Policjanci. Ich najważniejsze sprawy

Policjanci. Ich najważniejsze sprawy
Melanż
2021-10-12
2021-10-12
policja policjanci reportaż literatura faktu

Tytuł jest nieco mylący bo policjanci bardziej opowiadają o swojej pracy w policji niż o najważniejszych sprawach. Szerokie spektrum rozmówców (oddziały AT, wydziały śledcze i kryminalne, zabezpieczenie śladów, policyjny psycholog etc.) pozwala spojrzeć na tą formację mundurową z różnych perspektyw. Dobra i ciekawa książka.

Książka Doroty Kowalskiej to zbiór wywiadów z policjantami którzy całe swoje życie poświęcili służbie, ich najważniejszych sprawach, radzeniu sobie z traumami i codziennością. To zajrzenie za kurtynę życia policjanta, serdecznie polecam :)

Przed wysłuchaniem tej książki miałam obawy, co też takiego może powiedzieć ktoś, kto pracuje w firmie napadajacej na protestujące kobiety, blatującej się z politykami rządzącej partii, wycinającej konfetti... A książka okazała się rewelacyjna. Rzeczowa, merytoryczna, ciekawa. Wywiady z wieloletnimi szefami najważniejszych policyjnych formacji, profilerami, detektywami. Chapeau bas. Moje uprzedzenia się rozwiały. Książkę polecam. Ciągle pozostając z nadzieją, że skoro byli ludzie tak podchodzący do swojej pracy to i w przyszłości tacy się pojawią.

Jeżeli osoba czytająca nie jest policjantem to myślę, że będzie bardzo ciekawa. Natomiast jeżeli jesteś mundurowy/a to myślę, że nie zachwyci.

Bardzo duzo cennych informacji. Jesli ktos lubi taka tematyke znajdzie superlatywy i nie bedzie doszukiwal sie uszczerbku na tresci. Dzieki ksiazce dowiedzialem sie o instnieniu kanalu Polskie Archiwum X.

2049

Książka „Policjanci. Ich najważniejsze sprawy” Doroty Kowalskiej zabiera czytelnika do bardzo dobrego reportażu o pracy w policji. Naprawdę są tu najważniejsze sprawy, godne uwagi opisy i lekka narracja. Odsłuchałam ją jako audiobook.
Jako terapeutka i pedagog specjalny miałam przyjemność w swoim życiu studiować z kilkoma policjantami z różnych regionów Polski. Zawsze fascynowały mnie ich opowieści jak ta książka.
Książka to zapis rozmów z ciekawymi ludźmi ze świata policji.
Ludzie, których spotykamy gdzieś obok siebie często ryzykują swoje zdrowie, czasami życie, aby nasze otoczenie było bezpieczne. Pracują w terenie nie tyko w mundurze, ale również pod przykrywką. Mają bezpośredni kontakt z przestępcami oraz z podwójnym życiem: bogactwo i zwyczajność. Wchodzą w świat, aby stać się ich częścią.
Na początku opowiada Michał Rapacki, obecnie były oficer Policji. Tak naprawdę zachęca we wstępie do sięgnięcia po książkę.
Następnie, wątek o policji kontynuuje Grażyna Biskupska, która ma opinię najgroźniejszej polskiej policjantki.
Dalej wypowiada się ekspert kryminalistyki Robert Duchnowski, który utrzymuje pewien fakt, każdy ślad jest ważny.
Funkcjonariusz do zwalczania przestępczości zorganizowanej, Paweł Wojtunik, bardzo dobrze wie, że istnieją pewne granice, których nie można przekroczyć. Niestety nie wszystkim się udało.
Bardzo ciekawie opowiada Małgorzata Chmielewska, psycholog, koordynator, negocjator, która uświadamia nam, że negocjacji nie można przedłużać.
Funkcjonariusz biura do walki z przestępczością zorganizowaną, Michał Stępiński, twierdzi, że praca w służbach mundurowych uczy pewnych nawyków i zachowań, np. wchodzisz do restauracji i rozglądasz się, gdzie bezpiecznie usiąść, aby widzieć wejście, a za plecami mieć ścianę. Taki niekontrolowany nawyk.
Policjant pracujący w pododdziale kontrterrorystycznym, Kuba Jałoszyński, przekonuje, że to nie zawód dla indywidualistów.
Wypowiada się również Zbigniew Stawarz, który zajmuje się przestępczością gospodarczą i podkreśla, że nie wolno ulegac naciskom.
Współtwórca i szef krakowskiego Archiwum X, Bogdan Michalec, uświadamia nam, że ślady w ludzkiej psychice pozostawia każde morderstwo.
Profilerka i psycholog, Urszula Cur, uświadamia nas w tym, że każda scena zbrodni jest taka jak teatralna, z dużą ilością rekwizytów.
Książka dla mnie rewelacyjna, serdecznie polecam.

