I Invited Her In

Adele Parks Wydawnictwo: HarperCollins kryminał, sensacja, thriller
HarperCollins
2018-09-20
2018-09-20

Do przesłuchania audioboka skłonił mnie całkiem prozaiczny powód. Kilka miesięcy temu sklep audiobooków firmy Apple miał przecenę na tą książkę, kupiłem ją za ledwie 1,99 Euro. Zsynchronizowałem też do mojego zegarka Apple i tak sobie leżała w zegarku. Podczas pewnego gorącego sierpniowego popołudnia byłem nad jeziorem, na piaszczystej plaży. Akurat wtedy nie zabrałem ze sobą telefonu, książki, czytnika ebooków, nie miałem nic do czytania, no i wtedy przypomniałem sobie, że przecież mam jeszcze książkę w zegarku. Na szczęście miałem też ze sobą słuchawki bezprzewodowe. Właśnie w takich niezwykłych okolicznościach zacząłem słuchać tego audiobooka, wciągnął mnie od razu.

Narracja książki odbywa się z perspektywy kilku osób. Główną bohaterką jest jednak kobieta, matka trójki dzieci, siedemnastoletniego syna oraz dwóch ośmioletnich bliźniaczek. Jest szczęśliwą matką i żoną. Przez Facebooka odzywa się nagle jej stara przyjaciółka z czasów kiedy była na pierwszym roku studiów i miała ledwie osiemnaście lat. Przez dwadzieścia lat nie utrzymywały ze sobą kontaktu oprócz tego iż połączyły się znajomością na Facebooku. Ów przyjaciółka z przed dwudziestu lat przeżywa kryzys małżeński, rozwodzi się z mężem który ją zdradził. Żyje w Stanach Zjednoczonych, lecz postanawia wrócić do Wielkiej Brytanii. Spontanicznie główna bohaterka, Mel, postanawia zaprosić ją do siebie do domu, na kilka dni. Jak się okazuje to sam początek całego łańcucha dziwnych zdarzeń które po sobie będą następować. Na początku książki na prawdę nie przypuszczamy jak całość się skończy i jaki będzie finał.

"I invited her in" -- czyli "Zaprosiłam ją do siebie" właśnie jest opowieścią o tym co może się zdarzyć kiedy zaprosimy do swojego życia, po dwudziestu latach przerwy w znajomości do swojego domu dawną przyjaciólkę z lat nastoletnich. Ciąży na nas wtedy pewien bagaż przeszłości. Z drugiej strony, po ponad dwudziestu latach każdy szedł własną drogą życia i dojrzewał, rozwijał się. Autorka naprawdę wymyśliła dość oryginalną narrację, dość oryginalny przebieg akcji. W książce czekało na mnie sporo niespodzianek, zwrotów akcji, były jednak ze sobą spójne. Całość bardzo mi się podobała. Książka mnie miło zaskoczyła. Wyprzedaż w sklepie, dziwne okoliczności mogą naprawdę sprawić iż człowiek sięgnie po dość ciekawą intrygującą książkę.

Dodaj cytat z książki I Invited Her In