Redaktorka

2023-03-09
Grażyna Woźniak

Nie potrafię się zmusić, żeby to dokończyć. Ultra nuda

Nie potrafię się zmusić, żeby to dokończyć. Ultra nuda

Redaktorka Stevena Rowleya naprawdę mi się podobała. To historia absolutnie urocza, miała w sobie tyle serca, a do tego porusza niektóre z moich ulubionych tematów - dysfunkcje rodzinne, zmagania z pewnością siebie, pisarstwo, sekrety i relacje, które pojawiają się w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach.
James Smale zawsze marzył o byciu pisarzem. Po opublikowaniu kilku pierwszych opowiadań wyobrażał sobie, że droga do literackiego sukcesu teraz będzie łatwiejsza. Ale napisanie powieści nigdy tak naprawde nie wydaje się proste i chociaż miał nadzieję, że natchnienie uderzy, zastanawiał się, czy jest on przeznaczony do bycia jednym z tych ludzi, których wczesna podziwiał. Mieszkając w Nowym Jorku na początku lat 90, wydawało się, że bardziej nadaje się do przypadkowych prac tymczasowych niż do noszenia butów pisarza. Zdecydował się napisać o tym, co znał lepiej niż cokolwiek innego - o swojej relacji z matką, enigmatyczną kobietą, której James ma wiele do zarzucenia. Jest bardzo podekscytowany, gdy duży wydawca jest zainteresowany publikacją jego powieści.
A potem spotyka redaktorkę, która zakochała się w jego książce - Jacqueline Kennedy Onassis. Jackie, lub pani Onassis, jak jest znana w biurze, uwielbia złożoność relacji w powieści Jamesa i identyfikuje się z głównym bohaterem, ponieważ ona również jest zaciekle opiekuńczą matką. James jest całkowicie zdumiony, że ta sławna kobieta, której rodzina zawsze fascynowała jego matkę, zainteresowała się jego pisarstwem i wierzy, że ta powieść jest warta zobaczenia przez świat.
To pięknie napisana książka, pełna wzruszeń i skomplikowania. James był złożony i całkowicie pociągający, nawet gdy robił rzeczy, które czyniły go niesympatycznym. A relacja między bohaterem a Jackie niesamowicie wciąga i fascynuje.
Z całego serca polecam poznać tą historię w audiobooku. Lektor Maciej Więckowski z tak niesamowitym wyczuciem i troską przybliża nam emocje głównego bohatera.

James Smale zawsze marzył o byciu pisarzem. Po opublikowaniu kilku...

Choć tytułową redaktorką jest w tej powieści sama Jackie Kennedy Onassis, to nie jest to historia o niej, ale o relacji syna, początkującego pisarza, z matką, która skrywa różne tajemnice. To też podróż bohatera trochę w przeszłość, ale i w głąb siebie, by zrozumieć, kim się jest i co w życiu jest ważne. Bez zbędnego moralizatorstwa.
Sprawnie napisana, od pewnego momentu wciągająca powieść z pierwszoosobowym narratorem i intrygującą postacią matki. A przy okazji można się przekonać, jak żmudna bywa praca nad książką i jaką rolę odgrywa redaktor prowadzący. W sumie ciekawa pozycja.

Sprawnie napisana, od pewnego momentu...

Wysłuchałam audiobooka. Przeczytać bym pewnie nie dała rady, bo mało w tej książce się dzieje i czasem mocno ciągnie nudą.
Genialny lektor Maciej Więckowski zrobił co mógł.

Genialny lektor Maciej Więckowski zrobił co mógł.

Nieopisanie nudna. Książka o niczym, większość treści kręci się wokół tego, że bohater, początkujący pisarz poznał i współpracuje z Jackie Kennedy Onassis. Jego stosunek do niej jest czołobitny, gość strasznie się tym jara i w zasadzie o tym jest ta powieść. Gdzieś w tle jest napisana przez niego książka i relacja z matką, ale who cares.
Powieść jest pełna nudnych i niepotrzebnych szczegółów. Główny bohater jest nijaki, a jego "problemy" trywialne (problemy w cudzysłowie, bo w zasadzie żadnych nie dostrzegłam). Niczego szczególnego nie dostrzegłam też w postaci matki pisarza, choć twierdzi on, że jest ona "niesamowita" - tymczasem stoi ona wyraźnie w cieniu pani Kennedy. Tak samo nudne i trywialne są dialogi - mające charakter small talk. A nuda jest przecież najcięższym grzechem, jeśli chodzi o książki.

Powieść jest pełna nudnych i...

DNF. Nudna.

DNF. Nudna.

Nudna z dobrym zakończeniem.

Nudna z dobrym zakończeniem.

James Smale marzy, żeby zostać pisarzem. Po latach prób Smale’owi udaje się podpisać kontrakt z nowojorskim wydawnictwem na wydanie debiutanckiej powieści, a redaktorką prowadzącą zostaje Jackie Kennedy-Onassis. Książka stworzona przez James’a jest oparta na losach jego rodziny i skupia się głównie na trudnych relacjach i braku akceptacji, przez co kontakty autora z bliskimi, a w szczególności z matką, mocno ucierpiały, z czym bohater nie może sobie poradzić.

James jest pod ogromnym wrażeniem osobowości Jackie, a ich współpraca stopniowo zacieśnia się i powoli wykracza poza relację stricte zawodową. Przyjaźń, a zarazem fascynacja jaką James obdarzył Jackie będzie dla mężczyzny swego rodzaju katharsis, a jednocześnie popchnie go do zajrzenia w głąb siebie i konfrontacji z rodziną.
Pierwszoosobowa narracja, skomplikowany, a zarazem lekko rozchwiany główny bohater, rodzinne tajemnice, kłamstwa i niedopowiedzenia, a do tego interesujący wątek dotyczący Jackie Kennedy-Onassis...

(cd recenzji na fb)

James od lat marzył o wydaniu książki, jednak ostatnie lata niestety były pasmem niepowodzeń. Jednak walczyć trzeba do końca i się nie poddawać, a wreszcie się do opłaci. W końcu podpisał umowę z nowojorskiego wydawnictwem osiągając sukces.

To jednak dopiero początek historii, która okazję się niezwykle wciągająca I zaskakując. Każdy pisarz ma swoją redaktorkę, a jego okazję się Była pierwsza dama z Białego Domu.

Jackie Kennedy jest oczarowana jego autobiograficzną historią o dysfunkcyjnej rodzinie.
Bardzo go wspiera w całym procesie, szczególnie gdy do wielkiego finału konieczna jest konfrontacja z rodziną, co dla Jamesa wcale nie jest takie łatwe. Jackie namawia go do powrotu w rodzinne strony, gdzie na jaw wychodząc różne sekrety, a James już sam nie jest pewien, czy ta wizyta ma na celu jedynie dobro książki. A może jego Redaktorka ma inną plany?

Niezwykle fascynująca książka. Pokazuje kulisy powstawania i wydawania książek, walkę o marzenia, losy dysfunkcyjnej rodziny, a przede wszystkim nieznany epizod z życia najsłynniejszej kobiety Ameryki. Połączenie tego wszystkiego sprawia, że jest to wyjątkowa książka.

• ENG
  • Niedoczytane
  • Legimi powieści
  • Powieści o powieściopisarzach, poetach i im podobnych

Dodaj cytat z książki Redaktorka