Okładka książki Młody z Hollywood. Skąd wziął się najokrutniejszy gang świata Mara Salvatrucha 13 Juan José Martinez, Oscar Martinez
Juan José MartinezOscar Martinez Wydawnictwo: Wydawnictwo Filtry reportaż
reportaż
The Hollywood Kid: The Violent Life and Violent Death of An MS-13 Hitman
Wydawnictwo Filtry
2021-11-24
2021-11-24
Tomasz Pindel
Salwador reportaż literatura faktu Ameryka Środkowa przestępczość zorganizowana neokolonializm

Prawdziwy Siccario z prawdziwego gangu. Ciekawie się czytało zważywszy na to,że próbowano zrozumieć skąd w ogóle takie gangi powstały

Historia Młodego zostaje w głowie. Nie pozwala zasnąć, budzi koszmary. Podobnie jak życie w Salvadorze.... Tradycyjnie bez oceny

Książka braci Martínez (dziennikarza i antropologa) opowiada o członku osławionego gangu Mara Salvatrucha 13 (MS-13),Miguelu Ángel Tobarze, który zabił ponad 50 osób, a potem stał się świadkiem koronnym i denuncjował innych gangsterów. Nie jest to jednak rzecz sensacyjna, raczej reportaż czy studium socjologiczne. W szczególności autorzy pytają, dlaczego Miguel stał się wielokrotnym mordercą i dlaczego doszło do tak olbrzymiej eskalacji przemocy w jego kraju.

Rzecz dzieje się w Salwadorze, kraju środkowoamerykańskim o olbrzymich nierównościach majątkowych i klasowych. To kraj, który od wielu lat przoduje w niechlubnej statystyce ilości morderstw na 100 tys. mieszkańców – 103 w 2015 r., 81 w 2016 r. (dla porównania w Polsce: 0,73 w 2018 r.). Dodajmy, że: „Jeśli w danym kraju liczba zabójstw przekracza dziesięć na sto tysięcy mieszkańców, to według ONZ mamy do czynienia z epidemią śmierci.” Salwador jest opanowany przez dwa potężne gangi: MS-13 i Barrio 18, które od lat toczą bezpardonowa i krwawą wojnę między sobą, zaś organy ścigania są praktycznie bezradne.

Opowiadają autorzy o genezie gangów w Salwadorze. Oto w latach 70., uciekając przed krwawą wojną domową, dziesiątki tysięcy Salwadorczyków wyemigrowało do USA, tam byli terroryzowani przez gangi latynoskie, głównie meksykańskie, więc sami zaczęli się organizować. Z czasem gangi salwadorskie stały się tak niebezpieczne, że w latach 90. ich członków deportowano do ojczyzny, gdzie zaczęli stosować zdobytą wiedzę gangsterską, niestety z sukcesem.

Bracia Martínez spotykają się Miguelem przez długi czas i spisują jego opowieści, dodajmy prawdziwe: nigdy nie przyłapali go na kłamstwie. To bardzo smutna historia: Miguel, syn robotnika rolnego – alkoholika, próbował zabić po raz pierwszy w wieku 11 lat, a potem został członkiem gangu MS-13 i zabójcą na zlecenie. Co znamienne, nie dostawał za morderstwa żadnych pieniędzy, dla niego i wielu innych biedaków ważne były szacunek i uznanie, jakie ich otaczały: „Nędza, brak perspektyw, przemoc i niemal średniowieczne warunki życia sprawiają, że MS-13 jawi się jako absolutnie logiczna opcja. To wybór, czy być nikim, czy stać się częścią czegoś. Być ofiarą czy katem.” W trakcie lektury można poczuć sympatię do bohatera książki, z drugiej strony to bezwzględny zabójca, opisy kilku jego morderstw mrożą krew w żyłach.

Jako świadek koronny Miguel prowadzi nędzny żywot, jest słabo chroniony, wciąż obawia się o swoje życie, a jest celem siepaczy z MS-13. Dostaje od państwa 50 dolarów miesięcznie i skromną dawkę żywności dla siebie i rodziny, tyle, żeby ledwo przeżyć. A gdy przestaje być użyteczny dla sądów, zostaje porzucony jak śmieć i musi żebrać, by nie umrzeć z głodu.

