Kroniki Pierwszego Proroctwa - Związanie Losów, TOM 1

Okładka książki Kroniki Pierwszego Proroctwa - Związanie Losów, TOM 1 Patryk Jaroń
Okładka książki Kroniki Pierwszego Proroctwa - Związanie Losów, TOM 1
Patryk Jaroń Wydawnictwo: BookEdit fantasy, science fiction
BookEdit
2021-12-16
2021-12-16

Widać, że autor ma pomysł na fabule i świat fantastyczny, tylko całość miała za dużo opisów. Opisy znacząco przeważały nad fabułą, co niestety powodowało, że całość dość mi się dłużyła i nużyła. Choć otrzymujemy 4 główne wątki żaden z nich nie otrzymuje rozwiązania na łamach pierwszego tomu. Całość wydaje się jednym wielkim prologiem dla kontynuacji, co jest przykre bo widać potencjał tego debiutu. Mam nadzieje, że kontynuacja będzie miała lepsze tępo. Na minus zaznaczam, również prawie całkowity brak damskich bohaterek, pomimo około 12 perspektyw żadna z nich nie należała do kobiety, których pojawiło się jeśli dobrze pamiętam zaledwie dwie.

Przed Wami „Kroniki Pierwszego Proroctwa. Zawiązanie Losów” autorstwa Patryka Jaronia.

⛵ „Kroniki Pierwszego Proroctwa” jest to pierwszy tom historii. Opowiada o grupie bohaterów, którzy w zmieniających się realiach w swoim świecie otrzymują bardzo ważne zadania. Los ich kontynentu zależy od nich.

⛵Nasi bohaterowie to: admirał Reyes, który wyrusza z ekspedycją w celu zbadania nieznanego zjawiska pogodowego; trójka śledczych, badająca znikanie członków pewnej rasy; generał Barson wraz ze swoją kompanią wyrusza do śmiercionośnej puszczy oraz wykładowca z akademii magii, który znudzony swoim życiem odkrywa coś, co powoduje, że znajduje chęć do życia.

⛵ Pozycję tą czytało mi się trochę nierówno. Przez część książki ciężko mi było przebrnąć, jednak koło 200 strony coś „kliknęło” i wciągnęłam się na nowo 🙂. Wiem, że jest to pierwszy tom i część książki musi przedstawić zasady i realia świata przedstawionego. Na pewno chętnie przeczytam drugi tom i dowiem się jak wydarzenia potoczyły się dalej.

Fb: Adelina Czyta
Ig: adelinaczyta

⛵Nasi bohaterowie to: admirał Reyes, który wyrusza z ekspedycją w celu...

Książka na pewno zachęca do przeczytania ze względu na opis. Fabuła jest bardzo mocno rozbudowana. Jest wiele wątków. Historia jest opowiadana z kilku perspektyw i na początku miałam problem kto kim kim jest.

Książka mocno mnie zaciekawiła, gdy czytałam jej opis. Natomiast kiedy zaczęłam już z nią swoją przygodę, czułam się lekko zagubiona. Historia jest mocno rozbudowana i według mnie aż za mocno. Zostało poruszone wiele wątków, mamy mnóstwo bohaterów, a akcja przeskakuje z miejsca na miejsca. Po przeczytaniu całości, wprawdzie mniej więcej kojarzę kto i co, ale z żadnym bohaterem nie dałam rady się zżyć. Mimo że pomysł jest bardzo ciekawy, brakowało mi trochę polotu, który sprawiłby, że zatopiłabym się w tym świecie i popłynęła z akcją.

"Ludzie są inni, mają wybór we wszystkim. Stąd jest w nich tyle indywidualności"

Kroniki Pierwszego Proroctwa - Związanie losów autorstwa Patryka Jaronia, jest to 1 tom jego debiutanckiej serii fantasy.

W książce nie występuję większa akcja, autor zajął się kreacją świata, jednak dzięki temu łatwo można było wyobrazić sobie dane miejsce, postać czy potwory, ale czasem aż tak duże opisy nie były potrzebne.