Książkę ogólnie polecam. Ciekawy sposób, aby dowiedzieć się o różnych sprawach, którymi przez jakiś czas żyła Polska. I to wszystko od strony policjantów, m.in. tych którzy osobiście prowadzili te sprawy. Spodobał mi się również wątek pracy pod przykrywką. Bardzo ciekawe i czasami zabawne historię zostały opisane. Osobiście nie wiem czy sięgnęłabym po nią jeszcze raz. Była ciekawa, szybko się czyta i poza paroma ciekawymi wątkami to nie pamiętam o czym była książka. Uważam, że jest dobrą książką na raz.

Świetna pozycja. Napisana lekko, z dystansem, bez pompy. Jedyny minus jak rzucił mi się w oczy to, to że czasami wywiady się nie kleją, w tych momentach bohater wywiadu przejmuje inicjatywę. Nie wiem z czego to wynikło, może autorka nie chciała zbyt mocno naciskać, stąd te dziwne, dość płaskie pytania.

Jeszcze zanim zaczęłam czytać kryminały, oglądałam mnóstwo seriali o policjantach. W podstawówce uwielbiałam się bawić w W-11, a jednym z moich ulubionych sitcomów jest do dziś "13. posterunek". Nie miałam jednak w moim otoczeniu żadnych prawdziwych funkcjonariuszy, z którymi mogłabym skonfrontować to, co przedstawia się w książkach czy na ekranie, z tym, jak taka praca wygląda w rzeczywistości. Przyznaję jednak, że nigdy mnie to nie interesowało i nadal nie przeszkadza mi to, że autorzy naginają pewne fakty, o ile fabuła jest spójna, a gliniarze nie sprawiają wrażenia superbohaterów. Podcasty Michała Larka sprawiły, że polubiłam słuchanie wspomnień policjantów i sięgając po książki o nich, liczyłam na coś podobnego do Opowieści starego szkieła.

"Policjanci. Ich najważniejsze sprawy" to zbiór rozmów Doroty Kowalskiej z przedstawicielami tej profesji. Po lekturze książki o adwokatach wiedziałam już, żeby nie nastawiać się na żadne wstrząsające szczegóły. Rzeczywiście ich nie było, ale całościowo to dobry materiał, szczególnie w porównaniu do "Policjantek", o których napiszę wkrótce.

Policjanci to zupełnie inni rozmówcy niż prawnicy. Tutaj nie znajdziemy kwiecistych przemów, które można by zamknąć w jednym zdaniu, to są klasyczne wywiady, jeżeli dziennikarka postawi dobre pytanie, to uzyska ciekawą odpowiedź. Oczywiście nie obyło się bez dygresji, zwłaszcza ze strony starszych funkcjonariuszy, którzy na każdym kroku podkreślają, że obcięto im emerytury. Rozumiem ich rozgoryczenie i też nie uważam tego za sprawiedliwe, ale jednak nikt nie rozczula się nad tymi, którzy przepracowali czterdzieści lat i końcówkę życia spędzają w nędzy. Taki mamy w Polsce klimat i nie chcę się tu wymądrzać, bo każdy inteligentny człowiek wie, że dużo powinno się zmienić, ale jakoś nikt się nie podejmuje reformowania dawno przyjętych systemów.

"Policjanci. Ich najważniejsze sprawy" to nie jest książka, w której znajdziemy kulisy pracy policji, ma ona raczej charakter wspomnieniowy, a że Dorota Kowalska porozmawiała z zasłużonymi stróżami prawa, to ich opowieści były całkiem interesujące, choć mało odkrywcze, nie zapadną mi w pamięć.

Moje 6/10.

Do połowy było ciekawie, później niestety dłużyły mi się te rozdziały, a część rzeczy się powtarzała.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Policjanci. Ich najważniejsze sprawy