Wyrok

Okładka książki Wyrok Grzegorz Kalinowski
Okładka książki Wyrok
Grzegorz Kalinowski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Śmierć frajerom (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Śmierć frajerom (tom 4)
Skarpa Warszawska
2021-11-12
2021-11-12
literatura polska

Najsłabsza z serii (1-4). Wyraźnie widać, że autorowi kończą się pomysły, zaczyna drażnić nieskończone pasmo szczęśliwych przypadków oraz chętnych kobiet, które same trafiają w ramiona Henryka. Zabrakło pomysłu na motyw przewodni, który utrzymałby uwagę czytelnika na dłużej.

Lubię serię, dlatego przeczytałem. Niestety nie powaliła. Czekam na Korridę

Lubię serię, dlatego przeczytałem. Niestety nie powaliła. Czekam na Korridę

Ciekawie poprowadzona akcja.
Bardzo podobało mi się zabieg wprowadzenie bohaterów książek Ryszarda Ćwirleja i Krzysztofa Bochusa.

Ciekawie poprowadzona akcja.

Tak jak ktos juz napisal, "jak ktos przeczytał 3 części to czwarta tez powinien" aczkolwiek z perspektywy czasu zrobiłem to raczej z obowiązku. Książka może nie tyle wieje nuda co akcja praktycznie stoi w miejscu. Poza dwoma-trzema zrywami nie jest to porywająca literatura. Główne motywy stoją w miejscu. Zakończenie trzeciej książki sugerowało, ze w kolejnej części bardziej bedzie rozwiniety watek wokol morderstwa matki tymczasem w tej kwestii nie dzieje sie praktycznie nic. Brakuje troche swiezosci w ostatnich ksiazkach Kalinowskiego. Z serii o Wcisle zaczyna sie juz robic powoli nowela. PO kolejna ksiazke oczywiscie siegne ale z duzymi obawami.

W kryminałach retro lubuję się od lat. Dlaczego więc „Wyrok” nie zachwycił mnie tak jak tego oczekiwałam? Czy wpływ na odbiór miała nieznajomość wcześniejszych tomów cyklu „Śmierć frajerom”? Z pewnością tak, bo kto zaczyna czytać od tomu czwartego? Miałam jednak nieodparte wrażenie, że fabuła choć zajmująca, straciła w wyniku dość pospiesznego, niedopracowanego wykonania.

Przenosimy się do przedwojennej Warszawy 1936 roku. Major wywiadu Dwójki otrzymuje zadanie przyjrzenia się postaciom dwóch mężczyzn i przeanalizowania ich dalszej przydatności dla wywiadu. Z czasem zyskuje jednak nieodparte wrażenie, że jego ocena ma być tylko formalnością, że ktoś już wydał na nich wyrok. Jaką decyzję podejmie Sokołowski i jakie będą jej konsekwencje?

Autor szczegółowo wprowadza nas w ówczesną sytuację polityczną Polski, malując również adekwatny obraz półświatka, ferajny. Ciekawy podział na żmudną pracę nad analizą akt i przemyślenia majora Sokołowskiego oraz historię barwnej postaci, jaką bez wątpienia jest Henryk Wcisło, alias Henry Haas sprawia, że powieść zyskuje na lekkości. A już spotkanie z bohaterami tak dobrze znanymi nam z kart książek Ryszarda Ćwirleja i Krzysztofa Bochusa i umiejętne wplecenie ich w bieżącą akcję jest bonusem, którego się nie spodziewałam budzącym uśmiech.

Widziałam, że wcześniejsze części cyklu zyskały wysokie oceny, a na półce czeka również „Wyzwolony 45”, z przyjemnością zweryfikuję więc i swoją opinię dając autorowi drugą szansę.

Niestety najsłabsza z całej serii. Nie zmienia to faktu, że czekam na kolejny tom (podobno ma się ukazać w 2022). Za całokształt cyklu mocne 8.

Jak się przeczytało trzy części to i czwartą trzeba.

Jak się przeczytało trzy części to i czwartą trzeba.

Nie jest to zła książka, jednak niestety mnie nie zachwyciła. Szkoda.

Nie jest to zła książka, jednak niestety mnie nie zachwyciła. Szkoda.

Troszkę inne podejście do naszych bohaterów. W tej części dowiemy się trochę historii Henryka Wcislo nad którego dalszym losem pochyla się major Sokołowski mający wydać opinie czy może on dalej pracować dla Dwójki czy trzeba się go "pozbyć". Major wertując zgromadzone teczki odkrywa nam nieznane historie Henryka nie tylko na terenie Polski ale i za granicą. Fajne są także nawiązania do książek Krzysztofa Bohusa z serii Wachmistrz (chodzi o "gościnne występy" Heńka w wolnym mieście Gdańsk).

• Kryminał
  • Ebooki