Religa. Ojciec i syn

2021-09-29
2021-09-29
9788366219496

Okładka książki Wszystko jest po coś Mira Suchodolska, Krzysztof Ziemiec
Wszystko jest ... Mira Suchodolska, K...

Gdy człowiek chce żyć to medycyna jest bezradna.

Gdy człowiek chce żyć to medycyna jest bezradna.

Profesora Religę uważam za wybitną postać dlatego bardzo chciałem przeczytać wywiad z jego synem. Generalnie nie zawiodłem się bo Religa Junior szczerze mówi o zawodzie kardiochirurga. Często odnosi się do swojego sławnego ojca ale robi to z wysublimowanym taktem. Postać profesora jest jakby uzupełnieniem wywiadu. Sporo ciekawostek z zakresu medycyny i życia prywatnego. Polecam.

W tej recenzji nie do końca będę obiektywny, bo uwielbiam książki w formie wywiadów. A jeszcze jak postać jest nietuzinkowa to nic i nikt nie może mnie odciągnąć od lektury. Na wywiad Miry Suchodolskiej z kardiochirurgiem Grzegorzem Religą, synem TEGO Religi, już od czasu zapowiedzi przez wydawnictwo miałem wielką chrapkę. Byłem ciekawy, czy rozmowa okaże się laurką dla jednego z najbardziej znanych lekarzy w Polsce i na świecie, czy raczej wywlekaniem rodzinnych brudów, powlekanych tanią sensacją, pod płaszczykiem osobistych anegdot.

Książka „Religa. Ojciec i syn” została podzielona na dwie części, które jak w życiu wielu z nas nieodzownie przeplatają się: Rodzina i Praca. Jednak nie jest to podział sztywny. Praca rzutuje na życie rodzinne i odwrotnie, tym bardziej w przypadku Religi ojca i syna, którzy w pełni angażują się w podjęte działania.

Dostajemy obraz dwóch różnych ludzi, których połączyła miłość do kardiochirurgii. Syn nie kreuje idealnej wizji swojego ojca. Jasno mówi o ludzkich wadach i słabościach – ojca i swoich. W tym wywiadzie wbrew może niektórym oczekiwaniom Zbigniew Religa nie jest głównym bohaterem. Wielokrotnie jest bardziej przyczynkiem do rozmowy nad stanem polskiej medycyny, oczekiwaniom i postępom w badaniach naukowych. Wiele uwagi w rozmowach obie strony poświęciły idei przeszczepów, chorobom serca, relacjom między lekarzem i pacjentem oraz pandemii, która odwróciła świat do góry nogami.

Mira Suchodolska bardzo rzetelnie podeszła do rozmowy z ekspertem w swojej dziedzinie jakim jest Grzegorz Religa. Nie pyta o banały. Nie traci czasu i papieru na zbędne lub plotkarskie doniesienia. Zostawia wiele miejsca swojemu rozmówcy. Grzegorz Religa potrafi również w prosty sposób przekazać wiele trudnych zagadnień medycznych.

Książka dobra na każde skołatane serce.

Zbigniew Religa symbol polskiej transplantacji, pionier przeszczepów serca, prywatnie mąż, ojciec. Kim był na co dzień, czym się kierował w życiu, jakim był rodzicem?
O tym i o sobie opowiada nie mniej utytułowany syn Grzegorz, także lekarz, który poszedł w ślady ojca. Od Grzegorza dostajemy niesamowity opis całego procesu zabiegu, przygotowania pacjenta, ale także tych smutnych chwil, gdzie konieczna jest rozmowa z rodziną dawcy.
Niesamowite świadectwo niezwykłej relacji ojca i syna.

Nieżyjącego już Pana profesora Zbigniewa Relige znają i pamiętają wszyscy. To On mimo wielu obaw stał się pionierem i rozpoczął przeszczepy serca w Polsce.
Nie wszyscy natomiast wiedzą, że Syn Grzegorz poszedł w ślady Ojca i jest również  doskonałym kardiochirurgiem.

Książka to zapis rozmowy z Grzegorzem. Pełna wspomnień o Ojcu, dzieciństwie, rodzinie. Z mnóstwem informacji i ciekawostek na temat serca i chorób, które się przytrafiają. Wreszcie na temat przeszczepów, tego jak działało to kiedyś, kiedy było nie do pomyślenia i tego jak działa to obecnie. Dla mnie jako laika medycyny jest to wciąż ogromny wyczyn lekarzy. To piękne móc podarować drugiej osobie życie z nowym sercem.

Książka jest naprawdę bardzo interesująca i warta przeczytania jeśli ktoś lubi takie tematy. Chociaż nie było mnie na świecie kiedy prof Religia dokonywał pierwszych przeszczepów to będąc już w miarę świadomym młodym człowiekiem mocno się zainteresowałam tym wydarzeniem. Trzeba przyznać, że Pan profesor dokonał z odwagą ogromnego przełomu w polskiej kardiochirurgii. Pięknie, że historia zatoczyła koło i Jego Syn koontynuje walkę o nowe życie pacjentów.

• Biblioteka
  • Medyczne