Upadek magii, potwory i nadciągający lód, przez który zamarzła duża część morza to ciekawy pomysł.
Fabuła jest pokazywana z różnych punktów widzenia moim faworytem są sępy - Pain, Veresh i Eren, które jak dla mnie miały najciekawszą historię.

Moim zdaniem postaci jest za dużo, może nie tyle co postaci ale nazwisk, strasznie się one mieszają.
Jednak bohaterowie, są dobrze przestawienie, jedyny ich minus to wygląd opisany aż za bardzo.

Zabrało mi tu kobiet jako głównych bohaterek, dodałby one ciekawszej akcji, której w tej książce brakuję, bo jedyne wspomnienie o nich to rozmiar ich piersi.

Erena jest jedyną postacią którą polubiłam. Podobał mi się jego charakter, nie wywyższał się nad innymi swoim statusem ( tak jak Francis) i jego sposób myślenia był równie ciekawy
Przeskoki w historiach i czasie to mega rozwiązanie, które w książkach uwielbiam ale po raz pierwszy mi mieszały

Dzięki uprzejmości autora miałam przyjemność przeczytania : ,,Kroniki Pierwszego Proroctwa Związanie Losów".

Jest to debiutancka powieść fantasy tego pisarza.

,,Związanie Losów" ma 4 wątki główne przez co ciężko było mi się zorientować co się dzieje . Fabuła toczy się dość wolno przez długie opisy , dialogów praktycznie brak porównując do opisów ..

Bardzo podobał mi się wątek wielokulturowości i "przebudzenia", poznajemy potwory , które przyprawiają o dreszcze ( nie chciałabym spotkać ich na swojej drodze !),na dodatek pojawia się problem ocieplenia klimatu , który jest zapowiedzią spełniającej się przepowiedni . Wątek humorystyczny , który jest zawarty w lekturze od razu przypadł mi do gustu .

W SKRÓCIE :

🌹Generał Barson wraz z oddziałem żołnierzy wyrusza na dzikie , do końca nieznane tereny , żeby zbadać dziwne zachowania zwierząt.

🌹 Admirał Reyes ze swym kompanem Francisem wyrusza na ekspedycję badawczą.

🌹 Profesor Lucan z Akademii Magów prowadzi swoje śledztwo.

Pozostaje pytanie: Kto lub co stoi za tymi wydarzeniami? Czy ludzie dadzą radę przetrwać chwilę próby? A co w momencie kiedy nic się nie da zrobić, bo z proroctwem przecież nie da się walczyć???

Przyznam , że osobiście najtrudniej było przebrnąć przez początek, potem 4 wątki czasowe dało o sobie znać i wiele razy łapałam się na tym , że nie wiem co się dzieje i musiałam powtarzać czytanie poprzednich linijek , ogromna ilość opisów sprawiła , że nie jest to mój typ książki. Czułam się jakbym czytała lekture szkolną do której jestem zmuszona. Brakowało mi również chociaż jednej postaci kobiecej , która ma wpływ na losy przedstawionego świata .

Życzę autorowi samych sukcesów i dużej rzeszy czytelników , jednak książka nie jest w moim guście .

Jest to debiutancka powieść fantasy tego pisarza.

Bardzo podobał mi się...

Jest w tej fabule coś intrygującego, co zmusza czytelnika do dalszej lektury, pomimo ogromu stron. Nawet jeśli któryś rozdział zaczyna nam się dłużyć, to i tak jest w nim umiejscowiony jakiś haczyk, na który w końcu się natkniemy i który nas wybudzi. Co się stanie dalej? Jak to się rozwinie? Chcielibyśmy wiedzieć, jesteśmy już zauroczeni, ale autor trochę wodzi nas za nos serwując coraz więcej informacji, niekoniecznie takich, jakie byśmy chcieli.

