Czeskie a polskie prawa historyczne do Cieszyńskiego

Okładka książki Czeskie a polskie prawa historyczne do Cieszyńskiego Feliks Koneczny
Okładka książki Czeskie a polskie prawa historyczne do Cieszyńskiego
Feliks Koneczny Wydawnictwo: Prohibita publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Prohibita
2021-01-01
2021-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Przykład tego, co się dzieje gdy historyk "bawi" się w politykę.
Feliksa Konecznego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeżeli ktoś sięga po tę książkę, to z pewnością jest świadomy biogramu tego historyka.
Niestety z całym szacunkiem dla osiągnięć w zakresie historii cywilizacji, tutaj Koneczny całkowicie poległ. Na siłę próbuje wykazać polskość Śląska Cieszyńskiego, a nawet całego Śląska. Zupełnie nie uwzględnia braku znajomości języka polskiego wśród książąt śląskich. Pisząc, że Czesi powołują się na "prawo historyczne" i przynależność Cieszyna do Czech zapomina, że sam robi dokładnie to samo. Mówi o polskości dynastii Piastowskiej (wyżej już z tym dyskutowałem),wskazuje, że ludność w Cieszyńskiem jest niewątpliwie polska (zapomina o etnosie śląskim, tam szczególnie mocno czesko - polskim),w końcu też stwierdza, że w XVIII wieku dokumenty podatkowe tłumaczono na język polski, a więc musieli tam mieszkać Polacy. Według mnie był to zabieg czysto pragmatyczny - więcej zysku dla dynastii. Przejawia się tu okropny nacjonalizm, wręcz ksenofobia, autora i wielkie zaangażowanie emocjonalne (esej powstał w 1920 roku). To "dzieło" to wspaniały przykład jak nie powinna wyglądać nie tylko praca historyczna, ale wogóle naukowo. Śmiem stwierdzić, że nawet marksistowska historiografia nie była tak zakłamana. Oczywiście Koneczny jest obyty w faktografii, która w większości jest przedstawiana prawidłowa, ale równie w większości jest nieprawidłowo interpretowana.
Nie broni się także wydanie eseju. W zasadzie nie wiadomo czy to edycja źródłowa, czy przekopiowanie dzieła. Napotkamy liczne literówki, źle napisane daty czy anachronizmy językowe (w edycji powinny być chociaż opatrzone przypisem),spis treści nie pokrywa się z numeracją stron.

Przykład tego, co się dzieje gdy historyk "bawi" się w politykę.

• Kupić
  • Śląsk
  • Nauki społeczne
  • Filozofia i Polityka

Dodaj cytat z książki Czeskie a polskie prawa historyczne do Cieszyńskiego