Wirusolodzy

Czerwone i Czarne
2020-09-16
2020-09-16
9788366219304
epidemia medycyna wirusy wirusologia koronawirus

Okładka książki Religa. Ojciec i syn Grzegorz Religa, Mira Suchodolska
Religa. Ojciec... Grzegorz Religa, Mi...
Okładka książki Wszystko jest po coś Mira Suchodolska, Krzysztof Ziemiec
Wszystko jest ... Mira Suchodolska, K...

Pandemia wywróciła świat i normalne życie do góry nogami. Nikt z nas nie spodziewał się że jeden mały wirus sparaliżuje cały świat i spowoduje straty idące w setki miliardów jeśli nie bilionów dolarów. W miarę jak pandemia się powiększała można było zaobserwować wzrost literatury dotyczącej epidemii i chorób zakaźnych. Myślałem, że to będzie jedna z wielu pospolitych książek o pandemii koronawirusa ale srodze się myliłem. Autorka stara się uchylić nam rąbka tajemnicy na temat tego czym są wirusy, jak działają, jak wpływają na ludzi i zwierzęta i jak z nimi walczyć. Na te i wiele innych pytań odpowiadają czołowi polscy wirusolodzy, biolodzy, specjaliści od mikrobów i lekarze a nawet historyk. Bardzo ciekawy rozdział o wcześniejszych epidemiach i pandemiach w czasach historycznych. Książkę wieńczy rozmowa szefem misji medycznej, która pomagała Włochom w Lombardii. Masa użytecznych informacji, ciekawostek i interesujących szczegółów. Dla mnie książka rewelacyjna, pozwalająca spojrzeć na wirusa z "ludzkiej" strony.

Książka złożona z wywiadów z postaciami związanymi z nauką. Dobrze dobrane i logicznie ułożone tematy rozmów, wypowiedzi naukowców zrozumiałe i przystępne nawet dla niezorientowanego w temacie czytelnika. Największym minusem są niektóre infantylne wtrącenia i pytania autorki.

Przed Wami kolejna bardzo dobra książka. Szkoda tylko, że musiała wybuchnąć pandemia, byśmy zwrócili uwagę na pracę tych wojowników.

Wreszcie pojawiła się książka prezentująca głos jednych z najważniejszych ludzi nauki. Wirusolodzy, bo o nich tu mowa, to cicha straż, broniąca nas przed plagami. Gdyby nie oni, nasze zmagania z patogenami wyglądały by tak,  jak w średniowieczu, bo nadal borykalibyśmy się z licznymi zarazami. Jak bardzo ważna jest ich praca uświadamiamy sobie teraz, szczególnie po przeczytaniu pracy Miry Suchodolskiej.

Książkę wyróżniają dwa aspekty: forma i tematyka.

To zbiór wywiadów, rozmów z czołowymi naukowcami polskiej wirusologii, mikrobiologii, epidemiologii, znanymi i docenianymi na świecie.

Obie strony (autorka i naukowcy) zadbały o to, by książkę czytało się dobrze i by była zrozumiała dla laika. Całość podzielona jest na rozdziały odpowiadające danemu zagadnieniu, które wyjaśnia specjalista w danej dziedzinie. Rozdziały, z kolei, podzielone są na mniejsze części – pod-zagadnienia. Wszystko jest bardzo przejrzyste. Wszyscy naukowcy starają się zawiłe aspekty wirusologi zaprezentować w bardzo przystępnej formie; stosują analogie, porównania, bardzo obrazowo i plastycznie opisują trudne procesy. Autorka często dopytuje i prosi o dodatkowe wyjaśnienia. Dodatkowo forma rozmowy sprawia, że całość czyta się szybko i nie ma tu przynudzania.

Tyle jeśli chodzi o formę i styl, a co z treścią zapytacie.