Pomysły są świetne, tylko podane w ciężkostrawnej formie. "Związanie losów" to dużo wątków, dużo postaci, dużo suchych informacji. O bogatym fantastycznym świecie dowiadujemy się najczęściej dzięki bohaterom, którzy sobie o nim opowiadają, a to jak słuchanie wykładu z historii, zamiast czynnego uczestniczenia w niej. Z czasem lektura jest łatwiejsza, bo przyzwyczajamy się do takiej narracji, ale i tak mam wrażenie, że można by niektóre rzeczy wyciąć albo chociaż zostawić je do przedstawienia np. w kolejnych częściach.

Mam wrażenie, że niektóre autentyczne wydarzenia zostały w powieści odbite, mają swoje fantastyczne odpowiedniki, odkrywanie ich sprawia dużo frajdy. Chociaż może się mylę i coś nadinterpretuję? Oczywiście widać też inspirację różnymi innymi tytułami z gatunki. Było kilka postaci, które bardzo mi się spodobały, zapadły w pamięć. I tak z jednej strony czułam podekscytowanie odkrywaniem zupełnie nowej rzeczywistości, gdzie są nawet niesamowite niebezpieczne stworzenia, a z drugiej byłam przytłoczona, jakby ktoś mi napakował do plecaka kilogramy podręczników i kazał się tego jeszcze nauczyć na pamięć w drodze.

Na pewno znajdą się czytelnicy, którym nie będzie to przeszkadzać i ich opinie również będą o ocenę wyższe. Osobiście po drobnych przeróbkach bez problemu postawiłabym tę powieść obok książek znanych polskich pisarzy fantastycznych. Świat "Kronik pierwszego proroctwa" jest wart odkrycia, ale polecam go głównie fanom tego konkretnego gatunku, bo myślę, że inni mogą czuć się za bardzo zagubieni.

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od autora.

Z pewnością Polskie fantasy nie ma lekko, mam wrażenie, że jest niedoceniane. Zatrzymaliśmy się na Sapkowskim, Pilipiuku, Piekarze. Przez zagraniczne fantasy odnosimy wrażenie, że już nic nowego nas nie zaskoczy, wszystko już zostało zapisane. A jednak przy tak oczywiście mylnym odczuciu, pewien jeszcze mało znany pisarz Patryk Jaroń, swym debiutem pozytywnie mnie zaskoczył! Jestem nie tylko pod ogromnym wrażeniem warsztatu pisarskiego, ale również wyobraźni autora książki „Kroniki Pierwszego Proroctwa. Związanie Losów”. ~Udowodnił mi, że faktycznie wyobraźnia ludzka nie zna granic. Świat, do którego zabiera swoich czytelników jest wielowątkowy, pełen życia, brutalnej walki, nieludzkich problemów.
Co mi się w niej najbardziej podobało?

BOHTEROWIE: wyraźnie przedstawione postacie, jakby każdy z nich był indywidualną jednostką. Dzięki takiemu zabiegowi od początku mogłam połapać się kto kim jest.

NIE SPIESZYMY SIĘ ALE JEDNAK: Właśnie, choć główne akcje książki powoli rozwijają się, to jednak miałam wrażenie, że zaczyna się od napięcia, kilku bomb, sporej dawki emocji, które wcale nie przygasają. A ciekawość rozpędza nas do takiej prędkości, że nim się obejrzałam już był koniec... i czekanie na ciąg dalszy ;)

WIELOWĄTKOWOŚĆ: to coś, co nie każdy pisarz potrafi spójnie poprowadzić przez całą książkę. Tutaj autor wykazał się niesamowitą dojrzałością i umiejętnościami.

JĘZYKI, SŁÓWECZKA I INNY: fantasy znane jest z tego, że choć pisane jest pięknym i wyszukanym słownictwem, to jednocześnie jest ciężkie w odbiorze. W swoim doświadczeniu pamiętam, że pierwsze fantasy, które zaimponowało mi swoją lekkością, był i nadal jest nasz polski “Wiedźmin”. Cieszę się, że znów zetknęłam się z autorem o takich zdolnościach.