To znakomicie napisana, ale straszliwie smutna opowieść o świecie do głębi przesiąkniętym zabijaniem i krwią, świecie, w którym głównym narzędziami rozwiązywania sporów stają się pistolet i maczeta. To także książka o powtarzającym się kręgu cyklicznej przemocy: zabijanych i wtrącanych do więzień gangsterów zastępują wciąż nowi, żądni krwi, przemoc bez końca...

niestety utonąłem w gąszczu nazw, ksyw, pseudonimów, nazwisk, autorzy skrupulatnie je wymieniają i powtarzają a ja skrupulatnie tracę zainteresowanie lekturą i ogarnia mnie znużenie, temat ważny, tłumaczenie Pindla jak zawsze świetne, ale...nie

Książka bardzo mocna w swoim przekazie. Jest to opowieść o człowieku, który chciał opuścić gang, czyli grupę której opuścić się nie da. Na kanwie jego życia osnuta jest historia powstania i rozwoju salwadorskiego gangu. Korzenie tej grupy, jak zwykle tkwią w biedzie, głodzie i wojnie, czyli wszystko to co pcha do przeżycia za wszelką cenę. W dość zrozumiały sposób autorzy tłumaczą powody emigracji do Stanów i powrotu do Ameryki Środkowej oraz ciężkie losy ludzi związanymi w jakiś sposób z gangiem. Przerażająca jest natomiast odpowiedź autorów na zapytanie bohatera, po co im jego opowieść - twoje życie jest nic niewarte, ale twoja historia, to już co innego...

Młody z Hollywood nigdy w Hollywood nie był. Więc co? Kolejny clickbait? Czy może ktoś nas chce w konia zrobić? Nic z tych rzeczy. Młody – bohater książki Oscara Martineza oraz Juana Jose Martineza – faktycznie był z Hollywood, ale inaczej. Jak? To już trzeba przeczytać tę fascynującą książkę, która jest podróżą do królestwa zbrodni, gangu, niskiej wartości życia ludzkiego. Innymi słowy – lekko nie jest i warto to wiedzieć nim się otworzy wierzchnią okładkę.

A że warto ją otworzyć, zapewniam. Miguel Angel Tobar z okrutną skutecznością zabijał na zlecenie gangu Mara Salvatrucha 13. Sam sprawiał wrażenie wyzbytego z uczuć ludzkich. Książka reporterska spogląda na tę historię w bardzo szerokim planie. Poznajemy jego dzieciństwo spędzone w ubóstwie popychającym do świata zła. To ubóstwo miało po przeciwnej stronie marzenia o bogactwie i władzy. Kraj, w którym dorastał nie dawał takich szans rozwojów, ale gang już tak.

Autorom to jednak nie wystarcza. W książce znajdziemy również analizę geopolityczną Salwadoru oraz wpływ państwa znajdującego się niezbyt daleko od niego, czyli USA. Książka precyzuje, że gang MS powstał właśnie na terenie Stanów, ale okrucieństwo swe wzięło się już z ich pojęcia „obrony”. Nie ma tu prostych recept, ani czarno-białych sytuacji. Na dnie wszystkiego jest bieda, którą trudno sobie wyobrazić. „Młody z Hollywood” to bardzo mocna lektura, którą należy przeczytać.

Salwador - bezsens życia. Państwo w którym nic nie działa ,ludzie którzy potrafią policzyć tylko do tylu ilu zabili. Strasznie depresyjny obraz świata.

" Wszyscy przeciw wszystkim. Bo tak. Bo tylko w ten sposób można się określić - przez wojnę. Bo pokój to żadna opcja. Życie to walka, tak zorganizowano ten zakątek świata. To nie była garstka szaleńców poza marginesem społecznym. Młodzi ludzie naśladowali to, ci znali." #młodyzhollywood to książka, która opowiada o tym co powstało w wyniku działań ludzkich. Pragnienie władzy, bogactwa, przyczyniają się do zabierania innym tego co z natury było ich własnością. Kosztem czyjegoś życia, czyjeś wolności powstaje machina pełna struktur, ustanowionych zasad. To walka i śmierć staje się tu rzeczywistością.

Historia Miguela Angela Tobara jest przykładem na to czego nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, mieszkając w swoich czterech ścianach. Przykładem tego jak wielkia i potężna machina wpływa na jednostkę, która stała się bytem zamieszkującym tereny Salvadoru.

Autorzy, Oscar Martinez i Juan Jose Martinez spisali historię" szczupłego chłopaka o skośnych oczach w zbyt luźnej koszuli i rastafariańskiej czapce", będącego członkiem gangu. "Był on dzieckiem długich i bardzo krwawych procesów", które miały wpływ na to kim się stał.
Książka ta nie jest historią jednego bohatera dzięki niej poznajemy opowieść o złu, o przemocy, która wciąż trwa.

