwycenia prawdy. Postaci nie przekonywały, egzaltacja na każdym kroku, skontrastowana ze sztuczną powściągliwością, głupota wybijająca się w skrajnych sytuacjach, nadmierna ufność, ślepe poczucie sprawiedliwości i nierealne pragnienie naprawienia świata.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/01/uwazaj-czego-pragniesz.html

Przeczytana jednym tchem. Doskonała. Głęboki rys psychologiczny bohaterów, wartka akcja, nieustanne napięcie, duży realizm. Ostatni rozdział? Wbił w fotel.

• Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Uważaj, czego pragniesz