POTWORY I SPÓŁKA: tutaj mam mieszane uczucia. Muszę przyznać, że kilka razy prawie puściłam pawia. Mimo wszystko uważam, że należą się brawa dla autora za tak kreatywne opisy, nową listę potworów i wyjątkowo niesmaczną część wyobraźnię, ale jakże realistyczną. Tam nie ma owijania w bawełnę, krew leje się ze wszystkich stron, strach dotyka nie tylko samych bohaterów, ale w moim przypadku też czytelników.

Sumując: BARDZO DOBRA i przeze mnie POLECANA pozycja. Kocham takie książki i połykam je w całości. Myślę, że jeśli autor się zgodzi to już nie długo będzie ogłoszony BOOKTOUR :)

Dziękujemy za możliwość zrecenzowania @patryk.jaron.autor😊😊

Kroniki Pierwszego Proroctwa to książka z ogromnym potencjałem i z pewnością znajdzie wielu miłośników, ja niestety do nich nie należę. Czytając książkę imponowała mi jej wielowątkowość, lecz z drugiej strony bardzo trudno było mi przenieść się z jednej historii do drugiej, przez to nie miałam ochoty sięgać po tą pozycję w wolnym czasie.

Dziękujemy za możliwość zrecenzowania @patryk.jaron.autor😊😊

Cześć, wszystkim! Po dłuższej przerwie przychodzę do Was z recenzją niebanalnej książki, jaką jest "Związanie losów. Kroniki pierwszego proroctwa" autorstwa Patryka Jaronia.

Książka ta przedstawia cztery różne, świetnie opowiedziane historie o wielu intrygujących i nietuzinkowych bohaterach. Na naszych oczach rozwijają się wątki o żegludze po morzu przemieniającym się w lód, strategiach wojskowych, pamięci doskonałej i szajce, która musi sprostać licznym wyzwaniom w terenie.

Mnie Kroniki wciągnęły do reszty, kocham wartką akcję, wielowątkowość i złożoność Einardu. Uważam, że autor doskonale poradził sobie z kreacją świata, który jest plastyczny, pełen detali, szczegółów, które tkwią w może i długich, ale jakże potrzebnych opisach. Dla mnie zdecydowanie jest to zaleta!

Przedstawione wydarzenia i fabuła naprawdę mnie wciągnęły. Byłam nimi zafascynowana! Bardzo podobały mi się różne perspektywy, dopracowanie szczegółow - takich jak chociażby wystrój wnętrza mieszkania Lucana, czy fragmenty o przeszłości bohaterów, która ich ukształtowała.

Moją ulubioną postacią jest Eren, to chyba przez jego kreatywność, inteligencję, jak i przenikanie między różnymi warstwami społecznymi czy ciekawość świata. Jego postać jest dla mnie najbardziej interesująca, co nie znaczy, że inni bohaterowie mnie nie zaintrygowali, bo tak nie jest! Prawie wszystkich polubiłam...

W dodatku opisy potworów i same pomysły na ich kreację uważam za wyjątkowo dobre. Jako wierna fanka fantasy bardzo cenię sobie tworzenie przez autora swojego własnego uniwersum i niekorzystanie ze starych schematów. Wiem też, że w tych czasach ciężko wymyślić coś, czego jeszcze nie było. Jednak autorowi Kronik udało się mnie zaskoczyć niejednokrotnie, co uważam za naprawdę duże osiągnięcie!

Jedyną rzeczą jakiej mi brakowało była mapa świata. Mam nadzieję, że kiedyś będzie dane nam ją zobaczyć!

Tę pozycję polecam każdemu, kogo interesują rozbudowane, unikatowe światy, niekonwencjonalne rozwiązania i dobra fantastyka!

A za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję samemu autorowi! Nie mogę się doczekać następnej części!

• Współpraca
  • Brak Legimi A
  • W biblioteczce
  • Nowe serie

Patryk Jaroń Kroniki Pierwszego Proroctwa - Związanie Losów, TOM 1 Zobacz więcej