La Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą

Oscar Martinez Wydawnictwo: Sonia Draga literatura faktu
Los Migrantes Que No Importan: En El Camino Con Los Centroamericanos Indocumentados En Mexico
Tomasz Pindel
Sonia Draga
Meksyk USA Gwatemala Honduras Salwador Ameryka Środkowa emigranci uchodźcy Tomasz Pindel
literatura faktu
Tomasz Pindel
Inne

Przede wszystkim cieszę się, że Oscar Martinez napisał tę książkę i że została ona wydana w Polsce. Mam nadzieję, że przeczyta ją jak najwięcej ludzi. Bo można mówić, że jest źle... Można narzekać, że jest za dużo emigrantów w Stanach, albo z drugiej strony można pomstować na straż graniczną i na ośrodki, w których nielegalni migranci są przetrzymywani. Ale dopóki nie...

Ufff... mocna rzecz. Przemoc, okrucieństwo, ludzkie dramaty i świat pędzący jak pociąg z którego nie widać twarzy poszczególnych ludzi, którzy nie załapali się na pociąg. Ci ludzie przezywają dramat.
Bardzo dobrze napisana książka.

Kapitalny reportaż! chwilami miałem wrażenie, że czytam Domosławskiego, a i o Kapuścińskiego się autor otarł, a to już stanowi powód dla którego po tą pozycję absolutnie trzeba sięgnąć! autor zadał sobie trud i zdobył się na niebywałą odwagę, aby poznać bliżej bezwzględny i brutalny świat meksykańskich karteli przerzucających migrantów i narkotyki przez granicę Meksyku do...

Kawał świetnej reporterskiej roboty! Autor ryzykuje życie jadąc z migrantami na pociągu La Bestia, udaje mu się dotrzeć do coyotes oraz porozmawiać z ludźmi, którym bezpieczniej byłoby milczeć. Chapeau bas! Świetnie napisane i przetłumaczone. Minusem książki jest tylko to, że została ona tak późno przetłumaczona na język polski, przez co wiele informacji jest nieaktualnych.

Uchodźcy. Portret. Teraźniejszość.

Meksyk jaki poznałem to wspaniałe plaże w Akumal, magiczne cenoty zagubione w dżunglach Jukatanu, majestatyczne ruiny państwa Majów w Tulum, Tikal, Chichén Itzá. To porażające pięknem jezioro Chapala, tętniące życiem miasto Meksyk, wspaniała kuchnia i wyjątkowy smak mezcalu.

Taaa.... taki bezpieczny obraz widzi statystyczny turysta.

Głębiej, pod powierzchnią jest to o...

Świetnie napisany reportaż o migracji ludności do USA. Autor sam wybrał się w tę długą wędrówkę wraz z migrantami. Reportaże są napisane lekko i dlatego czyta się z zapartym tchem . Historie szokują, ludzkie pomysły czy pragnienia przedostatnia się do Ameryki zadzwiają, wieści o zmarłych smucą i złoszczą.

Sam tytuł mówi wszystko. Jest to reportaż o ludziach traktowanych jak śmieci, aż chciałoby się krzyczeć, że przecież wciąż są to ludzie. Umierający w męczarniach, próbujący zrobić wszystko, żeby tylko poprawić swój los ludzie. Traktowani jak rzecz, jak narzędzia, jak śmieci.

Autor spędził trzy lata w Meksyku obserwując i przede wszystkim w jakiś sposób współuczestnicząc w...

Problem nielegalne emigracji jest dzisiaj szeroko dyskutowany. Kilka lat temu Stary Kontynent zmagał się z falą uchodźców i nielegalnych imigrantów, którzy wędrowali z Bliskiego Wschodu. Natomiast nieustannie od wielu lat Ameryka żyje emigrantami z Południowej i Środkowej części kontynentu, którzy za wszelką cenę chcą się dostać najpierw do Meksyku, a potem do USA.

Óscar...

Dyskusje