Pięćdziesiąt imion deszczu

2021-10-13
2021-10-13
2021-06-08
Beata Hrycak

Przybliża kulturę i zwyczaje Japonii w tamtych czasach, chyba dla nas trochę niezrozumiałe. Jak dla mnie taka trochę bez zakończenia.

Polecam-książek z akcją rozgrywającą się w tym okresie w Japonii jest na naszym rynku naprawdę niewiele. Mamy świat gejsz i samurajów z XIX, ale książek o Japonii tuż po II WŚ jeszcze nie widziałam. Chociażby z tego powodu warto po tę książkę sięgnąć. Opisuje doskonale zderzenie 2 światów, 3 pokoleń, które zupełnie inaczej postrzegają rzeczywistość.

Daję ocenę bardzo dobrą, bo jest to debiut tej autorki i faktycznie przyznaję, że dość udany. Książka wzbudza w czytelniku różne emocje, bo najpierw mocno współczujemy, potem jesteśmy ukojeni, następnie źli, znowu zadowoleni, ale niepewni, znowu wkurzeni, potem nieco wyrozumiali a na końcu...rozczarowani, a przynajmniej ja tak miałam!! Możliwe, że będzie jakaś kontynuacja tej historii, ale ja się nie godzę na takie zakończenie, bo to jak urwanie w pół zdania. Nie wiem o co chodziło autorce...może o to aby pokazać czytelnikowi, jak w rodzinach wysoko urodzonych w Japonii ciężko się wyrwać z pewnych sztywnych reguł, które żądzą ich życiem i chociaż przeszliśmy za dzieciństwa piekło na ziemi i uciekliśmy, to do niego potem wracamy... czując przynależność? wypełnienie czyjejś woli? bo tak trzeba?? Mimo szczęścia, którego się zaznało poza tą hierarchią?! Cały czas musiałam sobie powtarzać z tyłu głowy, że to jednak lata sześćdziesiąte, ale z drugiej strony, czy to miało tu jakieś znaczenie?? Wybór jakiego dokonała bohaterka, nie spodobał mi się a autorka pozostawia czytelnika z nadzieją, że może tak nie będzie źle, ale wolałabym w tym wypadku to przeczytać niż snuć domysły;) Wprowadzenie wątku pamiętnika niezbyt udane - za dużo tutaj tego wszystkeigo...za dużo pytań bez odpowiedzi. Ale całość inna niż dotychczasowe lektury które czytałam, więc bynajmniej nie żałuję przeczytania tej książki.

Niezbyt fascynująca, ckliwa, bez głębi i psychologii postaci. Mało też w niej o kulturze Japonii, co może wzbogaciłoby zawartość.

Pierwsza książka o Japonii tamtych czasów jaką czytałam. Bardzo wciągająca. Chociaż akcja jest powolna, to cały czas mamy w okół mnóstwo emocji, uczuć nadziei i beznadziei.

Taka operka mydlana, ale plus za fajny japoński klimat.

Taka operka mydlana, ale plus za fajny japoński klimat.

Co wiemy o Japonii z czasów przemian powojennych, gdy z cesarstwa przeistaczała się w państwo demokratyczne pod okupacją Amerykańską? To dalekie nam tematy, a książka przybliża wątek wplatając go w losy Nori, dziewczynki z nieślubnego łoża, która napiętnowana przez rodzinę i społeczeństwo, na przekór wszystkim a nawet sobie udowadnia swoją wartość. Wspiera ją jej przyrodni brat Akira, z którym łączy ją niezwykła i silna relacja. On ją kształci, i rozwija w niej wiarę w lepszą przyszłość i silną wolę.
To dzięki niemu i tym naukom łatwiej będzie jej się zmierzyć z przeciwnościami losu, z którymi przejdzie jej się zmagać w przyszłości
Ta powieść jest inna, momentami bardzo nierówna. Ale jej bohaterowie zostaną mi w pamięci na długo. Koniec i ostatnia decyzja Nori bardzo mnie zaskoczyły. Naprawdę ciekawa i nieoczywista to kultura.
Mi się spodobała.

Doceniam język powieści: niedopowiedzenia oddające niejasność uczuć, emocji.

Doceniam język powieści: niedopowiedzenia oddające niejasność uczuć, emocji.

Dziecko to czytało, dziecko czternastoletnie, oczytane, i reszcie rodziny dziecko zaproponowało, i przeczytaliśmy wszyscy, i dobrze nam z tym. Działa ta proza nie tylko na nastolatki, nie tylko na płeć piękną, jak widać, działa i na siwowłosego, niżej podpisanego, płci zdecydowanie męskiej.
Historia nadaje się na ckliwy romans, ale nim nie jest. Nadaje się na protest społeczny w obronie kobiet (japońskich i nie tylko),ale też nim nie jest. Jest za to cichą balladą o trudnym życiu, jeszcze trudniejszych wyborach, o bardzo powolnych, o ile w ogóle następuje, zabliźnianiu się ran powstałych w dzieciństwie albo i wcześniej w rodzinie, o tym, że nic nie jest oczywiste i że za każdym razem jednak coś zależy i od nas, i od tego, co nam świat przynosi właśnie teraz. Piękna powieść, łatwa w odbiorze, a mimo to bardzo wartościowa. Cieszę się, że się z nią spotkałem.

Tę książkę przeczytałam dzięki moim starszym córkom. Intrygująca okładka, piękny tytuł, akcja dziejąca się w Japonii i obie latorośle czytające tę samą powieść są dla mnie wystarczającym powodem, żeby sięgnąć po konkretny tytuł. A w środku mnóstwo emocji, świat relacji, świat wyborów życiowych i coś, co bardzo poruszyło moje serce, a pojawiło się w książce przynajmniej dwa razy, a mianowicie stwierdzenie, że "to miłość, a nie krew tworzą więzi, które pielęgnujemy". Dla mnie to najważniejsze przesłanie powieści. I jedno z najważniejszych w życiu. Losy Nori i Akiry opowiedziane z perspektywy rodzinnej, upadki i wzloty, tajemnice, knowania, miłość, strach i nienawiść, pogarda i upokorzenie zapełniły karty powieści w sposób pełny, czuły, empatyczny. Autorka poprowadziła nas przez zawiłości rodzinne z wielką wprawą, choć jest to jej debiut. Książkę czytałam z zapartym tchem, bardzo ją przeżyłam, doświadczyłam bólu i radości, smutku, strachu i rozczarowania razem z bohaterami. Ale przede wszystkim miłości. Bardzo świadomej. I wiem, że ta książka na długo pozostanie we mnie. To powieść idealna dla tych, którzy lubią rozważać relacje rodzinne. Piękna. I ważna.

Dodaj cytat z książki Pięćdziesiąt imion deszczu