Czarodziejski imbryczek. Baśnie i legendy japońskie

Wydawnictwo: ALFA
83-7001-106-3
Katarzyna

Książeczka Czarodziejski imbryczek przeznaczona jest dla dzieci, jej autorka Maria Juszczkiewiczowa wychowała się na Dalekim Wschodzie i jako dziecko przysłuchiwała się opowieściom bajarzy, które później spisała. Przeczytamy tu o boginkach i bohaterach, duchach drzew, mówiących zwierzętach czy chłopcu zamieniającym się w tytułowy imbryczek. Pozycje zdobią stylizowane ilustracje. Zawartość...

Zawartość zbioru:
19. Posążek bogini Kannon
20. Życie ocalone przez pająka i dwa gołębie
21. Botan-hime

źródło opisu: Nota wydawcy

Oszczędna forma typowa dla bajek. Morały typowe dla bajek i w miarę oczywiste, przez co można je porównywać z naszymi Europejskimi odpowiednikami. Swoją drogą to ciekawe, bo jedna z prezentowanych w tym zbierze bajek jest wręcz kalką pomysłu z bajki ze zbioru "Baśnie i klechty domowe"(o ile dobrze pamiętam tytuł) z tym, że nasza rodzima wersja jest rozbudowanym wątkiem (Księżniczka daje młodzieńcom starającym się o jej rękę niemożliwe do wykonania zadania) i zakończenia są nieco inne. Mimo to prezentowana w tym zbierze bajka Kaguya-hime jest autentyczną starą baśnią japońską, która ma sporo nawiązań w kulturze popularnej.
Plusem tej publikacji jest to, że zawarto w niej najbardziej popularne bajki np. Legenda o Momotaro czy o Księżniczce Kaguya (opowieść o zbieraczu bambusów) a także legenda o chłopcu którego żółw zabrał do podwodnego królestwa (niestety nie pamiętam nazwy). Miło było przeczytać te wcześniej znane z japońskich produkcji legendy i dowiedzieć się co mówi prawdziwa...

Abee | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Krótkie, zwarte opowiadania w duchu kultury dalekowschodniej. Trzeba przywyknąć do ich oszczędnej formy. Niektóre kulturowo niezrozumiałe (np. 'Karp daje przykład wytrwałości'), niektóre zabawne, a niektóre wzruszają. Miła lektura.

Awenturyna | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Miła i przyjemna lektura, ale baśnie są za krótkie, wątki za mało rozwinięte. Ciekawy format, kolorystyka i nietuzinkowe ilustracje. Historyjki już nam znane, lecz ubrane w nowe, japońskie szaty.

Luxtos | 2013-07-18

Bardzo miło wspominam tę książkę. Niestety przy przeprowadzce gdzieś się zawieruszyła, żałuję do dziś.

Aiwlys | 2013-01-24
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo miłe opowiastki. Niektóre podobne do tych nam znanych. Przede wszystkim uczą i pokazują wartości czczone przez ludy Japonii.

daljit | 2016-05-21
Lunaticca | 2016-02-07