Czarodziejski imbryczek. Baśnie i legendy japońskie

Okładka książki Czarodziejski imbryczek. Baśnie i legendy japońskie Maria Juszkiewiczowa
Okładka książki Czarodziejski imbryczek. Baśnie i legendy japońskie
Maria Juszkiewiczowa Wydawnictwo: ALFA literatura dziecięca
literatura dziecięca
ALFA
1986-01-01
1986-01-01
japońskie baśnie i legendy

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zaiteresowania.

Japońskie bajeczki. Niby dla dzieci aczkolwiek (europejski) umysł dziecięcy będzie miał problemy z przeniknięciem (azjatyckich) odmienności kulturowych i mentalnych. Ba! nawet dorosły może nie odczytać wymowy niektórych przypowieści, tak są one irracjonalne - według naszych standardów (abstarhując od samych wątków baśniowo-fantastycznych). Niemniej ciekawe doświadczenie to zderzenie z odmienną kulturą i aby to zderzenie złagodzić, autorka dostosowała pewne elementy do mentalności europejskiej.

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zaiteresowania.

Krótka, przyjemna książeczka, którą z przyjemnością będę czytała w przyszłości mojemu dziecku do snu (zostawę może tylko na później baśń o "posążku Kannon", żeby nie straszyć dziecka karą śmierci). Gorąco polecam fanom legend i baśni, zwłaszcza tych japońskich. Zbiór zawiera te bardziej i te mniej popularne, czasami w trochę innej i skróconej wersji niż te najczęsciej się pojawiające.
Krótka, książeczka to i krótka opinia. Warto przeczytać, bo zajmuje to może z pół godziny, a zawiera sporo fajnych morałów :)

Oszczędna forma typowa dla bajek. Morały typowe dla bajek i w miarę oczywiste, przez co można je porównywać z naszymi Europejskimi odpowiednikami. Swoją drogą to ciekawe, bo jedna z prezentowanych w tym zbierze bajek jest wręcz kalką pomysłu z bajki ze zbioru "Baśnie i klechty domowe"(o ile dobrze pamiętam tytuł) z tym, że nasza rodzima wersja jest rozbudowanym wątkiem (Księżniczka daje młodzieńcom starającym się o jej rękę niemożliwe do wykonania zadania) i zakończenia są nieco inne. Mimo to prezentowana w tym zbierze bajka Kaguya-hime jest autentyczną starą baśnią japońską, która ma sporo nawiązań w kulturze popularnej.
Plusem tej publikacji jest to, że zawarto w niej najbardziej popularne bajki np. Legenda o Momotaro czy o Księżniczce Kaguya (opowieść o zbieraczu bambusów) a także legenda o chłopcu którego żółw zabrał do podwodnego królestwa (niestety nie pamiętam nazwy). Miło było przeczytać te wcześniej znane z japońskich produkcji legendy i dowiedzieć się co mówi prawdziwa legenda a co sobie dodali Japończycy by ją ubarwić.
Jedynym minusem jaki znalazłam jest długość... czy też raczej krótkość tej książeczki. Chętnie poczytałabym jeszcze...

Bardzo miłe opowiastki. Niektóre podobne do tych nam znanych. Przede wszystkim uczą i pokazują wartości czczone przez ludy Japonii.

Bardzo miło wspominam tę książkę. Niestety przy przeprowadzce gdzieś się zawieruszyła, żałuję do dziś.

Miła i przyjemna lektura, ale baśnie są za krótkie, wątki za mało rozwinięte. Ciekawy format, kolorystyka i nietuzinkowe ilustracje. Historyjki już nam znane, lecz ubrane w nowe, japońskie szaty.

Krótkie, zwarte opowiadania w duchu kultury dalekowschodniej. Trzeba przywyknąć do ich oszczędnej formy. Niektóre kulturowo niezrozumiałe (np. 'Karp daje przykład wytrwałości'),niektóre zabawne, a niektóre wzruszają. Miła lektura.

Przyjemne, krótkie, mogłyby być dłuższe i bardziej rozbudowane i... spójne w sobie. Wot, taka mała lekturka do autobusu.

Przyjemne lekkie opowieści. Trochę coś więcej jak baśnie, bo z filozoficznym niekiedy przesłaniem.

• Japonia
  • Japonia