Warto czasem wyjść ze swojej strefy komfortu...

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwo.filtry

Gang Mara Salvatrucha znany jako MS-13, jest międzynarodową organizacją przestępczą powstałą w Los Angeles, w latach 80. MS-13 został stworzony przez imigrantów z Salwadoru, którzy uciekli do Stanów z powodu wojny domowej w Ameryce Środkowej.

Książka Óscara i Juana José Martíneza po mistrzowsku opowiada historię członka hollywoodzkiej kliki Locos Salvatrucha z MS-13 w Salwadorze Miguela Ángela Tobara który zabił ponad 50 osób. Przeprowadzone z nim wywiady gdy przebywał w więzieniu rzuciły całkowicie inne światło na sprawę salwadorskiego gangu. Rozmowy z nim stały się przyczyną większej refleksji nad samą historią Salvadoru, skutkami wojny domowej, oraz jaki miała ona wpływ na Salvador.

Opowiada o tragicznym i brutalnym życiu członka gangu w zachodnim Salwadorze który był zarówno ofiarą, jak i potworem – ofiarą i drapieżnikiem – na cuchnącym dnie globalnego kapitalizmu rozgrywającym się w całej Ameryce Środkowej.

Nie będę wam tutaj streszczał jego życia, bo książka robi to znakomicie a jedynie chciałbym się podzielić kilkoma przemyśleniami na temat tego co przedstawili nam autorzy w swojej książce. Bardzo mnie ucieszył fakt, że autorzy nie skupili się tylko na samej historii Tobara a przedstawili też historię Salvadoru, przyczynami wojny domowej i gdzie w tym wszystkim byli zwykli ludzie i krok po kroku poprowadzili nas aż do powstania MS-13.

Czytając ten reportaż przenosimy się w świat salwadorskiej podklasy istniejącej w panoramie ubóstwa, ignorancji, rozpaczy, beznadziejności, samobójstwa, przestępczości, nadużywania narkotyków i alkoholu oraz brutalności seksualnej i fizycznej. Następnie wraz z uciekającymi od wojny Salwadorczykami udajemy się do Kalifornii, gdzie zaczynała powstawać słynna Mara Salvatrucha.
Na początku jej celem była ochrona swoich rodaków przed atakami innych grup, głównie składających się z ludności meksykańskiej, azjatyckiej i afroamerykańskiej. Początkowo tworzyli ją młodzi imigranci słuchający heavy metalu, jednak z czasem mieszkający w Los Angeles nielegalni imigranci zaczęli być negatywnie postrzegani i prześladowani. Doprowadziło to do przekształcenia się grupy w gang. MS-13 nie ukrywa się ze swoim okrucieństwem. W przeciwieństwie do innych przestępców wybierają oni maczety, zamiast broni palnej. Dlatego widok zwłok z odciętymi kończynami nie powinien dziwić. Zabijają zarówno małe dzieci, jak i kobiety. Ich ofiarami padają nie tylko członkowie wrogich gangów, lecz także rodziny, przyjaciele, sąsiedzi. W atakach giną całe rodziny, bez względu na wiek jej członków.

W książce tej znajdziemy też wspomnienia innych osób, którzy należeli do owego gangu. Dziś mimo że do niego już nie należą, to nadal czuć sympatię i więź emocjonalną z dawnymi pobratymcami. Opowiadają o tych migawkach minionego życia w ruchliwych kawiarniach w centrum San Salvador a robią to w taki sposób jakby mówili o najbliższej rodzinie, z dużym szacunkiem.

Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, pełna brutalności i skrajnych emocji. Widać że autorzy bardzo przyłożyli się do tematu, czuć też w tej publikacji że autorzy to Salwadorczycy, którzy dobrze znają swój kraj i targające nim różne tragedie. Co ciekawe młodszy z braci, Juan zbierając materiały do książki przez rok był incognito członkiem gangu Mara Salvatrucha, przez co analiza przedstawiona na kratach tej książki jest jeszcze bardziej wiarygodna.

Kawał dobrego reportażu o jednym z najbrutalniejszych gangów świata MS-13. Gangu, którego w Polsce chyba prawie nie znamy. I poruszająca opowieść o współczesnym Salwadorze. Kurczę, czyta się to nieustannie z oczyma otwartymi szeroko ze zdumienia, że takie rzeczy dzieją się w XXI wieku. Że w ogóle da się tak żyć, tak funkcjonować. To jest książka, która odsłania kawałek świata, z którego istnienia nie zdajemy sobie sprawy.

• Przeczytane w 2022
  • Reportaż