Wyzwanie czytelnicze LC

Czarodziejski imbryczek. Baśnie i legendy japońskie

Wydawnictwo: ALFA
83-7001-106-3
Katarzyna

Książeczka Czarodziejski imbryczek przeznaczona jest dla dzieci, jej autorka Maria Juszczkiewiczowa wychowała się na Dalekim Wschodzie i jako dziecko przysłuchiwała się opowieściom bajarzy, które później spisała. Przeczytamy tu o boginkach i bohaterach, duchach drzew, mówiących zwierzętach czy chłopcu zamieniającym się w tytułowy imbryczek. Pozycje zdobią stylizowane ilustracje. Zawartość...

Zawartość zbioru:
21. Botan-hime

źródło opisu: Nota wydawcy

lajcik_bajcik | 2019-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Krótka, przyjemna książeczka, którą z przyjemnością będę czytała w przyszłości mojemu dziecku do snu (zostawę może tylko na później baśń o "posążku Kannon", żeby nie straszyć dziecka karą śmierci). Gorąco polecam fanom legend i baśni, zwłaszcza tych japońskich. Zbiór zawiera te bardziej i te mniej popularne, czasami w trochę innej i skróconej wersji niż te najczęsciej się pojawiające.
Krótka, książeczka to i krótka opinia. Warto przeczytać, bo zajmuje to może z pół godziny, a zawiera sporo fajnych morałów :)

Oszczędna forma typowa dla bajek. Morały typowe dla bajek i w miarę oczywiste, przez co można je porównywać z naszymi Europejskimi odpowiednikami. Swoją drogą to ciekawe, bo jedna z prezentowanych w tym zbierze bajek jest wręcz kalką pomysłu z bajki ze zbioru "Baśnie i klechty domowe"(o ile dobrze pamiętam tytuł) z tym, że nasza rodzima wersja jest rozbudowanym wątkiem (Księżniczka daje młodzieńcom starającym się o jej rękę niemożliwe do wykonania zadania) i zakończenia są nieco inne. Mimo to prezentowana w tym zbierze bajka Kaguya-hime jest autentyczną starą baśnią japońską, która ma sporo nawiązań w kulturze popularnej.
Plusem tej publikacji jest to, że zawarto w niej najbardziej popularne bajki np. Legenda o Momotaro czy o Księżniczce Kaguya (opowieść o zbieraczu bambusów) a także legenda o chłopcu którego żółw zabrał do podwodnego królestwa (niestety nie pamiętam nazwy). Miło było przeczytać te wcześniej znane z japońskich produkcji legendy i dowiedzieć się co mówi prawdziwa...

Abee | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Krótkie, zwarte opowiadania w duchu kultury dalekowschodniej. Trzeba przywyknąć do ich oszczędnej formy. Niektóre kulturowo niezrozumiałe (np. 'Karp daje przykład wytrwałości'), niektóre zabawne, a niektóre wzruszają. Miła lektura.

krasnylud | 2017-09-25
Przeczytana: 13 września 2017

Przyjemne, krótkie, mogłyby być dłuższe i bardziej rozbudowane i... spójne w sobie. Wot, taka mała lekturka do autobusu.

Awenturyna | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Miła i przyjemna lektura, ale baśnie są za krótkie, wątki za mało rozwinięte. Ciekawy format, kolorystyka i nietuzinkowe ilustracje. Historyjki już nam znane, lecz ubrane w nowe, japońskie szaty.

Luxtos | 2013-07-18

Bardzo miło wspominam tę książkę. Niestety przy przeprowadzce gdzieś się zawieruszyła, żałuję do dziś.

książek: 2019
Aiwlys | 2013-01-24
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo miłe opowiastki. Niektóre podobne do tych nam znanych. Przede wszystkim uczą i pokazują wartości czczone przez ludy Japonii.

_Yuuko | 2018-09-11
ReginaInferna | 2018-08-27