La Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą

Okładka książki La Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą Oscar Martinez
Okładka książki La Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą
Oscar Martinez Wydawnictwo: Post Factum reportaż
reportaż
Los Migrantes Que No Importan: En El Camino Con Los Centroamericanos Indocumentados En Mexico
Post Factum
2019-03-20
2019-03-20
2021-07-06
Tomasz Pindel
Meksyk USA Gwatemala Honduras Salwador Ameryka Środkowa emigranci uchodźcy Tomasz Pindel
Inne

Okładka książki Młody z Hollywood. Skąd wziął się najokrutniejszy gang świata Mara Salvatrucha 13 Juan José Martinez, Oscar Martinez
Młody z Hollyw... Juan José Martinez,...

Po przeczytaniu takiej książki przynajmniej nigdy nie mam wrażenia straty czasu, bo to są książki które otwierają oczy na świat, nawet jeśli przyjemniej byłoby mieć je zamknięte...
Niektóre historie są ciekawsze (dla mnie te na początku),niektóre nudniejsze (te dalsze),ale zawsze warto.

Taki cytat: "Skoro są gotowi przechodzić przez to wszystko, to jak wygląda to, przed czym uciekają?"
- dlatego nie potrafię sobie wyobrazić żebym kiedykolwiek mógł być przeciwko imigrantom. Jakimkolwiek i z jakiegokolwiek powodu. Kropka. Każdy powinien mieszkać tam, gdzie chce.

Jeszcze dwa mocne cytaty:

"Pociąg zawsze działa tak samo. Na jego dachu nie ma dziennikarzy ani migrantów. Są tylko ludzie wczepieni w puste wagony. Są tylko osamotnienie i prędkość. I wszyscy jesteśmy równi, bo ziemia jest tak samo daleko od każdego z nas i wszystkimi tak samo trzepie. I tylko to się liczy."
(pdf.str.29)

"Wilber twierdzi jednak, że pasażerowie, którzy zostają okaleczeni na tak wczesnym etapie drogi, „mają szczęście”, bo pociąg jedzie powoli i jest czas na decyzję.
– Widziałem, jak jednemu pociąg przejechał po nodze – opowiada Wilber ze spokojem, jakby relacjonował wynik meczu  – bo nie zdołał dobrze złapać uchwytu. Ale ponieważ pociąg jechał jeszcze powoli, gość zdążył zobaczyć tę swoją obciętą nogę i włożyć głowę pod następne koło. No bo skoro jechał szukać na górze roboty, to znaczy, że na dole marnie zarabiał, no a bez nogi to co by niby zdziałał?"
(pdf.str.55)

(czytana/słuchana: 14-15.12.2023)
4+/5 [8/10]

Wnikliwy obraz losów środkowo amerykańskich imigrantów, którzy pokonują tysiące kilometrów do granic USA i granic człowieczeństwa.

Nie zdawałem sobie sprawy z tego, z czym dokładnie muszą mierzyć się uchodźcy zmierzający przez Meksyk do USA. Niektóre opisane historie są dość mocne, niektóre może mniej, ale całość pozawala choć po części zrozumieć mechanizm, na który składają się cierpienie i nadzieja migrantów, powody, dla których decydują się na tak trudną drogę, a która przecież nie gwarantuje dotarcia do celu oraz biznes ludzi/karteli zarabiających na umożliwianiu im przejazdu przez Meksyk. Warto przeczytać.

Reporter wsiada z uchodźcami na dach pociągu i jedzie przez lodowata noc, reporter przechodzi z uchodźcami przez Rio bravo przez bród. Bardzo odważna książka

Książka o świecie, o którym nie masz pojęcia, z przestępczością w niewyobrażalnej skali, epidemii zabójstw, jeśli popatrzeć na liczby według skali epidemii w standardach ONZ

Świat w którym ludzie boją się iść do publicznej toalety, żeby nie znaleźć tam odciętej ludzkiej głowy. Myslisz- absurd i obsesja, dopóki nie dowiesz się, że w ciągu ostatniego roku zdarzyło się to dwa razy

Mafia i policja są z sobą wymieszane jak cukier rozpuszczony w gorącej wodzie - bo trzeba nadmienić że to także wyśmienicie napisana książka

Świat w którym ludzie boją się iść do...

Karawana, która liczy około 400 osób i składa się głównie z migrantów z Hondurasu i Ameryki Środkowej wyruszyła w niedzielę rano z miasta Tapachula w Meksyku i zmierza do USA - podaje Reuters. W ubiegłym tygodniu służby porządkowe Meksyku brutalnie rozpędziły inne grupy migrantów.

I tak każdego dnia, nie ważna pogoda, godzina czy inne niebezpieczeństwa w tym gwałcenie kobiet i okradanie mężczyzn. Migranci ryzykują swoje życie by przez Meksyk dostać się do Zjednoczonych Stanów Ameryki.