Na 277 stronach zmieściło się tego sporo. Tego, czego brakowało mi w pierwszych miesiącach pandemii. Jakiegoś solidnego wyjaśnienia z czym mamy do czynienia, co w tym jest normalne, co jest anomalią. Z książki dowiemy się co to wirus i jak działa w naszym organizmie, czemu jedne wirusy mam szkodzą, a inne nie. Poznamy całe stada wirusów, o których do tej pory nie słyszeliśmy. Zajrzymy do laboratoriów wirusologicznych, dowiemy się co się w nich robi i jak są zabezpieczone. Poznamy najnowsze odkrycia i projekty badawcze. Ciekawe są rozdziały dotyczące szczepionek i antyszczepionkowców; wirusolodzy odpowiadają na najczęstsze zarzuty przeciwników szczepień; bakteriofagów oraz rozmowa na temat wpływu epidemii na świat dawniej.

Ta książka bardzo uspokaja. Przede wszystkim prezentuje stan badań, nie domysły i fakenewsy. Mamy stabilny fundament na którym możemy budować naszą obronę. Wiedza ta pomaga odziewać ziarno od plew. Pozwala wniknąć w proces badawczy, który rządzi się swoimi prawami. Tu nic nie jest od razu i na już, bo w trosce o ludzkie życie trzeba mieć pewność. Domysły weryfikują badania. Inaczej się nie da.

Niestety okazuje się, że nie wszystkie badania „opłaca się” ronić. A badania to podstawa wirusologii. Pomiędzy wierszami można wyczytać jaki główny problem stoi na przeszkodzie do dalszych sukcesów. To brak, bądź trudności w zdobyciu finansowania badań.  Dziś najlepiej przekonujemy się o tym, że lepiej prowadzi się badania w spokojnych warunkach niż pod presją czasu i w trakcie pandemii.

Poważni ludzie – naukowe autorytety – o poważnych sprawach, z których aktualnie tak wielu ludzi w naszym kraju robi sobie jaja.

O SARS-CoV-2 nie ma wcale dużo, choć większość rozmów krąży wokół problemu, z którym obecnie zmaga się świat. Szeroko opowiedziano za to o innych wirusach, pracy wirusologów, procesie mutowania wirusów i konsekwencjach tego zjawiska. Książka pozwala zrozumieć, o co chodzi z COVID-em, dlaczego naukowcy bili na alarm przy okazji Eboli, jak wirusy typowo zwierzęce przenoszą się na ludzi, co z pandemią mają wspólnego zmiany klimatyczne i dlaczego człowiek, wciskający się tam, gdzie natura go nie zapraszała, sam robi sobie kuku.

"Wirusolodzy" to zbiór naprawdę ciekawych, dobrze poprowadzonych wywiadów, czyta się przyjemnie, mimo że momentami jest to wiedza specjalistyczna. Polecam w celu zwiększenia świadomości nieświadomych i zaspokojenia ciekawości zainteresowanych.

To jest BARDZO dobra książka. Warto ją przeczytać nie tylko ze względu na panującą epidemię ale tak ogólnie - żeby sobie uświadomić w jakim świecie żyjemy i jakie zagrożenia czekają na nas w najbliższych latach. Wirusolodzy są niezwykle ciekawymi rozmówcami - opowiadają sensownie i prostym językiem. Najsłabszym ogniwem tej pozycji jest... autorka. Jak ją wygooglałam to byłam w szoku, że ma w CV Gazetę Prawną a nie brukowce. Stwierdzenia w stylu" jak ja nie znoszę kleszczy" czy pytania "to wirusy przysyłają do paczkomatu?" niestety stawiają tę panią w bardzo złym świetle ale jej rozmówcy ratują sytuację. Polecam, nie tylko na czas aktualnej sytuacji.

według mnie bardzo dobra książka. dla takiego laika jak ja - bardzo dużo informacji. książka napisana w formie wywiadu.

Pouczająca i fascynująca lektura. Rozjaśniająca sporo w głowie i dowodząca tego, że historia lubi się powtarzać, a my jako ludzie się z niej w ogóle nie uczymy.

Na studiach miałam mikrobiologię przez 3 lata, zatem mało co było z tej książki dla mnie nowością, ale uważam, że to bardzo dobra pozycja. Logiczna, racjonalna, wypowiadali się ludzie związani z tematem.

• Medyczne
  • Przeczytane 2022