Migranci -Śmierć- Próba =∞

Osobiście ciężko mi uwierzyć, że to są historie XXI wieku.
Szybko człowiek zapomina, że na świecie ludzie w taki sposób walczą o przetrwanie i lepszy byt.
Podejmują ryzyko i zgadzają się na okrucieństwa bo uciekają od jeszcze większego syfu.
"La Bestia" to książka chyba mocno niedoceniona na rynku.
Wiem, że nagrodzona, ale wydaje mi się, że więcej osób powinno po nią sięgnąć.
Autor zajął się tematem, który w Europie rzadko jest wspominany.
Bo przecież nas to nie dotyczy.
Napisana lekkim piórem.
Wiarygodna bo w końcu Oscar Martinez sam próbował doświadczyć tego, co migranci.
Brakuje mi jedynie zdjęć bo często wspomina, że podróżuje z fotografem.
Książka warta poświęconego czasu.

Osobiście ciężko mi uwierzyć, że to są historie XXI wieku.
"La Bestia" to książka chyba mocno niedoceniona na rynku.
Wiem, że nagrodzona, ale wydaje mi się, że więcej osób powinno po nią...

Temat przymusowej migracji oraz przemieszczania się ludności jest niezwykle trudny. Jak i do zrozumienia, tak i do... pogodzenia się z nim. Zauważyłem na podstawie własnych doświadczeń, że większość ludzi nie jest nawet w stanie zrozumieć jak to jest żyć bez domu, uciekać do innego kraju i codziennie napotykać jakieś niebezpieczeństwa. Poczucie wyobcowania, bycie marginesem społecznym i walka o przetrwanie. Ci ludzie, którzy są przez nas obrzucani przezwiskami i uznawani za nielegalnych przybyszów, siedlisko chorób i zaraz, często całe swoje życie przemieszczają się głodni, brudni, aby wreszcie gdzieś się na stałe ulokować i znosić krzywe spojrzenia lokalnej ludności. Jest to zdecydowanie trudny temat, który stara nam się przybliżyć Oscar Martinez, którego osobiście podziwiam.

Autor powinien zostać nagrodzony przede wszystkim za odwagę oraz dociekliwość. Przedstawił bardzo... prawdziwie historię tych ludzi, a wiadomo, że czasami prawda, może być dla niektórych niewygodna. Sama próba zrozumienia i zagłębienia się w temacie jest godna pochwały. Często nie zdajemy sobie sprawy ile jest wśród nas ludzi, którzy uciekali przed niebezpieczeństwem swojego kraju i starali się poprawić swój byt.

Z pewnością autor ma niezłe pióro i wykazał się dociekliwością, która pozwala lepiej zapoznać się z zagadnieniami i zrozumieć zupełnie inny świat. Stara się przedstawić wszystko w jak najbardziej klarowny sposób, który przypasuje każdemu czytelnikowi.

No i oczywiście jasny cel, który jest również godny podziwu. Mianowicie ukazanie innym ludziom z jakimi naprawdę problemami walczą uchodźcy. Stara się poprzez tą książkę poprosić nas chociaż o nutkę zrozumienia i pomocy z naszej strony. Odwołuje się do naszego sumienia.

Książka jest jak najbardziej mądra i godna uwagi. Natknąłem się na nią przez kompletny przypadek i sam opis już mnie niezwykle zaciekawił. Gorąco polecam do zapoznania się z treścią.
Piotr Drwięga

Bardzo ciekawa książka, odsłaniająca kulisy wędrówki oraz tragiczne losy "centroamericanos" jak określa się migrantów z Ameryki Środkowej. Niestety książka nie nastraja optymizmem i zdecydowanie daje okazję do głębszych przemyśleń nad losem tych ludzi, którzy podejmują i to czasem wielokrotnie, tą karkołomną próbę przeprawy przez piekło czyli Meksyk, aby dotrzeć do granic Stanów Zjednoczonych. Ale zachętą do sięgnięcia po tą książkę niech będzie ten fragment: "Skoro są gotowi przechodzić przez to wszystko, to jak wygląda to, przed czym uciekają?"

To jest bardzo dobry i zatrważający reportaż. Napisany jednocześnie z ogromnym zaangażowaniem i „reprtażowym” dystansem. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę literaturę, chociaż opisywana w niej rzeczywistość jest rozdzierająco smutna.

Wstrzasajacy dokument opisujacy droge po szczescie. To chyba pierwsza ksiazka, ktora w tak wielowymiarowy sposob przedstawia problemy imigrantow Ameryki Poludniowej oraz niebezpieczenstwa, ktore na nich czyhaja w drodze do Stanow. Warosciowa pozycja napisana przez autora, ktory podazal razem z imigrantami i obserwowal bulwersujaca korupcje wladz i bezwzglednosc karteli. Do refleksji.

• Reportaż
  • Do kupienia